„Проблемните кредити счупиха всички рекорди", разкрива от първата си страница „Сега"
Прогнозите за летен пик на просрочените кредити се сбъдват с пълна сила. Към края на юни лошите и преструктурираните кредити са достигнали безпрецедентно висока стойност - 8.25 млрд. лева, а делът им вече е 20.5%, което също е абсолютен рекорд. Това показват най-новите данни на БНБ. За сравнение - през юни 2009 г. проблемните вземания на банките бяха 2.29 млрд. лева, което означава увеличение от близо 6 млрд. лв. само за 2 години.

Както и в предишните месеци най-много закъсват с плащанията фирмите. 21.72% от заемите за бизнеса са в групата "проблемни". При потребителските кредити делът на просрочените и преструктурираните вече е 19.13, а при жилищните - 17.8%. И в трите категории процентите са рекордно високи.

Новината за рекордния ръст на лошите вземания от вчера не изненада банкерите. Според Петър Андронов, директор на СИБанк, вероятно пикът още не е достигнат, а бремето на просрочените дългове се усеща повече, защото не се отпускат много нови заеми. Андронов обаче смята, че финансовите институции у нас са добре подплатени с резерви и биха издържали дори на 30% необслужвани заеми. "Най-често се преструктурират фирмени задължения, защото там сумите са значително по-високи и по-трудни за обслужване. Заради активната политика на всички банки по ипотечното кредитиране очакваме скоро тенденциите да се обърнат", коментира банкерът пред "Сега".
Още от статията на „Сега"

„Ренесанс на бизнеса с дрехи втора употреба", обобщава от първата си страница „Дневник"
Икономическата криза и свитите доходи на домакинствата през последните години са довели до истински бум в продажбите на дрехи втора употреба, а според представители на бранша той е сравним със средата на 90-те години, когато този бизнес навлезе по-масово в България.

Въпреки че няма точна статистика за оборотите и броя на магазините в страната, проверка на "Дневник" показва, че от 2009 г. насам оборотите са нараснали значително, а някои фирми отчитат и двойни увеличения.

Разцветът на тази търговия се забелязва и от постоянно нарастващия брой обекти във всички градове на страната. От една страна, на пазара навлизат нови играчи, най-често преориентирали се търговци на конфекция, а от друга - големите компании все повече се разрастват и стъпват на нови пазари.

По различни оценки в момента има между 5 и 8 хил. магазина, а складовете на едро са между 600 и 1000. От сектора казват, че заради кризата увеличението при търговците на дребно е между 30 и 50% във всички градове.

"Интересът категорично се засилва", коментира собственикът на "Комфорт стил" Валентина Дачева, която внася на едро употребявани дрехи и има верига от магазини в Казанлък и София. Подобни са наблюденията и на веригата "Мания", която към момента има 38 обекта в България и Румъния.
Още от статията на „Дневник"

„Трудови инспектори влизат във всяка четвърта фирма", информира от първата си страница „Монитор"
Броят на проверките за спазване на трудовото законодателство ще се увеличи рязко и още от есента всяка четвърта фирма в България ще е заплашена от внезапно посещение на инспекторите. Това предупредиха вчера от Главна инспекция по труда. През миналата година за спазване на трудовото законодателство са били проверени 33 200 фирми, като общият брой на проверките надхвърля 46 000. От началото на август обаче с нов проект, финансиран от ОП „Човешки ресурси", инспекцията планира да назначи 110 асистенти на инспекторите, което ще позволи броят на проверките да се увеличи с още 15%. Според шефката на ГИТ Румяна Михайлова, ако сега годишно за първи път  са били „изненадвани" по 9000 фирми от всичките регистрирани в страната към 230 000 икономически субекта, на подобно първо посещение вече ще бъдат подложени с 10% повече.

Шансът предприятието да бъде споходено от инспектори обаче рязко нараства, ако срещу работодателя има подадена жалба или ако има сигнал от НАП и НОИ, с които инспекцията работи съвместно. Според Михайлова за последната година има рязко увеличение на жалбите, било защото работодателите се опитват да хитруват за сметка на работниците, било защото доверието в инспекторите расте и хората се надяват те да им решават проблемите в службата. Ако през 2010 г. общо са постъпили 16 000 оплаквания, от януари до сега те са вече 10 000.

Главната инспекция разполага с едва 310 инспектори, но всеки от тях прави на година към 140 проверки. В момента хит сред нарушенията са договорите на половин работен ден, докато в действителност се работи повече от цял, коментира Румяна Михайлова. Заради това ГИТ предлага на социалния министър законът да се промени така, че да позволява на инспекторите при констатирано подобно нарушение автоматично да превръщат трудовия договор от четиричасов на пълен работен ден.
Още от статията на „Монитор"

„МРРБ ще избира банките, които кредитират санирането", съобщава от първата си страница „Класа"
Министерството на регионалното развитие и благоустройството ще организира конкурс за банките, които ще дават кредити по програмата за саниране на жилищата, обяви вчера министър Росен Плевнелиев. Той участва в проверката на ремонта на сграда в центъра на София. Основните критерии, по които ще се избират трезорите, са предложените най-ниски лихви и най-изгодните гаранции за кредитите. Не мога да определя лихвите, защото това е въпрос на състезание, а и това не е по правилата министър да казва условията, заяви Плевнелиев. Всички банки ще бъдат поканени за участие. Плановете на регионалното министерство са процедурата да започне през септември, а договорите с банките да бъдат сключвани от декември тази година.

Нашето участие ще зависи от общите условия, които ще бъдат предложени, коментира Виолина Маринова, главен изпълнителен директор на Банка ДСК. По думите й МРРБ ще поеме обезпечаването на риска, но финансовата част все пак остава за банките.

Ако банките не искат да се включат в програмата за саниране на жилищата, МРРБ ще даде парите от гаранционния фонд като директни кредити, уточни Росен Плевнелиев. Плановете на ведомството са 13 млн. лв. да бъдат използвани за гаранционен фонд към банкови или други финансови институции, които да отпускат ниско лихвени потребителски кредити. Парите ще бъдат за хората, които не могат да осигурят средства за съфинансиране.

Друго условие на МРРБ към банките е да осигурят поне 7 млн. лв., към 13 млн. лв., които ведомството отделя за гаранционен фонд, съобщи зам.-министърът Лиляна Павлова. Тя обясни, че банките, които ще бъдат избрани, ако не могат да отпуснат кредит, могат да бъдат гарант пред други институции, които да го дадат. Общо 63 млн. лв. се отпускат по оперативна програма „Регионално развитие" (ОПРР) за саниране на многофамилни жилища.
Още от статията на „Класа"

"Бойко нареди: Още 10 000 в новата зала", четем от първата страница на „Стандарт"
10 000 билета за новата спортна зала "Арена Армеец" да се дадат на хората. Това нареди премиерът Бойко Борисов снощи. Генерала се намеси, след като цял ден вчера пред съоръжението се виха опашки от гневни фенове. Народът искаше да се добере до 12-те хиляди безплатни пропуска за мегашоуто в събота, с което ще бъде пусната спортната зала. Ядосани хора от цялата страна разказаха как на касите са били пуснати едва 5000 билета, които са свършили за минути.

"Ще направя проверка колко пропуска на кого са дадени, защото гледам тука, че има 2 хиляди за строителя, още 2 хиляди за фирмата, чието име носи залата, и още куп други", отсече снощи Борисов. Той нареди на спортния министър Свилен Нейков да даде на феновете 10 000 пропуска, за да могат да гледат приятелската среща между волейболните отбори на България и Сърбия. Оставете и за мен един, заключи премиерът.
Още по темата от „Стандарт"

„Два пъти откриваната магистрала "Марица" вече се руши", съобщава „Сега"
Откриваният на два пъти участък от магистрала "Марица" между Харманли и Любимец - веднъж от тройната коалиция и веднъж от премиера Бойко Борисов, отива на втори ремонт в рамките на година. Кадри на сайта sakarnews.info показаха как настилката на участъка се руши, а асфалтът поддава под натиск с гола ръка. Кратката отсечка, рекламирана като първата магистрала с напълно изрядна документация, засега се поправя за сметка на изпълнителя, защото е в 5-годишен гаранционен срок.

Настилката е започнала сериозно да се руши в участъка от 77-ия до 80-ия километър, като на места е напукана, а на други места е пропаднала. В особено тежко положение са аварийните ленти. От кадрите се вижда, че отделни участъци вече са били закърпени, но ремонтът е стигнал до границата на аварийната лента.

От Агенция "Пътна инфраструктура" вчера потвърдиха, че са информирани за проблема с настилката. "Изпълнителят "Пътни строежи" Пловдив ще отремонтира участъка за своя сметка", съобщиха от АПИ. Оттам уточниха, че 5-годишната гаранция тече от 1 октомври 2010 г., т.е. фирмата ще е длъжна да отстранява възникнали проблеми без загуби за бюджета до 2015 г.

Участъкът между Харманли и Любимец от 16.66 км бе открит за пръв път на 16 май 2007 г. от ексминистъра на регионалното министерство Асен Гагаузов. "Инфраструктурата е конкурентен фактор и ще я изградим в съответствие с изискванията на Европейския съюз", заяви при откриването той. Тогава Гагаузов обяви, че цялата АМ "Марица" ще е готова до края на 2009 г.
Още от статията на „Сега"

"Работодател търси талант", обобщава „Дневник"
Съживяването на икономиката в световен мащаб и отварянето на нови работни места отново постави проблема с недостига на квалифицирани кадри. През последните три години гладът за знаещи и можещи служители беше притъпен от слабото търсене заради кризата.

Оттласкването от дъното направи проблема по-очевиден, тъй като работодателите разбраха, че се нуждаят най-вече от талантливи и мотивирани хора, за да имат успех в бизнеса.

Това показва изследване на световната компания за човешки ресурси "Менпауър" за недостига на таланти през 2011 г. В него са анкетирани 40 хил. мениджъри от 39 държави от Европа, Северна и Южна Америка, Азия, Близкия изток и Африка.

Влошаването на пазарите принуди компаниите да се научат да са по-продуктивни с по-малко работници. През последните години те откриха, че могат да постигат високи резултати и с ограничени ресурси, стига да имат на разположение точните служители в точното време.

Техният талант се превърна в ключово конкурентно предимство. Заради това въпреки очевидния излишък от хора, търсещи работа, предприемачите все по-трудно успяват да намерят подходящи кадри, които да отговорят на повишените изисквания и на новите бизнес модели. При това не само за ръководни и ключови позиции, но на всички нива.

Основните причини са, че кандидатите нямат опит, технически умения и знания за конкретния бизнес. Всеки трети работодател в света заявява, че е изправен пред подобен проблем. Делът им е най-голям от 2008 г. насам, но все още е далеч от нивата отпреди кризата, когато над 40% от компаниите трудно попълваха свободните си позиции, показва проучването на "Менпауър".
Още от статията на „Дневник"

„Хитреци пълнят галони за минерална вода от чешмата", разкрива „Монитор"
Фирми еднодневки продължават да пълнят големите бутилки за минерална вода от крайпътни чешми и неизвестни източници, алармираха от бранша. Макар практиката вече да не е толкова масова, както преди две-три години, все още има доставчици, които предпочитат да заредят галоните с живителна течност от чешмата, вместо да разчитат на изворна вода. Забавените плащания на клиентите са затруднили по-слабите играчи, затова те са били филтрирани, уточни за „Монитор" Иван Катушев, собственик на една от най-големите компании в бранша.

Излиза на мода обаче нов начин за спестяване на разходи от вода, която е абсолютно необходима в жегите на всяко работно място. Клиентите започват сами да пълнят галоните и по-този начин да спестяват от разходите за свежа течност в офиса. Ползвайки амбалажа и апарата, те предпочитат сами да се снабдяват с минерална вода. Дори на чешмичките на софийската минерална баня може да се видят хора, които нареждат багажниците на колите си с десетина галона топла вода, които едва ли са за домашна консумация. По принцип качеството на водата в бутилките се проверява от РИОКОС, а изворите се контролират от Басейнова дирекция. Продажната цена на една бутилка от 19 литра е около 5 лева с ДДС, а стойността варира според големината на поръчката. За сравнение в съседна Румъния цената е 5 евро за 19 литра.

В момента около 7­ 8 компании са си поделили пазара на минерална вода в галони. През последните години този бизнес силно е филтриран и покрай кризата са отпаднали много марки, констатира Иван Катушев, който е в бранша от много години.
Още от статията на „Монитор"

„За дълг в ЕС блокират всички банкови сметки", информира „Стандарт"
Брюксел ще помогне на кредиторите да преследват длъжниците в рамките на целия ЕС. Европейската комисия представи законодателна инициатива, с която цели да улесни трансграничните искове и да улесни кредиторите. Идеята е въвеждане на европейска обезпечителна заповед, с която да се блокират всички сметки на длъжника в целия ЕС. Парите ще бъдат блокирани, докато се произнесе съдът. Предвижда се европейската обезпечителна заповед да се издава без знанието на длъжника, като по този начин ще има ефект на изненада. Промените ще влязат в сила, ако бъдат одобрени от Европейския парламент и Съвета на ЕС с квалифицирано мнозинство. Около 1 млн. малки европейски фирми имат проблеми с трансгранични вземания и около 600 млн. евро годишно под формата на вземания се отписват, тъй като за предприятията е твърде трудно да водят скъпи съдебни процеси в чужди държави, отбеляза еврокомисарят за правосъдието и зам.-председател на ЕК Вивиан Рединг. Тя даде за пример малко италианско предприятие за производство на сирене, което доставя моцарела за производител на замразени пици във Франция.
Още от статията на „Стандарт"

„Българинът заделя по 1000 лв. за инвестиции на финансовите пазари", съобщава „Класа"
Между 200 и 9000 лв. е сумата, с която българинът започва да търгува на световните финансови пазари през 2010 г. и 2011 г. Това показват данните от проучване на българската платформа за онлайн търговия Trader.bg. Близо 70% от анкетираните обаче са посочили, че са инвестирали във валути, злато, петрол и акции на платформата суми до 1000 лева. Всеки пети влага между 1000 и 3000 лв. първоначално, а едва един на десет души са започнали с над 3000 лв. Най-голямата първоначална вноска за проучения период е 9000 лв. Най-честата валута за старт на реалната сметка са левовете (94%). Сравнително малко хора използват евро (4%) и долари (2%).

„Българинът продължава да инвестира на международните борси и по време на кризата. Да отделиш хиляда лева с ясното съзнание, че можеш да спечелиш, но и да загубиш, не е малко. Особено в момента, когато инфлацията и безработицата са високи и като цяло бизнес климатът не е задволителен", коментира Пламен Пейчев, главен дилър в Trader.bg.

Преди да започнат търговия с реални пари мнозинството трейдъри се обучават на демо сметка до 6 месеца (36%). Почти същият е броят (34%) на тези, които търгуват с виртуални средства много по-кратко - до 1 месец. 17% се упражняват до 12 месеца. Повече от година е необходима едва на 13% от анкетираните.

При избор на платформа за търговия за 50% от участниците в проучването най-важно е каква е нейната функционалност и дизайн. Над 40% посочват, че доверието в инвестиционния посредник и условията, които той предлага, са определящи при избора къде да търгуват. Да има достъп до платформата от всеки компютър е изискване на 39%. Други критерии, които анкетираните споменават, са: бързо изпълнение на поръчките (18%), добро обслужване (15%), тесен спред (11%), справедливи котировки (6,8%). Два са основните източника, от които хората научават за международната борсова търговия през интернет: онлайн портали (62%) и приятели и познати (34%).
Още от статията на „Класа"