„Трупаме стаж в кухнята", четем от първата страница на „Стандарт"
Трудов стаж ще трупаме не само в офиса и завода, но и в кухнята. Професията "домакиня" е на път да стане законна. Съпрузите, които вършат къщната работа, докато половинките им въртят бизнес, вече ще могат да се осигуряват самостоятелно за пенсия. Това ще стане с промяна в Закона за защита от дискриминация заради европейска директива.
Тя гласи, че жени или мъже, които участват в семейната фирма, имат право да се осигуряват за здраве, пенсия и майчинство. Задължително условие е да не са наети или съдружници, а само да помагат. Европейската директива се отнася и за живеещите на семейни начала без брак. За да се прилага у нас, е нужна промяна в осигурителното законодателство.
Така на практика половинките на предприемачите ще се самоосигуряват за всички рискове освен безработица. Те ще плащат вноски поне върху 420 лв. Същото право ще имат и съпругите на фермери. Те ще внасят осигуровка върху 240 лв.
Още по темата от „Стандарт"
„Новата рецесия е вече в България", разкрива от първата си страница „Сега"
Новата криза, която в края на 2011 г. удари страните от Евросъюза, на практика вече е в България, показва анализът на Института за пазарна икономика. Според главния икономист на института Десислава Николова това ще се потвърди от данните за икономиката за първото тримесечие на 2012 г., които ще излязат в края на април. Вече има индикации, че те ще са отрицателни. 10 държави от ЕС вече са във фактическа рецесия след отрицателен ръст през третото и четвъртото тримесечие на 2011 г. - Белгия, Чехия, Гърция, Дания, Ирландия, Италия, Кипър, Холандия, Португалия, Словения.
Индикация за предстоящото затъване на българската икономика е спадът на износа за два поредни месеца (януари и февруари). "През 2011 г. износът беше моторът на възстановяването на икономиката ни. Няколко месеца имаше ръст от 40-50-60%. Но няма как, при положение че икономиката на Западна Европа се свива, ние да изнасяме със същите темпове. Експортът в най-добрия случай ще остане на миналогодишните нива", смята Николова. С намаляването на износа се отчита спад и на преработващата промишленост. От ноември м.г. данните за нея са отрицателни.
"Предизборното харчене за инфраструктурни проекти и ниската база от последните три години може да доведе до някакъв положителен растеж в строителството. Но той ще е твърде слаб, за да компенсира свиването на износа и оттам на експортно ориентираните производства, тъй като делът му е само 6% от икономиката ни на фона на 26% за индустрията", коментира Николова. Дори туризмът за първи път от година и половина отчете спад с около 3% на годишна база през февруари.
Още от статията на „Сега"
„Обречени на безработица", прогнозира от първата си страница „Капитал Daily"
Европа е на прага на нова рецесия, която е все по-вероятно да се пренесе и в България. При такова развитие на икономиката пазарът на труда няма да се стабилизира и през 2012 г., а безработицата ще продължи да се увеличава. Това коментираха от Института за пазарна икономика (ИПИ), който във вторник представи своя поглед върху икономическата ситуация в страната. Затова според икономистите на неправителствената организация са нужни мерки за либерализиране на пазара на труда, което да доведе до повече работни места, вместо да се залага на субсидирана заетост.
Прогнозите на ИПИ са в тон с тези на повечето експерти и международни финансови институции, които през последните седмици представиха ревизирани в посока надолу очаквания за икономиката на България през тази година.
След Европа
"Рецесията в ЕС започна отново през четвъртото тримесечие на 2011 г., когато статистиката отбеляза спад от 0.3% както за ЕС, така и за еврозоната. Очакванията са тя да бъде потвърдена и от данните за първото тримесечие на тази година", казва Десислава Николова, главен икономист в ИПИ.
Според нея България също няма да бъде подмината от рецесията и е възможно дори да усетим спад на БВП през първото тримесечие на тази година. Въпросът е колко дълго ще продължи това свиване. Още повече че износът, който беше основният двигател на растежа през последната година, вече отбелязва спадове. А и над 60% от българския експорт е за страните от еврозоната. Други сектори, които да играят ролята на двигатели на икономиката, обаче засега няма. "Постоянният и стабилен ръст на депозитите на домакинствата през последните няколко години е знак, че в очите на хората кризата все още не е отминала", твърди Николова. А това дава директно отражение и върху вътрешното потребление.
Като следствие на новото забавяне на икономиката очакванията са пазарът на труда също да стагнира. В ЕС през последното тримесечие на 2011 г. има рязко увеличение на безработицата. "Най-вероятно това ще е началото на ново покачване на безработицата в Европа", допълва Десислава Николова. В първите месеци на 2012 г. този показател за България прескочи 12-те процента, като младежката безработица премина над 30% (виж графиките).
Още от статията на „Капитал Daily"
„Цветанов скрои шапката на службите" е водещото заглавие на „Труд"
Формална и неформална "шапка" ще координират специалните служби в България. Това смята да предложи вицепремиерът Цветан Цветанов на днешния Консултативен съвет по национална сигурност при президента, научи "Труд". Редакцията разполага с черновата на доклада му.
Формалното координиращо звено ще е Съветът по сигурността към премиера. Той се председателства от Бойко Борисов и в състава му са вицепремиерът и вътрешен министър Цветан Цветанов, министърът на отбраната Аню Ангелов, на външните работи Николай Младенов, началникът на отбраната, главният секретар на МВР, шефовете на ДАНС, НРС и Служба "Военна информация", двама представители на президентската администрация, определени с указ, както и секретарят на Съвета по сигурността. В доклада си Цветанов предлага в съвета по целесъобразност да бъде включен и министърът на финансите - Симеон Дянков, който е и вицепремиер.
Неформалното консултативно звено ще се оглавява от секретаря на Съвета по сигурността - който вече е верен човек на Цветанов, макар и с пъстра биография - Георги Кръстев (виж долу). Предишният шеф Румен Миланов, който предлагаше нов вицепремиер за службите, вече е отстранен.
Още от статията на „Труд"
"Съдят фирми на Васил Божков за 6 милиона евро" е едно от водещите заглавия на „24 часа"
"УниКредит лизинг" води дело за събирането на дълг от около 6 млн. евро, натрупан от фирми от "Холдинг Пътища" на бизнесмена Васил Божков. Вече са иззети машини за 2 млн. евро, научи "24 часа". От лизинговото дружество отказаха коментар. От ОББ пък в петък пускат на търг самолет "Чесна", който е бил на Божков.
"Холдинг Пътища" е публично дружество и информира за дейността си чрез КФН, борсата и медиите, включително и за евентуални проблеми в работата, каквито към момента няма, коментираха вчера от дружеството.
Големите инфраструктурни обекти като магистралите "Тракия" и "Марица" се изпълнявали в срок и качествено, което констатирал при проверка и премиерът Бойко Борисов. До четвъртък се набират оферти в ОББ за самолета "Чесна", който е бил собственост на фирма на Васил Божков.
Търгът е в петък. Началната цена е 1,9 млн. евро, а стъпката на наддаване - 25 000 евро.
Още от статията на „24 часа"
„45-годишен софиянец изкара от заплати 4 млн. лв. за година", пише на първата страница на „Класа"
45-годишен софиянец декларира 4 млн. лв. годишен трудов доход като физическо лице за миналата година, съобщи за "Класа" говорителят на Националната агенция по приходите (НАП) Росен Бъчваров. На месец това прави над 330 хил. лв. възнаграждение, с което поне засега си извоюва титлата за най-богатия човек у нас от заплати по данъчна декларация. До края на кампанията обаче може да има размествания. Тази година тя приключва на 2 май.
Общо двадесетимата с най-високи заплати през миналата година са заработили 16 млн. лв. Но, разбира се, това не ги прави най-богатите българи. Още през март бургазлия декларира доходи от 11,7 млн. лв., но в тази сума се включват и всички негови допълнителни приходи. Още тогава статистиката на НАП сочеше, че Топ 40 на най-заможните са декларирали през миналата година 140 млн. лв. За 2010 г. пък данъчната основа на десетимата топданъкоплатци у нас бе 46,4 млн. лв., като парите тогава бяха от дейности, свързани с покупко-продажба на акции и дялове, с предоставяне на финансови, консултантски, адвокатски услуги и др.
През 2011 г. данъчните регистрират ръст от 15% на декларираните наеми спрямо същия период на миналата година. До вчера бяха декларирани общо 587 млн. лв. доходи от наеми и хонорари. От тях 177 млн. лв. са наеми на недвижимо имущество, а останалите 410 млн. лв. са доходи от извънтрудови правоотношения, лицензионни и авторски възнаграждения, възнаграждения на артисти-изпълнители, продажба на изобретения. През миналата година наемодателите имаха право да подадат т.нар. „коригираща декларация", ако са пропуснали да обявят част от сумите, получени от техните наематели.
Като в НАП в цялата страна до момента са приети почти половината или 240 000 декларации от общо около 500 000 декларации, които би трябвало да бъдат подадени. Близо 21 000 от тях са през интернет, а още толкова по пощата с обратна разписка. 75% от гражданите са предпочели да подадат формулярите си в териториалните дирекции. Тази година по принцип се очакват около 200 000 по-малко декларации заради отпадането на задължението безработните да подават документи за доходи.
Още от статията на „Класа"
"Бум на рак от нитрати в салатите", предупреждава от първата си страница „Монитор"
Нитратите в зеленчуците и плодовете докарват рак. В съприкосновение с флората на стомаха те се превръщат в нитрити, които са основни причинители на всички видове тумори, предупредиха вчера от Световната здравна организация.
Нитратите действително са канцерогенни не само в големи количества, но и когато се консумират редовно със салатите, особено напролет, обясни за „Монитор" водещият токсиколог и алерголог проф. Никола Александров. Те се натрупват в организма и водят до мутиране на клетката и се образуват се тумори, разясни специалистът. Най-честата локация е рак на дебелото черво, тъй като в най-големи количества те се концентрират в него.
Като пример за завишени случаи на онкологични заболявания проф. Никола Александров посочи Япония. Там допреди десетина години имаше бум на онкологични заболявания заради традицията някои видове риби да се обработват с нитрати. Когато тази практика беше прекратена, броят на раковите заболявания намаля осезателно, разясни лекарят.
Всеки трети-четвърти човек е с възпаления на стомаха и дебелото черво именно от канцерогенните вещества, попаднали с нитратите в зеленчуците напролет, каза още проф. Никола Александров. Бум на стомашни проблеми се наблюдават напоследък от салатите, тъй като те са натъпкани с нитрати, съобщиха междувременно от Сдружението на общопрактикуващите лекари.
Още от статията на „Монитор"
„Такситата искат минимална цена на километър", съобщава „Сега"
Освен максималната да се въведе и минимална цена на километър. За това настояха представители на таксиметровия бранш вчера на дискусия в министерството на транспорта. Според тях при цени под 50-60 ст. няма как автомобилите да се поддържат. "Минималните цени изцяло зависят от превозвача. За съжаление не е изключено при едно покачване на цените на горивата да поскъпнат и таксиметровите услуги. Ако е необходимо, ще ги увеличат", коментира зам.-министърът на транспорта Камен Кичев.
Транспортното министерство представи идеите си за засилване на контрола и изсветляване на транспортните услуги. Те предвиждат фирмите задължително да следят за валидността на шофьорската книжка на водача, психотестовете и техническата изправност на автомобилите. Ще се въведе образователен ценз за водачите, обмисля се и връщането на патентния данък за таксиметровите услуги.
Още от статията на „Сега"
"10 бона глоба за натъртена ябълка", четем на страниците „Икономика" на вестник „Стандарт"
Гнилите ябълки трябва да стоят отделно от свежите. Търговците нямат право да продават в една и съща опаковка качествени и развалени плодове или зеленчуци. В противен случай подлежат на санкция. Това предвижда регламент на ЕС за качеството на плодовете и зеленчуците.
Нарушенията при продажбата на зарзават може да се санкционира с глоба до 10 000 лв. и вече се правят проверки, съобщиха от Агенцията по храните. Според регламента всеки търговец трябва да се грижи за качеството на предлаганите от него плодове и зеленчуци. Трябва да изложи на видно място сертификата им за произход и качество.
Основните минимални изисквания към всички плодове и зеленчуци са да са цели, без наранявания, да не са нападнати от вредители и да са чисти. Забранена е пръстта по марулите. Търговците нямат право да пръскат зеленчуците с вода, за да изглеждат по-свежи, защото според регламента повърхността на зарзавата трябва да е без излишна влажност.
Още от статията на „Стандарт"
„Обмислят строежа на още два блока в ТЕЦ „Марица Изток 2", информира „24 часа"
Правителството обмисля строежа на още два реактора на ТЕЦ „Марица Изток 2". Това съобщи енергийният министър Делян Добрев на специален брифинг, сформиран заради критиките на БСП относно енергийната политика на кабинета „Борисов".
Министър Добрев отрече възможността да се търси скрита приватизация на централата, но потвърди, че се обмисля идеята да се потърси инвеститор, който да осигури средствата за строителството на девети и десети блок.
Според БСП за 60 години страната ни е щяла да спечели 200 млрд. евро от експлоатацията на АЕЦ „Белене". На този аргумент енергийният министър отговори така: Строителството на двата нови блока в ТЕЦ „Марица Изток 2" е на база изчислението, че е по-изгодно да се произвежда електричество от въглища и да се плаща за парниковите квоти. Според Добрев строителството може да стане по няколко начина. Единият е чрез кредити, които централата да вземе.
Още от статията на „24 часа"
„Нов дълг покрива заем за "Белене", съобщава „Труд"
Националната електрическа компания (НЕК) може да емитира облигации, за да си набави пари за връщането на заема към френската банка "БНП Париба" за изграждането на АЕЦ "Белене". Това съобщи във вторник икономическият министър Делян Добрев.
Кредитът е за 250 млн. евро и трябва да бъде върнат до 23 май тази година. В момента НЕК не разполага с пари и преговаря с "БНП Париба" за отсрочването на дълга с година. Проблем е, че заемът е синдикиран и две от кредитните институции искат да се оттеглят от него. Това би означавало НЕК да покрие веднага 55 млн. евро. Добрев уточни, че ако се наложи, сумата може да бъде взета от собственика на НЕК - Българския енергиен холдинг (БЕХ). До момента от НЕК са платили 52 млн. евро лихви по заема, съобщи Михаил Андонов, изп. директор на БЕХ.
Междувременно от руската компания "Росатом", чието дъщерно дружество "Атомстройекспорт" беше избрано за строител на "Белене", обявиха, че досега страната ни е поръчала оборудване за 1 млрд. евро. "Ние сме готови да изпълним условията на договора. Голяма част от оборудването за АЕЦ "Белене" е готова, друга е в процес на изработка, договорите със заводите са сключени. Българите трябва да вземат решение дали ще платят това оборудване и работата от порядъка на 1 млрд. евро, или ще се върви към разтрогване на договорите и изплащане неустойки на предприятията", каза президентът на "Росатом" Сергей Кириенко, цитиран от ИТАР-ТАСС.
Пред журналисти по-късно Делян Добрев отказа да коментира дали наистина България е поръчала оборудване на такава стойност, но уточни, че до момента са платени над 600 млн. евро по проекта.
Още от статията на „Труд"
"До 400 млн. лева загуби за бюджета от тоталната забрана на пушенето", пише „Класа"
Зад готвената тотална забрана за тютюнопушене на публични места се крие опасност от свиване на потреблението, което може да доведе до загуба за бюджета между 200 и 400 млн. лева годишно от акцизи и ДДС. Подобно управленско решение ще създаде нови рискове през втората половина на тази година, в която вероятността от нова рецесия в Европейския съюз е много голяма, и още по-сериозни трудности през 2013 г., когато на България й предстоят плащанията от 800 млн. евро по първата част от външния дълг. Това сочи анализ на експерта Тихомир Безлов от Центъра за изследване на демокрацията.
Рязката промяна, предвидена в Закона за здравето, която се очаква да влезе в сила от първи юни, в много отношения напомня за твърдото повишаване на акциза върху тютюневите изделия през 2010 г., смята експертът. Тогава въпреки многобройните предупреждения, включително от Агенция „Митници", за предизвикване на скок в нелегалното потребление и спад на приходите в бюджета финансовият министър прояви традиционната си непоколебимост. В резултат за първи път от десетилетие приходите от цигари спаднаха независимо от увеличаването на акциза с 1/3.
Прогнозираните приходи бяха ревизирани два пъти и в бюджета влязоха 1,52 млрд. лв. вместо планираните 2,4 млрд. лева. Вдигането на акциза доведе и до спад на приходите от ДДС. Според Безлов приходите от акциз и ДДС върху цигарите за 2011 г. са 10,6% от данъчните приходи на страната срещу 1-2% среден приход в ЕС. Ето защо за разлика от други държави в Евросъюза, които могат да жертват всичките си приходи от цигари, българската не може.
40% минали на контрабандни цигари
Спорни са резултатите и от очакваното подобряване на здравето на населението. След увеличаване на акциза пушачите са намалели едва с 2-3%, а от 30 до 40% от тях минали на контрабандни цигари с многократно по-вредно съдържание.
Още от статията на „Класа"