„Правителственият авиоотряд лети над закона", обобщава от първата си страница „Сега"
Разнобой между закона за гражданското въздухоплаване и правилника за дейността на Авиоотряд 28 позволява използването на правителствения самолет за превоз на футболисти, вип лица и всеки, който е в състояние да си плати. Това разкри бившият ръководител на отряда Цветан Луканов. От това положение се е възползвал и премиерът, когато е разпоредил полета на съотборниците си от футболния тим на "Витоша" - Бистрица до Варна.

Според Луканов Авиоотряд 28 няма право по закон да извършва търговски полети, въпреки че правилникът в сегашния си вид допуска при одобрена заявка от което и да било министерство или ведомство всеки да използва правителствените самолети. "Премиерът може да нарежда всичко - самолетът да отиде там, да докара този или онзи. Основният проблем остава заплащането на разходите", заяви Луканов пред в. "Дневник".

В закона за гражданското въздухоплаване е записано, че звеното извършва превози със специално предназначение. И е изрично уточнено, че то обслужва президента и неговия заместник, кабинета, съответни по ранг чуждестранни държавни ръководители, както и членовете на делегациите, придружаващи българските държавници в чужбина. С правилника обаче се разширява кръгът от лица, които могат да ползват услугите на авиоотряда. Там е добавено, че той извършва полети и за нуждите на министерства и ведомства по тяхна заявка и след нарочна заповед на премиера, какъвто е случаят с "тигрите".
Още от статията на „Сега"

„Трайчо връща заплати", четем на първата страница на „Стандарт"
Бившият министър Трайчо Трайков може да връща заплати и да отнесе солидна глоба. Според комисията за конфликт на интереси той е сгазил лука по време на мандата си. Трайков подготвил мотивиран доклад и е участвал в приемането на решение на правителството за предоставяне на концесия за добив на подземни богатства от находище "Балабана" в интерес на фирмата "Каолин". В същото време Трайчо е притежавал 278 акции в "Каолин". При това концесията е дадена 4 години след изтичане на законния срок за представяне на доклада.

Бившият икономически министър може да бъде глобен с близо 10 бона, уточни пред "Стандарт" председателят на комисията за конфликт на интереси Филип Златанов. Ако съдът потвърди становището, Трайков ще връща и министерската заплата за периода, когато е бил в конфликт на интереси.
Още по темата от „Стандарт"

"От 10 до 50% по-евтино море" е водещото заглавие на „Труд"
В края на август по традиция цените за почивка край родното море започват да падат. Така по-търпеливите туристи могат да се възползват от намаления, които започват от 10 - 20 %, а на места стигат и до 50 на сто.

В Балчик например може да се почива срещу 34 лв. на човек в хотел на брега на морето, като отстъпката след 20 август е 17 %.

Разнообразни оферти пуснаха и хотелиери от Златните пясъци -  от 19 до 35 лв. на човек  в зависимост от категорията и пакета. Четиризвезден комплекс например предлага до 5 септември почивка "ол инклузив" срещу 73 лв. на човек на ден. Освен хранене офертата включва и ползване на басейн, шезлонг, чадър на плажа и масаж. Пакет от 5-дневна ваканция за двама в по-скромна база на задна линия в курорта пък излиза 220 лв. Офертата важи до 15 септември.

В Кранево вече може да се намерят нощувки по 8 лв. на човек в хотел край морето - там отстъпката е 50 на сто. С толкова падат и цените в Каварна и Шабла, а към офертите се включват ползване на паркинг, интернет и басейн.

По Южното Черноморие от следващата седмица цените също намаляват. Нощувките в Слънчев бряг в края на август вече ще са с 15% надолу, а в някои хотели отстъпките стигат и 20%. За втори път цените ще паднат надолу след 15 септември.

Хотелиерите на север и юг от Бургас определят сезона като добър. Изключението е месец май, който е бил много слаб и по морето не е имало туристи. Затова повечето собственици се надяват септември да е по-натоварен, за да компенсират.
Още от статията на „Труд"

"Софиянци наели "Св. Николай" и екипажа", разкрива от първата си страница „24 часа"
Организаторът на транспорта на заловените 2,7 тона кокаин в Испания и човекът, наел част от екипажа на кораба "Свети Николай", са двамата арестувани в България при операция "Картел". При съвместната акция на ГДБОП и полицейските служби на Франция, Американската агенция за борба с наркотиците на САЩ - ДЕА и СОКА - Великобритания, е разбита престъпна група, изградила канал за трафик на наркотици от Южна Америка към Европа, съобщи МВР.

При операцията бяха задържани 21 българи на борда на плавателния съд, а в Испания са арестувани четирима местни жители и шестима колумбийци. Заловената пратка кокаин пък е най-голямата за тази година в Испания.

Каналът за трафика на кокаина е същият, по който дрога прекарваше задържаният при операция "Кокаинови крале" Евелин Банев-Брендо, разкриха източници на "24 часа".

Канал за 3 тона кокаин не се създава от днес за утре, възможно е всичко да е организирано още преди Брендо да бъде арестуван, коментираха антимафиоти. Те припомниха, че собственикът на "Свети Николай" Дойчин Дойчев е бивш капитан. Преди години той работел с убития Иван Тодоров-Доктора при контрабандата на цигари. Оттогава е и познанството му с Брендо.

Дойчин Дойчев е бил задържан от антимафиоти в Бургас и отведен за разпит. Дали ще бъде обвинен за кокаиновата афера - ще стане ясно по-късно.
Още от статията на „24 часа"

"Израелски отлив", обобщава от първата си страница „Капитал Daily"
Първото пряко измерване на ефекта от атентата на летището в Бургас е факт - израелските туристи са спаднали наполовина. Очаквано, но и неприятно.

Въпреки все още предпазливите оценки обаче хотелиерите и държавата са на мнение, че ситуацията започва да се нормализира, като от икономическото министерство дори съобщиха, че започнали "активни записвания" и за зимния сезон. Все още обаче някои представители на сектора смятат, че случаят е възможно да има дълготраен ефект.

Очакван спад

Първоначалните прогнози на туроператорите и хотелиерите за рязък спад на пътувания от Израел към България са се сбъднали в дните след бомбения атентат на летището, показват официалните данни.

Според статистиката на икономическото министерство в периода от 18 юли, когато той се случи, до август има намаление на полетите от Израел с 46% спрямо предходната година. Броят на пътниците е спаднал с още по-голям процент - 56 на сто. По данни на Националния статистически институт през юли миналата година пътуванията на израелци към страната са били 32 хил.

По неофициална информация на "Капитал Daily" пък само в първите дни след атентата са отменени около 20 полета, а досега те са над 100. Според статии в израелските медии след случая по-голямата част от туристите с платени вече почивки са поискали да отидат в други държави, като най-често са избирани Испания, Кипър и Гърция.

Надежди за възстановяване

Въпреки цифрите до момента официалните власти и хотелиерите смятат, че вече може да се говори за известно възстановяване на пътуванията от страната. От икономическото министерство съобщиха, че "няма нови отменени чартъри" и че са започнали "активни записвания" и за зимния сезон.
Още от статията на „Капитал Daily"

„Семейният бюджет е „на плюс" през второто тримесечие", пише на първата си страница „Класа"
Общият доход средно на лице от домакинство през второто тримесечие на 2012 г. е 1 071 лв.,  докато разходите за същия период възлизат на 967 лв., сочат експресните данни на Националния статистически институт (НСИ). Според статистиката от април до юли средният доход се повишава с 13,8%, а средните харчове на лице от домакинството са скочили с 11,2% спрямо същия период на 2011 г.

Основен източник на средства на домакинствата продължава да бъде работната заплата, която формира 54,5% от общия доход. Средно на лице от домакинството тя е в размер на 583 лв., което е с 18% повече спрямо същото тримесечие на миналата година. Относителният дял на работната заплата в общия доход нараства с 2 процентни пункта за разглеждания период от време. Вторият по значение източник на доход на българските домакинства е от пенсии. Относителният дял в общия доход намалява с 3,3 процентни пункта и съставлява 26,7% от него. През второто тримесечие на 2012 г. доходите от пенсии нарастват в номинално изражение с 1,4% спрямо същото тримесечие на предходната година и достигат 286 лв. средно на лице от домакинство. Същевременно доходите от самостоятелна заетост средно на лице от домакинството се увеличават спрямо същия период на 2011 г. и достигат 81 лв.

Доходите от социално осигуряване и социални помощи през второто тримесечие на 2012 г. имат сравнително малко значение за формирането на общия доход на домакинствата. Те се повишават за периода от 32 на 35 лв. средно на лице от домакинството, а относителният им дял в общия доход се запазва и представлява 3,3% от неговата структура.

През второто тримесечие на 2012 г. относителният дял на паричния доход на домакинствата в общия доход се запазва както при предходни периоди и е 98,1% от него, информират от НСИ.
Още от статията на „Класа"

„Семействата разчитат повече на заеми и по-малко на спестяванията си", обобщава „Сега"
Семействата разчитат все повече на изтеглени заеми и все по-малко на собствените си спестявания при формиране на бюджета, показват данните на националната статистика за второто тримесечие на тази година. Според НСИ доходът от заплати през този период спрямо началото на годината се е увеличил средно с по 83 лв. на човек - до 583.04 лв. Средно по 10.99 лв. на всеки в семейството се падат от заеми и кредити при 8.69 лв. за първите три месеца. Значителен ръст има и в парите, които семействата получават от други домакинства - от 10.59 лв. на 18.17 лв. В същото време все по-малка е сумата, която всеки член на домакинство може да отдели за близки - 13.35 лв. за второто тримесечие при 19.82 лв. за първото.

Средният доход на член на домакинство е 1070.75 лв. за април, май и юни. Три месеца по-рано е бил с 111.13 лв. по-нисък, отчита НСИ. На годишна база увеличението е по-значително - за второто тримесечие на 2011 г. средният доход е 940.47 лв.

От социалните плащания единствено делът на обезщетенията за безработица се увеличава - заради тенденцията все повече хора да остават без препитание. В началото на годината средно на човек от там се падат по 7.38 лв. Три месеца по-късно сумата вече е 8.49 лв. Изненадващо другите социални плащания намаляват. От социални помощи се падат по 18.44 лв. на член на домакинство, а преди това парите са били 20.64 лв. Семейните добавките за деца също леко се понижават - с 60 ст. до 8.08 лв.

Разходите ни също растат, но с по-малки темпове, отколкото приходите. Средно харчовете на всеки са се увеличили със 78.1 лв. и стигат до 966.74 лв. За година повишението е средно с по 97 лв. С 34.14 лв. повече дава всеки за храна и безалкохолни напитки през април, май и юни спрямо предходните месеци. Така средно 333.35 лв. отиват за изхранване. За алкохол и цигари се падат средно с по 5.35 лв. повече спрямо началото на годината - 44.33 лв. Значително по-скъпо ни излиза транспортът - по 65.35 лв. спрямо 51.48 лв. три месеца по-рано.
Още от статията на „Сега"

„Всеки трети бърз кредит за плащане на сметки" е водещото заглавие на страниците „Бизнес и финанси" на вестник „Монитор"
Всеки трети бърз кредит, отпуснат през периода от април до юни, е използван за плащане на сметки. Хората най-често теглели лесни заеми, за да пазаруват или за да погасят задълженията си за ток, вода, газ, горива, телефон, мобилни услуги, кабелна и интернет. Това означава, че около 33% от този вид кредити отивали за погасяване на подобни плащания.

„С бързите заеми хората стабилизират семейните си бюджети, подложени на натиск от поскъпващите стоки и услуги от първа необходимост. Повече от половината от всички бързи заеми финансират важни и спешни разходи в дома", каза Неделчо Спасов, изпълнителен директор на „Изи Кредит". Според него лесните кредити за плащане на битови сметки са се увеличили с 67 на сто през изминалата година.

Вторият мотив, заради който хората теглят бързи заеми, е ремонт и обзавеждане на дома. 27% от всички кредити са били изразходвани с такава цел. 9 на сто от лесните заеми са били изтеглени от българи, които искат да подпомогнат семейния си бизнес. 8% от взетите средства са били предназначени за лечение и медицински услуги.

Други 6% от клиентите са се изкушили да вземат лесен заем, за да отидат на почивка или за да покрият разходите по абитуриентските балове през май.

Междувременно от данните на Българската народна банка (БНБ) стана ясно, че има леко увеличение в размера на отпуснатите бързи кредити. Към края на юни те възлизат на 1,947 млрд. лв. За сравнение през същия период на миналата година са били отпуснати лесни заеми за 1,937 млрд. лв. Това означава, че на годишна база има увеличение от 0,5%. Спрямо първото тримесечие на годината обаче те намаляват с 2 на сто.

Данните на централната ни банка показват още, че домакинствата теглят повече бързи кредити от фирмите. 78 на сто от всички лесни заеми са били взети от граждани. Към края на юни техният размер достига 1,509 млрд. лв., което е с 1,3 на сто спрямо същия период на миналата година.
Още от статията на „Монитор"

"Бензинът удари 2,74 лв. за литър", пише „Труд"
Поскъпването на петрола на международните пазари докара нова рекордна цена за бензина. В обектите на "Шел" литър от масовия бензин А 95 достигна 2,74 лева. Още утре някои от другите големите вериги също ще коригират тарифите си нагоре, други ще се опитат да устискат до понеделник, стана ясно от допитване на "Труд" до търговците.

В четвъртък в Лондон определящият цените в Европа петрол сорт Брент поскъпна с 0,6% до $ 116,24 за барел (159 л), като от началото на седмицата суровината вдигна цената си с около 3%.

Очаква се при някои вериги скокът да е още по-фрапиращ и цената на бензина да удари 2,76 лв. за литър. Поскъпване ще има и при дизела и пропан-бутана, съответно с 3 и 4 ст./л. Според изчисленията на търговци цените на нафтата ще се движат между 2,71-2,73 лв. за литър, а пропан-бутанът ще струва 1,26 лв.

Причината за скока е увеличението на цените на едро от рафинерията "Лукойл Нефтохим", което плътно следва динамиката на международните котировки. Тя е повишила още в сряда едровата цена на А 95 с 3 ст./л, а в четвъртък - и на дизела и пропан-бутана.

От близо два месеца обаче компанията спря да публикува информация за цените на сайта си, както поиска Комисията за защита на конкуренцията, с мотива, че така ще се пресекат опити за договорки между търговците на дребно.

От "Шел" вчера коментираха, че следват тренда, вместо да изчакват и да се съобразяват с конкурентите. "Все още обмисляме кога да вдигнем цените на горивата. Вероятно ще изчакаме още ден-два и увеличението ще влезе в сила от неделя или понеделник", прогнозира търговският директор на "Петрол" Иван Костадинов пред "Труд" вчера.
Още от статията на „Труд"

„Ново обещание за намаляване на бюрокрацията", разкрива „Капитал Daily"
За пореден път правителството обещава да намали административната тежест за бизнеса - нещо, за което компаниите настояват от години, но досега така и не се случи, поне не напълно. Този път ангажиментът представлява план от 271 мерки, които трябва да бъдат изпълнени до края на октомври. Като се има предвид обаче, че немалка част от предложенията са не само повторение на стари идеи, но и на практика неприложени законови изисквания, очакванията на бизнеса не са големи. "Досега всички правителства са предлагали мерки, но без резултат", коментира изпълнителният председател на Българската стопанска камара (БСК) Божидар Данев. Иначе повечето от сегашните предложения са разумни и необходими. Остава и да се случат.

Инициативата е резултат от две правителствени програми, които целят подобряване на бизнес средата, включително чрез облекчаване на регулаторната рамка. В случая става дума за близо 750 режима, в които отделните министерства предлагат промени. В документа са отчетени също някои от идеите на неправителствения сектор, на браншовите и работодателските организации.

Написано, но неизпълнено

Едни от най-важните мерки са свързани с това фирмите да не трябва да представят документи, с които администрацията на практика разполага. Такива са например удостоверенията за актуално състояние или съдебна регистрация. След въвеждането на Търговския регистър тези данни са публично достъпни и могат да бъдат проверени от съответните органи. За тази цел компаниите трябва да посочват единствено единния си идентификационен код (ЕИК), чрез който да се прави проверката.

Всъщност такова е и изискването в Закона за търговския регистър. Според него, "ако е посочен ЕИК, съдът, държавните органи, органите на местното самоуправление и местната администрация и лицата, на които е възложено упражняването на публична функция, организации, предоставящи обществени услуги, включително банките, нямат право да изискват доказването на обстоятелства, вписани в Търговския регистър, и представянето на актове, обявени в Търговския регистър". Нещо повече, за нарушение на тази разпоредба е предвидена глоба от 100 до 500 лв. за виновните длъжностни лица. Както се признава и в самия документ обаче, към момента редица администрации продължават да изискват въпросната публично достъпна информация. Изготвеният предварителен анализ от правителството пък показва, че близо 20 закона задължават фирмите да представят удостоверения на хартиен носител, независимо че това противоречи на Закона за търговския регистър.
Още от статията на „Капитал Daily"

"Модерна технология пуска корабите над газопровода България - Румъния", съобщава „24 часа"
Новоизграждащият се газопровод между България и Румъния няма да пречи на корабоплаването по река Дунав. Това става възможно благодарение на модерна технология, която се прилага за първи път. Два километра от връзката ще мине под дъното на реката.

Първата копка на газовата връзка България - Румъния вече е факт в Русе. Тя ще бъде готова до 31 май следващата година. Общата дължина на газопровода е 25 километра. 15 от тях ще се изграждат на българска територия.

За старта на строителството пристигнаха днес премиерът Бойко Борисов и министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев.

От 16 август започва изграждането на трасето на българска територия, което е два пъти по-дълго от тръбата на румънска земя. За да мине газопроводът у нас, са отчуждени 278 имота, за които държавата ще плати близо половин милион лева.

Годишно ще получаваме от половин до 1,5 милиарда кубически метра газ от газови находища в Румъния.

Премиерът Бойко Борисов прогнозира, че в бъдеще може по тръбата да се подава газ и в двете посоки: "В следващите години за следващите поколения тази връзка, която позволява и разширяване, дава възможност двете държави да си обменят, да си продават, да си търгуват, да транспортират през своите системи и да продават съответно газ".
Още от статията на „24 часа"

"Всички пенсии с равен процент нагоре", четем в „Стандарт"
Всички пенсии да бъдат увеличени с еднакъв процент от 2013 г., предлага зам.-министърът на финансите Владислав Горанов. Но този дебат не е завършил, в момента очертаваме рамката на бюджета за 2013 г. и анализираме доколко е наличен ресурс за подобно увеличение, заяви той по Нова телевизия. Идеята е пенсиите да бъдат вдигнати поне с инфлацията за последните години, през които те не бяха увеличавани. Именно парите за пенсии ще се увеличат най-много в бюджет 2013. Вдигането на пенсиите изисква стотици милиони, каза Горанов. Ще се увеличат и разходите за здравеопазване и образование, но в образованието няма да бъде с темповете, с които те очакват, продължи той.

Годишната субсидия на държавата за железниците е около 400 млн. лв. Ако я разделим на броя на жителите на България, се падат по 50 лв. на година на човек, независимо дали пътува с влак, каза зам.-министърът. Години наред БДЖ съществува за сметка на всички нас, без да дава някакво средно качество, което да се ползва от хората, заяви той. Мениджмънтът на дружеството трябва да осъзнае, че не може да представя сметки на правителството и то да ги плаща, без да полага усилия да балансира финансовите му потоци, заяви Горанов.
Още от статията на „Стандарт"

"Еколозите излизат срещу безобразията по Черноморието", пише „Класа"
Членове на Гражданския екологичен обществен съюз (ГЕОС) ще протестират в събота от 11 ч. пред бариерата на комплекс „Свети Тома" по пътя към Аркутино срещу  опитите на отделни кметове на черноморски общини и депутати с лични интереси, които искат да се отхвърли предложението на МРРБ за спиране на строителството в 100-метровата зона от морето, стана ясно от пресконференция в четвъртък в Бургас. На нея Емил Георгиев, председател на ПК „Екогласност" и член на ръководството на новото обединение, в което влизат Зелената партия, Партията на зелените и др., обяви: „Протестът е срещу самоволните действия  на олигарха Иво Прокопиев и неговото обкръжение Филип Харманджиев и Йово Николов. Това, че са купили имоти на нос „Св.Стефан" и залива  „Далян чайка" на безценица и вероятно са извършили данъчни измами, е от компетенцията на данъчните служби.

Протестираме срещу самоуправството на Людмил Стойков и Симеон Пешов. Ако за съжаление ограбването на територии по Черноморието стана ежедневие, ние се прочуваме и с безпрецедентно присвоените от олигарсите Стойков и Пешов участъци от междуселищната пътна мрежа, свързваща Каваците с Приморско. Става въпрос за затворения с мантинела път, преминаващ покрай комплекс Дюните и затворения с бариера участък от пътя, преминаващ покрай комплекс „Свети Тома", и водещ към Аркутино и р. Ропотамо.

По този начин двамата олигарси стават еднолични ползватели на пътните участъци и необезпокоявани се разпореждат със стотици декари защитени горски масиви, пясъчни дюни и резерватите Алепу, Аркутино и Ропотамо. Протестираме срещу поредния опит за застрояване на плаж Харманите и издигане на хотел върху най-стария некропол на Балканите. Протестираме срещу унищожаването на пясъчните дюни, публична държавна собственост и обявени за природна забележителност и защитени територии съгласно Резолюция №4 на Берлинската конвенция от 1996 г."
Още от статията на „Класа"