И докато доларът е притиснат от еврото, на стоковите пазари цената на петрола, който се търгува в долари, тръгна нагоре. Към 9,30 часа българско време януарските фючърси на американския лек петрол се повишиха със 75 цента до 82,73 долара за барел. При сорта Brent повишението е по-голямо - с 82 цента до 85,12 долара за барел.
Според Reuters прекрачването на 82-доларовата граница след двуседмичен спад на цените на суровината, се дължи най-вече на развръзката около ирландската дългова криза, след като правителството в Дъблин се обърна за международна помощ за разрешаване на проблемите с банките и бюджета.
Текущите фундаментални пазарни показатели определят ценовите колебания на петрола само 50%, докато финансовите обстоятелства в момента имат по-голяма роля на стоковите пазари, смята Фредерик Ласер от Societe Generale. Според него суровините и момента са добро убежище и своеобразна застраховка срещу продължителна инфлация.
Допълнителен импулс за поскъпването на петрола са новините, свързани със затягането на фискалната политика на Китай. "Те (китайците- бел. ред.) искат да охладят пазара, което е добре за икономиката и е добра стратегия срещу инфлацията. Властите в Пекин наистина искат икономиката им да нараства, макар и с по-бавни темпове", коментира Кен Хасегава от Newedge Japan. Подобряването на ситуацията с търсенето и предлагането в САЩ, големите консуматори на енергия света също влияят върху цените на петрола, уточнява Хасегава.
За миналата седмица запасите на горива - предимно бензини и дестилати, са спаднали под равнището от миналата година по това време.