Решението беше взето от близо 190-те страни от ООН, участващи в конференцията за климата на индонезийския остров Бали.
Компромисният план за ново споразумение за борба с глобалното затопляне бе приет единодушно след изтощителни преговори, продължили цялата нощ и довели до сълзи генералния секретар на Рамковата конвенция на ООН за промените в климата Иво де Бур.
Делегатите на САЩ бяха подложени на огромен международен натиск да оттеглят възраженията си.
В последните часове напрежението между САЩ и Европейския съюз рязко се засили, но бе преодоляно, след като конкретните числа от компромисния план бяха заменени с по-гъвкав текст.
"Изминахме дълъг път до тук. Затова Съединените щати са силно ангажирани в това усилие и наистина искаме да ви уверим, че ще действаме заедно. Ще продължим и ще постигнем консенсус", заяви Паула Добриянски - делегат на САЩ.
Преговорите трябва да приключат през 2009 г. с договор, който да определи за години напред намаляването на емисиите парникови газове и другите мерки за борба с климатичните промени. Той ще бъде подписан в Копенхаген, според италианския всекидневник La Repubblica.
Приетата "пътна карта" за климата не съдържа никакви равнища на ограничаване на парниковите газове, нито конкретни задължения за която и да било държава, освен задължението да се водят преговори.