"Чиновници от МОН в канал за фалшиви дипломи", разкрива в."Сега" Канал за фалшиви дипломи за висше образование и за легализацията им, в който участвали и чиновници от Министерството на образованието и науката (МОН), беше разбит вчера. Сигналът до главния прокурор е подаден лично от просветния министър Даниел Вълчев.

Съвместната акция на прокуратурата и ГДБОП е започнала вчера в 9.30 ч. в МОН. По случая през целия ден са разпитвани служители на министерството. Засега няма задържани и не са повдигнати обвинения.
Организираната престъпна група е легализирала за чужбина фалшиви дипломи от български университети. Най-много са подправяни документи от Софийския университет, научи "Сега". Всяка диплома е струвала около 2000 евро. "Удостоверенията за висше образование са печатани в депо, разбито вчера, а после са били заверявани и легализирани от работещи в МОН," разказа прокурорът от Софийска градска прокуратура Роман Василев. Служителите от ведомството въвеждали номера на документа, както и входящ и изходящ номер на "документите", необходими за заверката. Вероятно в канала са замесени служители с достъп до електронната база данни на ведомството, както и чиновници от регистратурата. Всички документи са издавани с дата преди повече от година. Точно година МОН пази кореспонденцията за легализиране на дипломи и затова фалшификатите трудно могат да бъдат засечени.
"Издадените фалшиви дипломи са над 1000, по-голяма част от тях са отпътували за Гърция," каза още Роман Василев. Има подозрения, че част от незаконните документи са били за САЩ. Прокурорът допълни, че хората, които са плащали за фалшивите дипломи, са поръчвали и за кой университет да бъдат те.
Засега не е ясно кой е бил начело на бандата и колко хора са действали в канала. Групата е работела от доста време, съобщи просветният министър Даниел Вълчев. Магистрати обясниха, че по случая се работи от края на миналия декември.
Ако проверката на прокуратурата завърши с обвинителен акт, вероятно чиновниците от МОН ще бъдат съдени за документно престъпление.
Наказателният кодекс предвижда до 5 г. затвор за длъжностно лице, което състави официален документ с невярно съдържание. Организирането и участието в престъпна група пък се наказва с от 3 до 10 г. затвор.
Хората от МОН, за които се докаже, че участват в престъпната мрежа, ще бъдат уволнени, бе категоричен Вълчев.
Това е първият случай на канал, специализиран във фалшифицирането и легализирането на дипломи.

Досега заготовките за отпечатването на незаконни документи бяха откривани при акции за разбиване на печатници за фалшиви пари.
В края на януари гръцки медии съобщиха, че български фалшиви дипломи са открити в Гърция след проверка на местната служба за признаване на документи от висши учебни заведения в чужбина. От 1984 г. до днес били издадени 310 фалшиви дипломи от университети в България, Русия, Албания и Румъния, съобщи тогава гръцкото радио "Флаш". Те били предимно за специалностите медицина, политически и инженерни науки, икономика и право. Гръцката прокуратура е започнала разследване. По този повод министър Вълчев е изпратил писмо до гръцкия си колега - министъра на националното образование и религиите на Гърция Мариета Янаку, с искане за повече информация по тези случаи.
В министерството вече ще действа изцяло нова система в МОН за контрол на легализацията на дипломите за средно и висше образование, както и публичен регистър със сканирани дипломи, съобщи вчера Даниел Вълчев. Регистърът ще позволява проверка на дипломите и от чужбина по съответния ред. Засега в него са въведени данните за документите за признаване на висше образование, подадени след 1 януари 2006 г. "Хартиените носители на дипломите ще се пазят достатъчно дълго време, тъй като досега това не е правено", посочи министърът. Според него в МОН няма информация колко хора у нас постъпват на работа с фалшиви дипломи.

ОФЕРТА
През 2005 г. "Сега" опита да си купи фалшива диплома за висше образование по получена на адрес на образователна фирма оферта. Предложени бяха дипломи от 8 средни столични училища и 3 университета. При дипломите за висше образование дилърът предлагаше 3 вида фалшификати - обикновен срещу цена от 260 лв., диплома за 300 лв. с номер, който не е зает в съответния вуз и може да бъде впоследствие регистриран, и "легална диплома" за 1900 лв. При най-скъпия вариант дипломата се вписва в университета и дори да се направи справка в него, отговорът ще е положителен. Като недостатък дилърът изтъква, че такава тапия не може да се легализира по обичайния път, но пък е възможна фалшива легализация. Случаят все още се разследва от икономическата полиция.

"Уплашихме Европа с фалшиви дипломи", пише и в. „Стандарт" Чиновниците от МОН са правили далаверите от 2004 до 2006 г. Дипломите менте са представяни пред работодатели в чужбина, съобщиха източници на "Стандарт". Голяма част от тапиите са за икономисти, юристи, инженери и лекари.

 В отдел "Легализация" на просветното ведомство трябва да проверяват данните във всяка диплома, която минава през тях. Там разполагат с база данни за подписите на всички длъжностни лица в областта на висшето образование. Ако експертите не установят грешки по документа, те удрят специален печат на дипломата или на нотариално заверено нейно копие. Това гарантира, че тапията е истинска и валидна, обясняват експерти от МОН.

 Данните за нарушения на Закона за висшето образование при процедурата по легализация са предоставени от просветния министър Даниел Вълчев на главния прокурор Борис Велчев. На този етап не може да се съобщят имената на висшите учебни заведения заради процесуално-следствени действия, коментира вчера министър Велчев. Той обаче беше категоричен, че хората от ведомството му, за които се установят подозрения за участие в престъпната мрежа, ще бъдат уволнени. Вълчев вече е поискал информация от министъра на националното образование и религиите на Гърция Мариета Янаку по повод публикации в медиите за открити там фалшиви дипломи, издадени в България.

 У нас, в Румъния, Русия и Албания се издават най-много документи менте за висше образование, установило 2-годишно разследване в Гърция. Това съобщи наскоро и държавната телевизия в Атина. Проучване на Елинския център за академични квалификации и информация, който се занимава с признаване на дипломите и титлите, придобити в чужбина, установило, че поне 300 човека от тези страни са получили фалшиви свидетелства.

"Президентът предупреден за екотероризма", пише „Монитор" Още преди година над 150 български учени предупредили президента Георги Първанов, че се заражда екотероризъм в страната и посочили доказателства за това. На 4 април 2006 година на среща с еврокомисаря по околната среда Ставрос Димас експертите от Балканския център по екология и опазване на околната среда връчват декларация и алармират, че в страната ни вече има екотероризъм. Документът е изпратен и до парламента. Получават го и всички министри. Въпреки това никой от тях не обръща внимание на сигнала.

Очевидно и спецслужбите са подценили предупреждението на учените. Случаят от миналата седмица в Банско ясно показва това. Два дни полицаи, спасители и военни се опитваха да обезопасят пистите в зимния курорт, за които еколозите терористи от "Равноденствие" предупредиха, че са минирали още преди падането на снега. Четири дни бяха необходими на прокуратурата да вземе решение по случая.

Едва вчера Благоевградската окръжна прокуратура започна проверка по сигналите за случилото се над Банско. Първоначално оттам съобщиха пред "Монитор", че не се занимават със случая, тъй като никой не ги е сезирал. Освен това проверката се правела от полицията в София. По-късно обаче от прокуратурата в София казаха, че в Благоевград все пак е започнала проверка. В случай, че бъдат събрани достатъчно данни, ще бъде образувано дело за тероризъм.

Полицията също продължава работата си по случая, службите събират данни срещу заподозрени лица.

Както "Монитор" съобщи, на 1 февруари следобед движение за защита на българската природа "Равноденствие" заплаши, че ще предизвика лавина по склона Палашица чрез серия от взривове над ски зоната в Банско.

В писмено съобщение тогава от организацията предупредиха, че още преди падането на снега са заложили на прецизно изчислени места взривни устройства, с които дистанционно може да се предизвика срутване на снежни маси. Те били насочени към ски зоната на курорта, в района на пистата "Алберто Томба" и Бъндеришка поляна.

Природозащитниците предприели тази акция заради "все по-наглото съсипване на българската природа в интерес на частни и корпоративни интереси и в ущърб на обществения интерес".

След съобщението в курорта настана паника, пистите бяха затворени и в продължение на 2 дни спецчасти претърсваха зоната за взривове. Междувременно туристите останаха по хотелите си, а вътрешният министър Румен Петков определи това като "терористичен акт". На 3 февруари военни гърмяха на място с гранатомети, за да предизвикат лавина. Това обаче така и не се случи. Ден по-късно пистите бяха пуснати, но в момента те са под денонощно наблюдение.

"Румънски апаши минаха Дунав", предупреждава в. „Стандарт" Румънски банди прецапаха Дунав. Северна България пропищя от набезите им. Десетки наши шофьори са обрани направо на пътя, алармираха от полицията. Най-много румънски атаки има край Бяла, Долни Дъбник и по магистралата Русе-София. Любимият номер на бандитите е да спират минаващите коли, за да молят за помощ. Докато шофьорът разбере какво става, комшиите ловко му изпразвали джобовете. Сред последните жертви е 30-годишен русенец. Той се притекъл да помогне на три коли с вдигнати предни капаци. Чужденците му се примолили да им даде 100 лева за бензин срещу два златни пръстена. Наивникът броил парите и по-късно установил, че бижутата са фалшиви. Когато отишъл в полицията, за да разпознае бандитите, заварил над 100 роми от Румъния.

"НДСВ и ДПС се мръщят срещу 10% върху на пенсиите", разкрива поредните драми в управляващата коалиция в. „Сега"

Коалиционните партньори на БСП са резервирани към идеята за 10% увеличение на пенсиите от 1 юли вместо планираните в бюджета 8,5%. От НДСВ искат да чуят аргументите на финансовия министър Пламен Орешарски. "Желанието да се наруши бюджетът, който приехме едва преди месец, ми е непонятно", посочи Мариана Костадинова от НДСВ.

Днес жълтите ще излязат с политическа позиция по въпроса след обсъждане в ръководството на партията и в ПГ. Хасан Адемов от ДПС обясни отново, че не редно да се вдигат пенсиите, без да има гарантирани приходи за това.

Пенсионерските организации също не приемат спасителния вариант на левицата. Според тях идеята на БСП не решава никое от исканията им - за увеличение от 1 януари т.г. с 8,5% и за актуализация на пенсиите, придобити преди 2000 г. Снощи лидерите на тези организации се събраха и решиха протестите да продължат.

"Борисов иска проверка на въздуха в София", отбелязва в. „Монитор" Столичният кмет Бойко Борисов настоява за постоянни проверки за замърсяването на въздуха в София. Това съобщиха от общината в София вчера. Инспекциите на източниците на вредни емисии в атмосферата да се извършат съвместно с РИОСВ, предлага още градоначалникът. Също и представител от общината да участва в подготовката и извършването на проверките. Той трябва да е от столичното направление "Зелена система и екология".

Предложението на кмета е изпратено в регионалната инспекция за околната среда и водите. Оттам потвърдиха вчера, че ще включат общинар в инспекциите.

Първата съвместна проверка ще бъде на комбинат „Кремиковци" на 8 февруари .Тя е част от текущия контрол на РИОСВ за замърсяването на въздуха в София, заявиха от инспекцията. Резултатите от нея обаче ще бъдат внимателно следени заради сигналите от последната седмица, че комбинатът работи със суровини, които замърсяват въздуха с вредни вещества в пъти над допустимото.

В тази връзка столичният кмет настоява за изграждане на нова станция за контрол на качеството на въздуха в близост до гара "Яна", район "Кремиковци". Целта е да се осигурят представителни данни за замърсяването на атмосферата в резултат от работата на комбината, тъй като хората са притеснени и сред тях преобладават мненията, че нещо, което е важно за здравето им, се крие. Заради това резултатите от всички съвместни проверки на столична община и РИОСВ ще бъдат оповестявани публично.

В момента в София работят четири станции за мониторинг на качеството на въздуха. Те се намират в столичните квартали "Дружба",  "Хиподрума", "Надежда" и на Орлов мост. Според Борисов е редно данните от тези станции да бъдат представяни в реално време в Столична община,

По този начин ще се осигури навременна реакция на администрацията и компетентните органи по околна среда при констатирани наднормени замърсявания, смятат от общината.

В момента тези данни на станциите за контрол на въздуха се изпращат онлайн в Изпълнителната агенция по околна среда.

"Нощна стража глобява за фасове на улицата", пише в. „Стандарт" "Хвърковата чета" от общински инспектори ще глобява 24 часа в денонощието в София.

 Наказания ще се налагат за всякакви нарушения - от хвърлен на улицата фас до незаконни сметища.

 Спецзвеното ще покрива всички проблемни ситуации, възникнали в различни точки на града. По всяко време в столицата стават инциденти и възникват проблеми, на които градската управа трябва да реагира, обясни шефът на Столичния инспекторат Гален Ганчев. В момента 350 инспектори дебнат за изпълнението на над сто общински наредби. Основното им задължение обаче е да следят и подписват протоколите за сметоизвозването на концесионерите по чистота. Само 8,04% от наложените наказателни постановления влизат като реални пари в общинската хазна, обясни още Ганчев. Постъпленията са малко, защото инспекторите нямат право да изискат лична карта от нарушителите. Без име и ЕГН пък може да се вземе само глоба с фиш до 5 лева. Ако има общинска полиция, бюджетът на градската управа ще нарасне многократно, категоричен е шефът на инспектората. Информацията от проверките ще се записва в електронен кадастър. Така дейността на инспектората ще стане публична, смята Гален Ганчев. В кадастъра ще "мигат" и сигналите от чиповете на камионите за чистота.

 По кварталите има пенсионери, които са готови да помагат на инспекторите, съобщиха съветници. Според тях дори и само да подават сигнали за нередности, възрастните доброволци, пак ще са от полза на общината.

"Откриха злато в Ракитово", съобщава в. „Стандарт" Между 5 и 30 грама злато на тон руда може да се вадят от старите мини в Ракитово. Това става ясно от съобщение на листваната на австралийската борса компания "Болканс голд лимитид". Дружеството е дъщерно на канадската "Юромакс рисърсис лимитид", която има разрешение за проучване на минерални залежи в пет находища в страната.

 Теренът, който компанията проучва в Ракитово, е широк около 2 км. След сондажи на 97 и 137 м дълбочина под затворени преди години мини геолозите са открили няколко жили с високо съдържание на злато - 5,07, 10,73 и 30 грама на тон руда, както и около 21 грама сребро на тон.

 Възможно е находището в Ракитово да се окаже много перспективно, но трябва да продължим с проучванията на терена, уточниха от "Болканс голд". Оттам допуснаха, че преди години от същото място са добивани значително по-големи от откритите сега количества благородни метали.

 "Болканс голд" проучва и няколко жили под стари мини в Дива Слатина край Огоста, където копае на 200 м дълбочина, както и в Брезник. Преди няколко месеца от друго дъщерно дружество на "Юромакс" - "Мартерн" съобщиха, че са открили златна жила в района на Трън, от която може да се добиват до 440 грама на тон. За печеливши се приемат мини, от които се добиват по около 5 грама злато от тон руда, а добив от 100 грама на тон се счита за изключителен, обясниха тогава от компанията.

"До 500 евро на хектар за земи в "Натура 2000", отбелязва в. „Труд" До 500 евро на хектар годишно ще могат да получават собствениците на земи, които попадат в екомрежата на ЕС "Натура 2000". Това стана ясно вчера на дискусия за защитените територии. Сумите ще се изплащат при поставяне на къщички за птици, табели, ограничаване на косенето или възстановяване на овощни дървета и влажни зони.

"Вдигат здравната осигуровка", предупреждава в. „24 часа" Скок на здравната вноска от 6 на 10% предлага ДПС на управляващата коалиция.

Това съобщиха на дискусията "Има ли криза в здравеопазването?" вчера д-р Хасан Адемов, шеф на социалната комисия в парламента и член на здравната, и д-р Матей Матеев, зам. здравен министър от ДПС.

"1000 лв. плаща Цар Киро - заграбил гора и си признал" разказва в. „24 часа" Глоба от 1000 лв. за самоуправство постанови Асеновградският районен съд вчера за Кирил Рашков-Цар Киро. Той бе обвинен в незаконно завзети над 86 дка общински земи и гори в землището на пловдивското с. Катуница.

Рашков се размина само с минимална парична санкция, а делото приключи за половин час по съкратена съдебна процедура. Пpизованите близо 20 свидетели бяха разпуснати, след като подсъдимият още в началото на процеса призна изцяло вината си, прие всички факти по повдигнатото му обвинение и до разпити на свидетели и вещи лица не се стигна.

"Тайнственост обгръща петролопровода до Гърция", е акцентът на в. „Дневник" Ден преди насроченото парафиране на новия меморандум между България, Русия и Гърция за петролопровода Бургас - Александруполис, неяснотите около документа остават. В сряда в Бургас ще се проведе тристранна работна среща, която трябва да изчисти спорните въпроси по документа. Срещата ще завърши с парафирането на меморандума от българския зам.-министър на регионалното развитие Калин Рогачев, руския зам.-министър на горивата и енергетиката Андрей Дементиев и главния секретар на гръцкото министерство на развитието Никос Стефанос, съобщиха от пресдирекцията на Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ). Оттам отказаха подробности по съдържанието на документа и обещаха да изпратят съобщение след церемонията. Меморандумът трябва да бъде одобрен от парламентите на трите държави.

Универсалният терминал - ябълката на раздора

Оператор на нефтопровода ще е международната проектна компания и това ще бъде записано в меморандума, твърди източник, близък до проекта. Руската страна държи 51% в компанията чрез консорциума между "Транснефт", "Роснефт" и "Газпром нефт". Останалите 49 на сто се поделят между България и Гърция.

Москва настоява за собственост над входната инфраструктура, която според нея трябва да се експлоатира от международната компания. Известната до момента българска позиция е, че София иска да запази собствеността и терминалът да се експлоатира от дружеството "Универсален терминал Бургас". В него акционери са държавната фирма "Техноекспортстрой" и частната "Фронтиер". Миналата година българското правителство реши входната инфраструктура да е обща за петролопроводите Бургас - Александруполис и Бургас - Вльора.

За терминала претендира и американската компания АМБО, инициатор на петролопровода през България, Македония и Албания. Няма да допуснем да предадем входната инфраструктура на държавна компания, заяви в края на миналата седмица президентът на АМБО Тед Фергюсън пред агенция "Плац", след като България, Албания и Македония подписаха конвенция за изграждането на тръбата от Бургас до албанското пристанище Вльора. По думите му американската компания не може да приеме дори създаването на дружество със специална цел, но под контрола на българската държава.

Най-добре за България е да има един терминал, който да обслужва възможно най-много нефтопроводи, коментира претенциите на Русия за собственост анализаторът от "Индъстри уоч" Лъчезар Богданов. "Това е пазарната логика. Не би било уместно, ако след десет години се появи трета идея да се строи нов терминал", каза Богданов пред агенция "Фокус". Той напомни и за риска от евентуални екологични замърсявания, който съпътства работата на такива съоръжения.

Кой ще е оператор на тръбата

Според източника на "Дневник" в проекта за меморандум е записано, че оператор на тръбата ще е международната проектна компания, като на българска и гръцка територия дейността ще се осъществява съответно от български и гръцки фирми. Този текст позволява на "Булгаргаз" и на "Хеленик петролиум" да са оператори, коментира източникът, според когото така са отхвърлени претенциите на Русия. Според тази информация Москва е запазила условието руската "Транснефт" да координира доставката на суров петрол по цялото трасе. Експерти от министерство на икономиката и от министерство на регионалното развитие определят текста като успех за българската страна. В меморандума е записано още, че претенциите за данъчни преференции и облекчения ще се решават само според европейското законодателство.

Собствеността върху земята

Москва не иска да чуе за концесия на земята, където ще се положи тръбата, и затова вероятно международната проектна компания ще получи право на ползване. България още не може да съгласува въпросите за собственост върху терена и неделимостта на всички част на нефтопровода, заяви преди дни шефът на "Транснефт" Семьон Вайншток, цитиран от агенция "Прайм ТАСС". По думите му без регулиране на тези проблеми международната проектна компания няма да може да изгради петролопровода, а операторът да обезпечи транспортирането на нефта и устойчивото управление на системата по целия й маршрут.

Русия и Гърция притискат България с времето

Парафирането на меморандума става в условията на натиск от Москва и Атина за по-бързо приключване на преговорите. Миналата седмица руският президент Владимир Путин призова България и Гърция да прекратят споровете по проекта, защото могат да загубят ролята си на транзитиращи страни. Българската страна запази мълчание. Ако до първата половина на тази година не бъде подписано междуправителствено споразумение по нефтопровода, проектът ще се окаже мъртъв, коментира ден след Путин директорът на гръцкия Център за изучаване на Русия и Евразия Константинос Филис пред агенция РИА "Новости". По думите му, ако проектът не се реализира, България и Гърция ще загубят много повече, отколкото Русия, която ще намери други алтернативни маршрути за нефта си. Филис насочи причините за забавянето към българската страна, която в хода на преговорите непрекъснато поставяла нови опасения, само някои от които били основателни.

"Държавните имоти в чужбина - строго пазена тайна", е темата на в. „Дневник" "Бившата ловна вила на Пенчо Кубадински в Кения се обитава от местно племе, което отказва да напусне къщата, България не може да възстанови правата си върху имота." (юни 2001 г.)

"Австрийският институт за опазване на паметниците на културата ще се намеси за спасяването на рушащия се дом "Витгенщайн" във Виена - собственост на България, която обаче оставя това съкровище на архитектурата да се разпадне поради липса на средства." (февруари 2002 г.)

"Външно продаде имот в Манхатън за $ 615 000. Апартаментът се водел на името на депутата от БСП Тодор Бояджиев, бивш съветник в представителството на България в ООН, който отказвал да подпише декларация, че имотът е собственост на държавата." (юни 2003 г.)

"Полска фирма ни дължи $ 150 000 наем за комплекса на посолството във Варшава." (ноември 2004 г.)

България притежава 280 имота в 70 държави. Според закона за държавната собственост тези имоти се управляват от външно министерство, освен ако не е уговорено друго с акт на правителството. Това са административни сгради на посолства, резиденции, апартаменти и жилищни блокове за служители на мисиите, културно-информационни центрове, търговски представителства и незастроени парцели.

Ориентировъчната им стойност е около един милиард лева според служители на министерството, макар че липсва актуална пазарна оценка. Липсват и точни сведения за парите, които се отпускат за поддръжка, за спечеленото от наеми, за намеренията за управление на имуществото.

"България има огромен брой имоти в чужбина, голяма част от тях са в лошо състояние и се поддържат с огромни трудности, с минимални бюджетни средства и се използват изключително нискоефективно" - такава пък беше констатацията на министъра на външните работи Ивайло Калфин преди една година. Тогава, малко след поредния одит, показващ пропуски в управлението на собствеността, във външно министерство беше създадена специална дирекция за имотите зад граница. "ПрайсуотърхаусКупърс" пък бяха наети да разработят стратегия за ефективното управление на държавната собственост в чужбина.

Тяхното предложение беше да се сформира агенция - акционерно дружество, което да стопанисва този актив. "Подобна стратегия може да се прилага, когато има пазарно управление на имотите, ние имаме друг режим на работа и други цели. За разлика от една брокерска къща например нашата печалба е имиджът на държавата", обясни пред "Дневник" Дарина Божкова, директор на дирекция "Имоти извън страната" в дипломатическото ведомство.

Имиджът на страната обаче страда от рушащи се фасади

падаща мазилка и цялостната занемареност на сградите. Обяснението е липса на пари. Повечето от имотите са купувани през 70-те години на миналия век, а от години министерството получава скромна сума за поддръжката им. За 2004 г. например са били отпуснати около 6 хиляди лева, в други години - по няколко милиона лева. В отделни случаи средствата са до 75% по-ниски от залегналите в проектобюджета, обясняват от дирекцията. Според служители в последните години се правят само неотложни и аварийни ремонти, без да има възможност за отстраняване на основните причини за проблемите.

В справка на ведомството се казва, че поддръжката на сградния фонд е "крайно затруднена и е налице тенденция към прогресивно влошаване на състоянието на държавната недвижима собственост зад граница". В същото време всички приходи - от продажби или отдаване под наем, отиват направо в държавния бюджет. За 2005 г. например приходите на държавата от управлението на тази собственост са били 5 437 648 лева.

От години имаме този проблем с финансирането, сумата е крайно недостатъчна дори за ремонтите, но правим и невъзможното, за да приведем в добър вид поне европейските посолства, разказва Божкова. По данни от дирекцията тази година са планирани ремонти в Лондон, Париж, Ню Йорк, Виена, Варшава, Рим и Москва. В Лондон, Париж, Ню Йорк и Виена ремонти са правени и миналата година. В много от европейските столици сградите на българските посолства имат особена историческа и архитектурна стойност или са паметници на културата. Те са защитени от специален законов режим, нямаме право на никакви промени на фасадата, изобщо всякакви ремонти са доста сложни, а процедурата - тромава, обяснява директорът на "Имоти извън страната". Тя посочва за пример британската столица, където за реставрация на дограмата може да се наеме

само точно определена фирма, която да изпълни ремонта по предписания начин.

Покупко-продажбите зад граница

също са в правомощията на дирекцията във външно министерство. Това обаче става с решение на Министерския съвет и със становище на междуведомствената комисия за държавните имоти извън страната. В тази комисия участват главните секретари на външно министерство и на Министерския съвет и представители на министерствата на финансите, икономиката, културата, образованието и др. През комисията минават всички предложения на посолства за разпоредителни сделки с имоти и се доказва тяхната политическа и икономическа целесъобразност.

"Ние не сме стопанска организация, за да купуваме, продаваме и отдаваме под наем, нашата цел е само една - да осигурим необходимата база за работа на дипломатическите ни представителства по света", неколкократно подчертава Божкова. На въпрос какви са плановете на министерството за покупки или продажби през тази година, отговаря: "Нищо конкретно не мога да ви кажа,

това е една стратегия, която не можем да излагаме така

защото всички четат вестници, особено дипломатите на чужди представителства." Известно е обаче, че България желае да купи комплекса на посолството в Пекин, за който от години плаща огромен наем. Целта на София е това да стане с междуправителствена спогодба за взаимна размяна на недвижими имоти за дипломатически нужди, пречката е голямата разлика в цената на имотите.

Миналото лято Министерският съвет реши да се купи нова сграда за мисията ни към Европейските общности. Това е необходимо, за да има къде да работят новите 100 служители на външно министерство, както и представителите на различните ведомства след присъединяването на страната към ЕС. За целта от държавния бюджет бяха отпуснати малко над 25 млн. лева. Сградата е купена, окончателният договор за продажба е подписан на 15 ноември 2006 г., сега се изграждат всички работни кабинети и представителни помещения и в най-скоро време цялата мисия ще се пренесе, съобщи пред "Дневник" Божкова. Екипът на Калфин се отказа от първоначалното си намерение да продаде досегашната административна сграда на мисията, в която има около 55 работни места.

Засега не са осъществени и другите намерения за продажби на имоти в Мексико, Ню Джърси и Бон. В Мексико държавата разполага със сградата на бившия културен институт и пет апартамента, за чиято продажба има решение на Министерския съвет от 2004 г. В Ню Джърси се проучва пазарът за продажба на парцел и вила, а след преместването на столицата на Германия в Берлин България е склонна да продаде част от сградния си фонд в Бон. По думите на директора на ресорната дирекция обаче "продажбата е крайна мярка само когато базата тежи на бюджета и знаем, че няма перспектива за развитие на дипломатическото ни присъствие. Рядко стигаме до такива сделки."

От 2000 г. насам министерството е продало осем апартамента в Токио, апартамент в Сингапур, незастроен парцел в Никозия, две административни сгради в Джакарта, жилищен блок в монголската столица и административна сграда в Аман, Йордания. Има намерение да се купи сграда за дипломатическо представителство в Аман, за което има решение на Министерския съвет още от 2004 г. България иска да получи право на ползване и строеж върху два терена в новата столица на Нигерия - Абуджа. Строежът на административна сграда и резиденция на посланика там трябва да се финансира със средствата от продажбата на комплекса на посолството в досегашната столица Лагос.

Ще трябва да се възстанови сградата на посолството в Ирак, което беше разрушено по време на войната. Там се ползва имот на база на двустранно споразумение за замяна на парцели от 1980 г., но сградата е изцяло разрушена, а София търси възстановяване на сумата от застрахователите. Все още не е възобновена работата на дипломатическата ни мисия там, когато това стане, първоначално ще бъдат осигурени помещения под наем.

Строго пазена тайна е колко и какви от държавните имоти в чужбина са дадени под наем, защото такава дейност противоречи на Виенската конвенция. По тази причина не е ясно и какви са приходите на държавата от тази дейност. "Преимуществено търсим варианти за използване по предназначение - там, където има нещо подобно, то е само за представители на български фирми или пък университетски преподаватели или обучаващи се по различни програми", обяснява Дарина Божкова, но не може да посочи процент от сградите, отдавани под наем. Според служители на министерството обаче

поне една трета от имотите не се използват за дипломатически нужди

Някои са дадени за ползване на други ведомства. От 2000 г. насам по тази линия на Министерство на културата са преотстъпени културните центрове във Виена и в Париж и учебният център "Борис Христов" в Рим , на министерство на икономиката - сграда във Франкфурт и незастроен парцел в Истанбул, а на министерството на образованието - сграда в Прага за българско училище. В тези случаи министерствата не плащат наем на външно министерство, но поемат режийните разходи и текущата поддръжка на сградите.

Това е съвсем нормално, защо да прехвърляме едни държавни пари към други, обяснява шефът на дирекция "Имоти извън страната". И още веднъж повтаря, че единствената стратегия за управлението на имотите е обезпечаване на външната политика на страната, а всякакви приходи от сградния фонд се прехвърлят абсолютно задължително в държавния бюджет.