Оттук идва най-важното следствие: в момента чуждестранните инвестиции са слънцето и водата на българската икономика. Националният спортен дух е отживелица, в момента зависим от чуждестранните инвеститори. Не трябва в никакъв случай да допуснем този паричен поток да пресъхне. Още повече когато, според глобалните анализатори, икономиката на България е „уязвима", тъй като в следствие световната финансова криза инвеститорите могат да се изтеглят изведнъж.
Какво може да накара чуждестранния инвеститор да си замине? Отговорът на правителствената черна станция гласи: повишаване разходите за труд, които чуждите инвеститори понасят, ergo заплатите в страната не трябва в никакъв случай да бъдат рязко повишавани.
Само че от следната графика, изготвена от германския статистически институт, виждаме нивото на заплащане на труда в България спрямо другите европейски държави. Струва ми се, известно пространство за увеличение на работните заплати има, дори без да се налага да променяме позицията на държавата в Европейския съюз с най-ниско заплатения труд.
Признавам, че заплащането на труда е следствие от търсене и предлагане на труд и до голяма степен пазарът определя каква работна заплата ще харчим. Само че сферите в икономиката са две (изключвайки сивия сектор): частна и бюджетна. Как може да се позволи заплащането на млад държавен служител със заложби, висше образование (понякога придобито в чужбина), владеещ няколко чужди езика, да е от порядъка на 300 лева на месец?
От какви хора има нужда държавата? Изглежда не от способни дейни младежи, а от такива, които предвид нулевата работа, която вършат, и 300 лева заплата са им много. Ненормално ниските заплати за способния човек в държавния сектор, който няма гръб или роднини, е фактор изкривяващ пазара на труд в частния, фактор директно водещ до пазарен дефект.
Да се върнем към графиката. Виждаме къде сме. Подобно неравенство в почасовото заплащане се оправдава с ниската производителност на труда на българина. Но как точно се измерва тази производителност и действително ли е толкова ниска производителността на труда ни, ако бъдем поставени при добри работни условия и ни се осигурява достойно заплащане?
И кой е виновникът за ниската производителност? Работниците ли наистина? Или все пак собствениците на средствата за производство, които не са заинтересувани да правят технологични инвестиции докато се възползват от ниско заплатения труд?
Цената на труда у нас по време на учителските протести миналата есен в индоктринацията от страна на министър Пламен Орешарски бе пряко свързана с опасността от инфлация. Само че, господин министър, ценовите равнища в България постоянно са по-високи, отколкото би следвало предвид нивото на заплащането, което виждаме на графиката. Имам чувството, че те не се влияят толкова от разполагаемия доход на хората, колкото от сравнителните цени в европейските държави с несравнимо по-добро заплащане (дори Румъния и Турция, да не говорим за Гърция).
От близките на правителството коментатори се натрапва идеята, че покупателната способност на българина нараства стремглаво и това се отразява в по-висок внос, което пък допринася за нашата гордост - една от най-високите в Европа инфлация. Възниква обаче въпросът: откъде идва тази прословута покупателна способност на българина? Надали от заплатата, която виждаме каква е.
Или от ръста на кредитирането? Но тези кредити, пък макар след няколко рефинансирания, трябва да се изплащат и това става от разполагаемите доходи на хората, които доходи са пределно ниски. Може би все пак ще оставим светла диря в икономическата теория, разработвайки доктрината „ръст на потреблението с обезценени от инфлацията доходи".
Или наистина сивият сектор в родната икономика е твърде голям и хората печелят многократно повече, отколкото им се плаща? Но тогава правителството за пореден път не си е свършило работата след толкова години власт, както не си я е свършило и при повишаване на производителността. Вашето послание „Повишаването на производителността е дело на самия работник" по смисъл напомня съветския лозунг от книгата за Остап Бендер „Спасяването на давещите се е дело на самите давещи се".
Мноооого неща могат да се добавят. Обаче да не отклоняваме с несправедлива критика заетите със съставяне на програми правителствени стратези. Искам да попитам само още едно нещо. Нали инвеститорите искат евтина, но и квалифицирана работна ръка. Разбрахме, правителството ще се бори да запази цената на труда за чуждия инвеститор в България ниска. Какво обаче прави, за да повишава квалификацията на работната ръка, за да угоди на чуждия инвеститор? Какви са разходите за образование и по-висока квалификация в България? Високи, разбира се.
Защото, ако заплащането на труда на работника в България е най-ниското в Европа, дялът в работната заплата, който правителството прибира от работодателите (виж втората графика), очевидно не е най-ниският. Къде отиват тези пари, които правителството събира от чуждия инвеститор, без да страда от скрупулите, че с 27% допълнителни разходи за труд може да го изплаши, този чужд инвеститор? Като гледам какви младежи се движат в най-добрия от всички възможни градски транспорти в света, и как се държи на пътя българският шофьор, определено не за образование.
КомБат
на 25.08.2008 в 13:05:54 #10hellwitch много некомпетентно изказване. Проблемът не е в работниците и служителите,а в работодателите. Защото над 1 милион българи последваха съвета ти и сега родните "бизнесмени" реват, че нямат работна ръка, а Масларова иска индианци да внася. Само че пари за яхти, лимузини и палати и любовници, и проститутки, и мутрески, и екскурзийки на Малдивите имат. Чат ли си сега къде се къса нишката?
zearendil
на 25.04.2008 в 12:35:39 #9Ей, аман от капути с Интернет. Човекът доста вярно си го е написал. Който не е съгласен, да ходи да работи в Гърция.
Dimitar Dimitrov
на 25.04.2008 в 11:22:21 #8Според нещата със заплатите взеха да си идват намястото (а именно растящи нагоре). Тази тенденция я наблюдавам отдавна тук по черноморието. Пример по-миналата година сервитьор вземаше около 220 лева заплата. миналата 320. Това лято ще е кошмарна за работодателите щото никой не иска да се хваща за по-малко от 500 лева.Така че чисто и просто търсенето и предлагане на работна ръка ще изтика заплатите силно нагоре. Не твърдя че съм експерт о това са мои наблюдения
Kihano6
на 25.04.2008 в 00:12:13 #7Ей много умници се навъдихте бе. Айде сега 2-3 милиона българи да се изнасяме на работа в Гърция. Ще организираме втора голяма екскурзия или велико сезонно преселение.
hellwitch
на 24.04.2008 в 22:35:08 #6Айде сега пак правителството трябвало да ги оправя доходите!?! А истината е, че който и средно статистически българин да е в правителството пак ще краде - такъв ни е манталитета. За заплатите е много просто - ами не работете за 300 лв аз и за 700-800 не бих. Ей къде е Гърция, ако искате да работите за нормални пари - Солун е на 4 часа път. 800-1000 Евро се взимат за супер тъпа работа например като камериерки в хотелите. Сезона там е от Май до края на октомври. Е сметката е лесна 5 месеца по да кажем 1000 Евро = 5000 Евро. Ако ги разпределим за цяла година се получава повече от 800 лв на месец а работиш само 5. ЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕ ЗАЩО работите за 300 лв. Като сте тъпи няма кой да ви помогне!!!!!
Mamin Sin
на 24.04.2008 в 20:56:09 #5Много едностранно написана и елементарна статия. Заплатата на държавния служител е ниска, защото: 1. Държавните (и общински) институции са с невероятно раздут щат. Там отиват най-некадърните, най-мързеливите, тарикатите и новобранците с връзки. Заплата от триста лева е максималното, заплащане, което заслужават (95% от тях). Кадърните и работливите постояват година-две и се изнасят към частния сектор или чужбина. 2. Държавен служител с езици и добро образование??? Смешка! Такива са 200-300 човека в държавата, и това са хората които създават корупционните практики. Единственият аргумент на човек със знание и езици да стои на БЪЛГАРСКА държавна работа е далаверата. Обясненията тук са излишни... 3. Големите харчове на българина. Айде да не ревем колко сме зле със заемите, защото 95% от българските семейства имат поне един имот. На село или в града, но го имат. Ако искат да живеят по-добре, да го продадат, цените сега съвсем не са лоши. А така страшните банкови заеми са всичките обезпечени с имот. Ако не можеш да го върнеш, вземат ти имота, но заплатата ти си остава в края на краищата. Вярно, последните 3-4 години много активно ни промиха мозъците, колко е хубаво да живееш на кредит, но така е в цял свят - бедните (т.е. глупавите) винаги го духат и обвиняват за това световната конспирация. 4. Правителството. То не е виновно за всичко, ние самите сме си виновни, защото сме го избрали демократично. Вярно, някъде срещу 10 лева/глас, другаде под надзора на разни мутри, ама като сме толкова тъпи и мизерни да го правим, на какво отгоре се оплакваме? Правителството било пазило цената на труда ниска? Глупости на търкалета. Ние сами си я правим такава. 5. Последно засега. Остап Бендер е прав! И винаги е бил! А „Спасяването на давещите се е дело на самите давещи се" не комунистически лозунг! И никога не е бил! Господин Димитър Събев или не е чел Илф и Петров или не е достатъчно умен да ги разбере.
inuit
на 24.04.2008 в 18:22:03 #4само не разбирам СЛЕД КАТО ВСИЧКО Е ЯСНО И ОТДАВНА ВЕЧЕ КАЗАНО НАПИСАНО И ПРЕДЪВКАНО ХИЯЛДИ ПЪТИ !!! И Е ЯСНО И НА НАС И НА ТЯХ докога само ще си чешем езиците,драпаме ташаците,търкаме клавишите и т.н.
Blimonov
на 24.04.2008 в 17:21:40 #3Много добра статия Браво .
Balla
на 24.04.2008 в 16:11:59 #2Ша откриим и ний топлата вода май, ама както автора споменава пак прекалено късно. Ние те първа се учим къде се ходи по нужда, че къде кой да мисли за дългосрочна социална или икономическа политика?
boris
на 24.04.2008 в 16:07:20 #1Професия древна и доходоносна --------------------------------------------------- Евалла на Мънито. В едната статия задава въпроси в другата дава отговора.