Началото на строителството на петролопровода Бургас-Александруполис се отлага за октомври 2009 г., заяви българският министър на регионалното развитие и благоустройството Асен Гагаузов, цитиран от Expert.bg, която се позовава на Ройтерс. По думите му срокът за началото на експлоатацията на петролопровода също се измества - за 2011 г.

Гагаузов отказа да разкрие причините за тези промени, но уточни, че страните не изпитват финансови затруднения заради кризата.

От "Транснефт", "Газпром нефт" и "Роснефт", които представляват Русия в проекта, отказаха да коментират пред "Время новостей" изказването на българския министър.

Според експертите, проблемите вероятно са могли да възникнат заради това, че акционерите на Каспийския тръбопроводен консорциум (КТК), който трябва да стане главен доставчик на петрол, не могат да се договорят за удвояване капацитета на тръбата.

Строителството на тръбопровода Бургас-Александруполис трябваше да започне в края на тази и началото на следващата година. Неговата дължина е 285 км. Тръбопроводът, който ще преминава през територията на България и Гърция, трябва да намали обема на транспортирания с танкери петрол през пренатоварените проливи Босфор и Дарданели.

През първия етап капацитета му трябваше да достигне 35 милиона тона петрол годишно, в бъдеще можеше да нарасне до 50 милиона тона.

През декември миналата година бе създадена международната проектна компания "Trans-Balkan Рipeline B.V.". Дялът на руската страна в нея е 51%, акциите по равно са разпределени между "Транснефт", "Роснефт" и "Газпром нефт". Останалите 49% също по равно принадлежат на Гърция (23,5% са собственост на консорциума от компании "Хеленик Петролиум" и "Траки", 1% - на гръцкото правителство) и България (проектната компания "Бургас-Александруполис БГ" контролира 24,5%).

Както уточниха от "Транснефт", руската страна гарантира запълването на петролопровода, а България и Гърция поемат задължението да предоставят благоприятен данъчен режим за Тrans-Balkan Рipeline.

В началото на октомври операторът на проекта избра за технически консултант германската инженерна компания ILF Consulting Engineers, която до началото на 2009 г. трябва да обнови технико-икономическата обосновка на проекта, подготвена още през 2001 г. Освен това, в края на миналата седмица за финансов консултант на Trans-Balkan Рipeline бе избрана банката "Сосиете Женерал".

Интерес към тръбопровода Бургас-Александруполис проявяват ТНК-ВР, "Шеврон" и "Казмунайгаз", които са готови да го запълнят, получавайки дела на балканските страни.

По думите на г-н Гагаузов, България възнамерява да започне преговори с кандидатите за нейния пакет едва след пускането на тръбопровода.