Снощи, президентът на САЩ Обама заяви, че се надява да бъде постигнато споразумение с Конгреса преди Коледа за избягване на риска от т.н. Fiscal Cliff (рязко свиване на големия американски бюджетен дефицит, ако от 1-ви януари се задейства автоматичното повишение на данъците и съкращаване на държавните разходи в размер на над 600 млрд.$).

"Нашата основна задача е споразумение, което да сложи под контрол нашия дългосрочен дефицит по начин, като това споразумение бъде честно и балансирано", каза Обама. "Вярвам, че двете партии (Демократическата и Републиканската) може да се споразумеят относно работната рамка в близките седмици. Всъщност, моят надежда е да направим това преди Коледа", отбеляза американският президент.

Той отново повтори, че Камарата на представителите (Конгреса) може да одобри закон, който ще освободи т.н. американска средна класа и около 97% от малкия бизнес от автоматичното повишение на данъците от началото на следващата година. Обама отбеляза, че очаква да продължат и дебатите по другите фискални теми, такива като позволяване на повишение на данъците за богатите американци (против което твърдо остават Републиканците, които са с мнозинство в Конгреса на САЩ).

Това снощно изказване на Обама беше факт, след като говорителят/председател на Конгреса - Джон Бейнър (Републиканец) също изрази своя "оптимизъм", че може да бъде постигната сделка с президента Обама и Демократическата партия за избягване на т.н. Fiscal Clif от началото на 2013г.  Той посочи, че Републиканците са готови да обмислят нови мерки за повишение на приходите (в хазната на САЩ), ако това бъде придружено и с мерки за съкращаване на държавните разходи. Но говорителят на Конгреса на САЩ отново повтори опозицията на Републиканците (които са с мнозинство в Конгреса) на повишението на данъчните ставки (искането на Демократите начело с Обама за вдигане на данъците за богатите американски с годишен доход на 250 хил.$, без да има промяна/повишение на данъците за т.н. средна класа).

Тези оптимистични изявления от двете "основни спорещи страни" (Републиканци и Демократи), доведоха до възстановяване на риск-апетит на финансовите пазари, като фондовите индекси на Wall Street приключиха с рали от около 0.8% след като в началото на търговията бяха "на червено" с около 0.8%. Този риск-апетит се пренесе и на Азиатските борси по-рано днес, като Nikkei качи с 1%, корейският Kospi с 1.15%, а Hang Seng покачва с 0.91%. Очаква се и възходящо движение при старта на търговията на европейските борси.

Този нов риск-апетит доведе и до нов натиск върху USD и JPY на forex пазара (с оглед загуба на техния статут на "валути-убежище"), като EUR/USD отскочи от 1.2880 вчерашното дъно и сега качва към 1.2965 с поглед обратно към 1.3000/25 ключовата зона на съпротива, а EUR/JPY качва от 105.28 вчерашното дъно към 106.28/29 йени.

Изглежда новините/изказванията/спекулациите около темата за Fiscal Cliff в САЩ ще продължат да оказват силно влияние в краткосрочните настройки на инвеститорите на глобалните финансови пазари и в следващите дни/седмици до края на годината. Само преди ден, имаше „песимизъм" и опасения около тези ключови бюджетни преговори, след като шефът на Сената - Хари Рийд (Демократ) изрази разочарованието си от „слабия напредък" на преговорите за избягване на Fiscal Cliff.