Според доклад на ЕЦБ, средните и малки по размер предприятия в Еврозоната очакват по-нататъшно влошаване на техния достъп до банкови кредити през следващите шест месеца. ЕЦБ посочи, че основните работодатели (разкриващ работни места) в Еврозоната все още се борят с негативните последици от суверенната дългова криза в региона.
"За следващият 6 месечен период, средните и малко по-размер предприятия очакват по-нататъшно влошаване на техния достъп до банкови кредити", съобщава ЕЦБ в своя оповестен днес доклад. Резултатите от проучването на ЕЦБ, което беше проведено сред 7514 малки до средни по размер компании в Еврозоната хвърля сериозно съмнение относно възможността за бързо обръщане на негативното икономическо развитие. Около 15% от запитаните компании очаква по-ограничен достъп до банкови кредити/заеми между октомври тази година и март 2013г., спрямо 7% за първата половина на 2012г., съобщава днес ЕЦБ. Преди време, шефът на ЕЦБ - Марио Драги посочи, че малките и средните предприятия са отговорни за 80% от работната заетост в Еврозоната. Тези компании разчитат до голяма степен на банките за да може да се финансират, но от своя страна банките пострадаха от липсата на ликвидност поради суверенната дългова криза и последвалата банкова криза и това възпрепятстват достъпа до външно финансиране за малките и средни предприятия.
С цел подобряване на паричната ликвидност на европейските търговски банки, ЕЦБ проведе през декември 2011г. и февруари тази година двете дългосрочни тригодишни операции по рефинансиране на банките (известни като 3г. LTRO) чрез които "изля "в паричната/банковата система над 1 трлн.евро. Това изглежда помогна, но само отчасти, за подобрение на ликвидността най-вече на по-малките банки в Еврозоната които са и по-близко до тези малки и средни по размер фирми. Но днешното последно проучване сякаш показва, че именно тази важна цел - парите да стигнат до реалната икономика - поне на този етап не оправдава по-големите очаквания/надежди на Европейската централна банка. Чрез тези дългосрочни репо-операции и серията по-краткосрочни операции за доставяне на ликвидност на търговските банки, ЕЦБ все пак успя да предотврати т.н. кредитен срив в Еврозоната. Но проблемът за достигане на част от тези средства до реалната икономика изглежда остава, а това намалява и изгледите за скорошен рестарт на икономическото възстановяване в региона.