„Партия VERTU", четем от първа страница н а"Стандарт"
Нова партия се роди в парламента. 16 лапнишарани са първите й членове. Депутатите се хванаха на куката заради мерака си да получат безплатно GSM от баровската серия "Верту" на "Нокия". Две медии скроиха номер на избраниците. От името на фалшива фирма ги поканиха на парти за промоция на култовите телефони, като им обещаха GSM на аванта. Парламентаристите зарязаха вота за пенсиите и хукнаха през глава за нови телефони.
"Срам ме е", отсече бесен от резила премиерът Бойко Борисов. Цецка Цачева даде 16-те избягали от работа депутати на етична комисия.
Авантаджиите нагло се оправдаха, че са щели да продадат скъпите апарати и да дадат парите на сираци. Да им е верту на ухото, закачаха се колегите им.
Още по темата от „Стандарт"
„ГЕРБ "позеленя" и се отказа от строежите в заменени гори", разкрива от първата си страница „Сега"
Управляващите дадоха заден ход и решиха да не допускат строежи в горите, получени със замяна. "Позеленяването" на ГЕРБ стана неочаквано, като преди това партията не даваше вид, че обръща внимание на протестите на еколозите срещу новия Закон за горите.
Тоталната забрана за бетонирането, която ще попречи на редица едри бизнесмени да довършат проектите си, бе гласувана от парламентарната аграрна комисия късно в сряда вечерта при второ четене на закона. Часове преди това ръководството на партия ГЕРБ гласувало промяната.
До онзи ден ГЕРБ бе твърдо решено да пусне строежите във всички заменени гори с изключение на защитените зони и 2 км до морето. Застрояването получи благословията на кабинета и бе одобрено на първото четене на закона от парламента. До сряда вечерта проектът съдържаше текстовете, допускащи строителството. Но когато депутатите стигнаха до тях, председателката на комисията Десислава Танева (ГЕРБ) обяви, че от няколко часа има нова редакция, и я изчете. Текстът буквално казва, че не може да се променя предназначението и да се извършва строителство в гори, които физически и юридически лица или общини са придобили от държавата в резултат на замяна.
Обратът ще стопира проекти на бизнесмени като Христо Ковачки, на инвеститора в "Супер Перелик" Кирил Асенов, на Тодор Батков, който изгражда жилищен комплекс в Крайморие, на Красимир Гергов, на бивши бизнес партньори на депутата от ГЕРБ Емил Димитров и на много други.
"Правим тази поправка, защото това е политически ангажимент на ГЕРБ, който бе поет в предизборната кампания", обясни аграрният зам.-министър Георги Костов. Той дори помоли присъстващия репортер на вестник "Сега" да обърне специално внимание на взетото решение, тъй като вестникът, както и много организации атакуваха намерението да се бетонират заменените гори. Шефката на комисията Десислава Танева заяви, че новата позиция не е обрат - просто предишният текст позволявал да се строи само върху една четвърт от всичките 33 000 дка гори, взети със замяна.
Още от статията на „Сега"
„Стандартът на живот в България - все по-далеч от европейския", информира „Дневник"
Българите продължават да бъдат гражданите с най-ниска покупателна способност в ЕС и остават на едно от последните места в класацията за Стария континент. Пред нас са държави като Черна гора и Сърбия, които още не са членки на ЕС. Това показват данните от последното изследване за тази и следващата година на най-големия германски институт за пазарни анализи GfK.
Нещо повече - показателят (който отчита нетни доходи, очаквания за БВП, инфлация, цени на стоки и услуги, и други) за България пада спрямо 2009 г., докато средният за Европа и ЕС се увеличава. Това означава, че стандартът на живот в страната се отдалечава още повече от средноевропейския.
В България за тази и следващата година покупателната способност е 2618 евро на човек, докато за ЕС и 43 държави в Европа е съответно 14 202 и 11 945 евро. Общото средно повишение е с 2%, докато у нас има спад от 8%.
Страната с най-големи възможности е Лихтенщайн - там на човек се падат 50 хил. евро на година. България все пак не е единствената със спад - такъв има и при някои западни държави, но повечето от Централна Европа успяват да го повишат.
Намаляващата покупателна способност на хората е поредният знак, че възстановяването на вътрешното потребление най-вероятно ще се забави. Такава е нагласата и на повечето икономисти и представители на бизнеса през последните месеци, още повече че цените на много от стоките от първа необходимост (храните) и услугите растат при свити доходи.
Още от статията на „Дневник"
„3-годишни на опашка за колеж", информира от първата си страница „Монитор"
3- и 5-годишни българчета чакат на опашка за записване в престижни британски колежи, съобщиха експерти по образованието в чужбина вчера. Възрастта на кандидатите за престижни чуждестранни училища пада рекордно през последните 2 години, като амбициозни родители попълват документите на невръстните си отрочета, за да им запазят място в престижни гимназии на Острова.
„Поради големия интерес и трудния прием родителите на кандидатите за това училище трябва да предвидят кандидатстване поне 3 години предварително", обясни Ирина Христова, управител на агенцията за образование в чужбина „Интеграл". Годишната такса за следване от 27 330 британски лири не е уплашила родителите на 5 деца от България между 3 и 7 годинки. Данните на малчуганите вече са подадени в престижния колеж и чакат одобрение за записване през 2016 година. В Dulwich College са учили лорд Джордж Байрон и хумористът П. Г. Удхаус, обясниха консултантите.
„Възрастовата граница за изпращане на деца в чужбина спадна през последните години. Докато преди средната възраст беше 14 години, сега вече е 12 години", обясни Ирина Христова. Според образователните експерти една от причините за ранното стягане на куфарите е, че някои престижни университети отказват да признаят родното образование в училище и зрелостните изпити.
Още от статията на „Монитор"
„Fitch: Заложеният икономически ръст на България за 2011 г. е постижим", съобщава „Класа" от първата си страница „
България ще започне да се възстановява през 2011 г. и икономиката ще отбележи ръст, който ще се доближава до развитите държави. Това заяви Ричард Хънтър, управляващ директор на Fitch Ratings за Европа, Средния изток, Африка и Азиатско-Тихоокеанския регион. Той обясни, че заложената от българското правителство цел за икономическо развитие е постижима. А що се отнася до държавния дефицит, през следващата година той ще бъде в нива от 2 до 3 на сто, смята експертът. Според последните данни на компанията обаче икономическият ръст през 2010 и 2011 г. ще бъде на нива от 0.5% и 2.5% респективно. Въпреки че прогнозата на Fitch е по-ниска от очакванията на българското правителство за 3.6 на сто, това е първата институция, която подкрепя очакванията на управляващите.
Припомняме, че преди дни Европейската комисия излезе с доста по-консервативни данни. Според разчетите на Брюксел България и през 2010 година ще остане в рецесия със спад на БВП от 0.1% при заложен в бюджета растеж от 0.7%. Във финансовия план за 2011 г. от ведомството на Симеон Дянков също са по-големи оптимисти от експертите в Брюксел - очакват икономиката ни да тръгне нагоре с 3.6%, а от ЕК залагат на 2.6% ръст догодина и 3.8% през 2012 г. И докато разчетите на институциите за стопанското развитие се различават, то прогнозите и на Fitch, и на правителството за дефицита, се доближават до тези на Брюксел - според евроекспертите дупката в хазната тази година от 3.8 на сто от БВП ще спадне до 2.9 на сто през 2011 г. и до 1.8 на сто през 2012 година. Според рейтинговата агенция и заложеното в бюджета за догодина дефицитът ще бъде 2.5 на сто от БВП.
Според Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) БВП у нас ще нарасне с 0.4% в края на 2010 г. и 2.4 на сто през 2011 г. Данните на МВФ пък сочат нулев или минимален годишен растеж до 0.4%, а догодина - между 2 и 2.5%. От Световната банка залагат на положителен растеж от 0.3% тази година.
Още от статията на „Класа"
"Петрол" на ДАНС", информира „Стандарт", като се позовава на откритото писмо на лидера на „Подкрепа" Котнстантин Тренчев
Премиерът Бойко Борисов е дал на ДАНС "Петрол холдинг" АД, двамата основни акционери на който Митко Събев и Денис Ершов от няколко месеца са в открит конфликт. За това съобщи лидерът на КТ "Подкрепа" Константин Тренчев. В откритото си писмо до премиера синдикалистът моли министър-председателя да се намеси в казуса. Родното ФБР ще нищи финансови злоупотреби и умишлено източване на компанията, целящо фалита й. От сигнала става ясно, че "Петрол" ползва и най-скъпите адвокатски услуги в страната и е изплатил на юристите си внушителните хонорари от 10 милиона лева. Двамата основни акционери спорят кой е легитимният изпълнителен директор на "Петрол холдинг" и отразени ли са решенията на Общото събрание в Агенцията по вписванията.
Според д-р Тренчев в скандала били намесени и висши чиновници от Агенцията по вписвания, по-конкретно - длъжностните лица по регистрация.
Скандалните факти около агенцията обаче не свършват дотук: оказало се, че изпълнителният й директор Виолета Николова е получила заплахи за живота си, заради което самата тя също е подала сигнал до ДАНС. Заради това и лидерът на "Подкрепа" е призовал правосъдния министър Маргарита Попова да поиска охрана от НСО за Виолета Николова, чиято агенция е под шапката на правосъдното ведомство. На мушката е попаднал и съдия от Софийски градски съд, който по думите на Тренчев е бил притискан и заплашван часове наред в кабинета си, за да промени позицията си по един от казусите с "Петрол Холдинг" АД, твърди синдикалният лидер.
Още от статията на „Стандарт"
„Плевнелиев: Започваме ремонт на второкласните шосета", информира „Монитор"
Всички дупки до втори клас пътища ще бъдат изчистени, защото новите договори, които държавата сключва със пътните строители, са с много по-ясни правила. Това каза вчера министърът на регионалното развитие и благоустройството Росен Плевнелиев пред btv. В момента имаме 110 млн. лв., като 35 млн. лв. са за зимното поддържане, а останалите 65 млн. са за запълване на дупките, уточни той. За сравнение за текущ ремонт и поддръжка на пътищата предишното правителство е дало 421 млн. лв. през 2007 г., а през 2008 г. - 398 млн. лв., но въпреки това няма видими резултати от похарчените средства.
Магистралите са като прахосмукачка - те засмукват тежкия трафик и когато ги няма, се разбиват пътищата, уточни Плевнелиев. "Ние сме в параграф 22 - докато направим магистралите, не може да си оправим пътната мрежа, защото тя никога не е смятана за толкова тежки коли, камиони и толкова тежък трафик - повече магистрали, по-малко дупки". Спазването на стандарта при изграждане на пътища е определящ при оценката за работата на пътните строители, затова постоянно се изпращат проверки по обектите. През последната година агенция „Пътна инфраструктура" е въоръжена с друга техника за контрол, така че с тройно по-малко пари да има същия ефект от работата. Наказания има, когато не са изпълнени критериите за качество, а пътищата ще се ремонтират, докато се отстранят всички дефекти. Такава е позицията на държавата по всички останали договори, категоричен бе регионалният министър.
Още от статията на „Монитор"
„Строителният контрол стигна до събаряне на вили край "Искър", съобщава „Сега"
След броени дни Дирекцията за национален строителен контрол (ДНСК) най-после пристъпва към събаряне на вили и други незаконни постройки край язовир "Искър". Ще бъдат разрушени и незаконни къщи в "Голф клуб Ибър" до село Долна баня. И двете акции почват в 10 часа на 13 декември 2010 г., гласи графикът, който вчера бе качен на сайта на ДНСК.
До определянето на точната дата се стигна, след като бяха сключени договори с фирмите, които ще съборят строежите. Според разчетите на строителния контрол за язовир "Искър" акцията трябва да приключи до 13 януари догодина, а за голф клуба - една седмица по-късно.
Край язовир "Искър" ще се съборят 28 постройки, става ясно от графика. Преобладаващата част са бунгала, едноетажни сгради и масивни огради. Има и няколко вили, чиято големина не може да се прецени от списъка. Предстои процедура за разрушаване на още 12 подобни строежа. При тях има забавяне, защото са се сменили собствениците и строителният контрол е изпратил заповедите за разрушаване на новите собственици.
Преди няколко седмици шефът на ДНСК Милка Генчева съобщи, че след проверка на язовир "Искър" през 2007 г. са били издадени общо 94 заповеди за премахване на строежи, но само част от тях са в сила към днешна дата. От 2007 г. насам обаче реално са били премахнати само 6 постройки. Регионалният министър Росен Плевнелиев пък от месеци насам твърди, че багерите тръгват всеки момент към язовира.
Още от статията на „Сега"
"Сега е последната спирка за размисъл за "Белене", казва в интервю за „Дневник" Иван Хиновски, председател на Български енергиен форум
30 години след началото на проекта за втора атомна централа и осем години след рестратирането му във вторник АЕЦ "Белене" отново се появи като тема. За пръв път, откакто е на власт, ГЕРБ направи крачка в посока раздвижване на проекта, който в началото на мандата се определяше като неизгоден и скъп от вицепремиера и финансов министър Симеон Дянков. Националната електрическа компания (НЕК) и руската "Росатом" подписаха меморандум за правилата за създаване на бъдеща обща компания. В нея българският дял първоначално трябва да бъде не по-малко от 51%, а руският засега се очертава в рамките на 40-47 на сто. По един процент в дружеството могат да получат финландската "Фортум" и френската "Алтран", за които се разбра, че първо са говорили с "Росатом", преди да заявят интерес пред българските власти. До подписването се стигна след посещение в София на руския премиер Владимир Путин и разменени ултиматуми за цената, която според "Росатом" (собственик на "Атомстройекспорт", строител на "Белене") е минимум 6.298 млрд. евро.
За това какво всъщност е постигнала България с поредния меморандум и какви са възможностите пред проекта за втора атомна централа разговаряме с енергийния експерт Иван Хиновски. Той е бивш член на съвета на директорите на НЕК.
Г-н Хиновски, как оценявате постигнатите във вторник договорености от НЕК за АЕЦ "Белене"?
- Положително. Това означава, че има намерение да се строи и да се върви по пътя, но все още има много неизвестни. Бих искал да подчертая, че това е връщане към 2006 г. Тогава се обсъждаше структурирането на същата проектна компания. Разликата е, че имаше фаза на търг за бъдещите партньори, на който се явиха изключително важни и големи компании, сред които RWE и "Трактабел".
Знаем какво стана с RWE - внесе гаранционен депозит за участие, започна работа по проекта, но напусна. Една от причините е управлението на проекта, защото са си говорили на различни езици с НЕК. Причина за отказа е и изказването, че проектът е скъп и няма пари за него. В този тип проекти инвеститорите са изключително плахи, един намек е в състояние да ги изгони.
В случая няма търг, две компании са депозирали интерес, но това съвсем не значи, че са решили твърдо да инвестират в "Белене". Не може да има нищо сериозно, докато липсват двата основни компонента на един инвестиционен проект - бюджет и срок.
Тогава какъв е смисълът да се подписва подобен меморандум, при условие че новоизбраният финансов консултант HSBC също не е дал своето мнение доколко ефективен и изгоден е проектът?
- Задавате въпрос, който съдържа отговора. Има опит за някакво раздвижване. Лично аз оценявам проекта като палитра от действия на правителството с цел да подобри отношенията с Русия. От това зависи напредъкът в редица други ефективни области на взаимодействие - военна и лека промишленост, оставането на "Лукойл" в "Нефтохим" и други подобни.
Опитваме се да търгуваме комплексно. Няма нищо лошо в това. Лошо става, когато започваме да даваме много пари неясно за какво и неясно за какви срокове.
Може ли да се твърди, че лансираната от НЕК максимална цена на проекта 6.298 млрд. евро е нереална?
- Това е цената на договора, тоест обхваща доставка на основното оборудване и монтаж на обекта. Но към него има инфраструктура, чието изграждане е задължение на българската страна, има лихви по кредити - цената на финансовия ресурс, който ще бъде използван и сигурно във времето ще мине 1 млрд. евро.
Всички тези плащания са над 2 млрд. евро. Реалната оценка на проекта се движи между 8 млрд. и 9 млрд. евро. Задължително такива големи проекти имат и оскъпяване до 20-25%, така цената ще бъде около 9.5 млрд. евро.
Още от интервюто на „Дневник"
„Не е реалистично сега да се правят избори за ВНС", казва в интервю за „Класа" Мира Радева, шеф на социологическа агенция МВМД
Г-жо Радева, как ще се отрази скандалът с фалшивата диплома на бившата шефка на фонд „Земеделие" Калина Илиева върху одобрението към управляващите?
- Грандиозен гаф, за който няма оправдание. Проблемът не е, че не са знаели, че дипломата на въпросното момиче е фалшива. Скандалът е в скока, който един младши експерт прави до директор. Може ли толкова млад човек, без всякакъв управленски опит, да бъде назначен на подобен пост? Къде се случват такива неща? Та той е парашутист от началото до края. Очевидно е изпълнено нечие желание. Още самото й назначаване е скандално, а сега допълнително се наля масло в огъня, оказвайки се, че момичето даже няма квалификация. Преди имаше един аргумент, че добре се представяла на конкурса, имала висока квалификация и т.н., а сега се разбира, че е същият въздух под налягане като Румяна Желева. Некомпетентни хора, изстреляни на върхови позиции.
Според вас ще се стигне ли дотам да се каже кой я е покровителствал?
- На всички ни е ясно, че става дума за политическа протекция. Тя просто е щерка на някого, изстреляна някъде и най-вероятно не е единствената такава. Смятам, че ще гърмят и други глави, но още не сме почнали да ги научаваме. В основата на всичко стои една огромна лъжа. От една страна, нейната лична лъжа, а от друга - политическата лъжа, защото в случая става дума за огромна политическа лъжа.
Трябва ли някой да понесе отговорност, например министърът на земеделието да подаде оставка?
- Независимо от това дали някой ще плати цената сега или не, цената винаги се плаща. Избирателят раздава картите, а не тези, които играят с тях 4 години. Цената ще бъде платена. Дали сега или по-късно, ще зависи от управляващите.
Още от интервюто на „Класа"