„Вино и ракия поскъпват", четем от първата страница на „Стандарт"
По-солено наздраве ще си казваме наесен. Вино и ракия поскъпват заради слабата реколта от грозде. С поне със 70 стотинки ще скочи цената на бутилка вино, около 10 на сто ще е увеличението и при ракията, обясняват производителите.
Още през зимата студът съсипа около 30% от лозята, а жегата през лятото довърши и малкото оцелели гроздове. Така белите сортове стигнаха нечувани цени. Мускатът удари 1,25 лв. за килограм. Рекорд се очаква и при червеното грозде. Разходите за производство ще скочат допълнително и заради това, че малкото останала продукция не е с достатъчно сочност. Така от повече чепки ще се направи по-малко количество вино. Въпреки слабата реколта избите ще опитат да задържат цените колкото е възможно по-ниски.
Още по темата от „Стандарт"
„Промяна в закона вкарва в хазната над 3 млн. лв. укрити осигуровки", разкрива от първата си страница „Сега"
Осигурителни вноски за 3.32 млн. лв., които би трябвало да платят работодатели и физически лица, ако декларират реални заплати и доходи, са установили данъчните само от февруари 2011 г. до края на декември м.г. Това показват данните на НАП за т.нар. ревизии по аналог за осигурителни вноски, които бяха въведени като правна възможност с промяна в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс в началото на февруари м.г.
При ревизиите по аналог се вземат предвид декларираните осигурени лица и осигурителните вноски в едно предприятие, които се сравняват със същите осреднени данни на няколко други подобни по големина, вид дейност, производство и т.н. фирми. При съществени разминавания данъчните могат да принудят работодателя да плати осигуровки върху по-високи заплати от декларираните. При физическите лица се гледа дали декларираният доход отговаря на стандарта на живот, покупките на имущество и т.н. В тези случаи установяването на разминаванията е много по-лесно, споделят опита си данъчните.
За по-малко от година са правени ревизии за осигурителни вноски по аналог на 58 физически лица и 67 юридически. Приключилите са съответно 34 и 46. Установеното разминаване между реално декларирани изплатени и получени възнаграждения е довело до искане в хазната да бъдат довнесени 3 319 148.18 лв. Допълнително за установените доходи трябва да се плати и данък общ доход в размер на 10%. Най-некоректен се оказва бизнесмен от Велико Търново. Той трябва да внесе 940 000 лв. под формата на осигуровки за възнаграждения, които според данъчните би трябвало да е дал под масата, тъй като отговарят на възнагражденията, платени от негови конкуренти с подобни икономически показатели. В Бургас пък физическо лице ще трябва да внесе над 9300 лв. за осигуровки, след като ревизията на данъчните е установила, че би трябвало да е получил по-високи доходи от декларираните за дейността му и стандарта му на живот.
Още от статията на „Сега"
„Метрото спря спада в цените на жилищата" е едно от водещите заглавия на „24 часа"
Пускането на втория лъч на метрото зарадва не само столичани, които ще го ползват, но и собствениците на имоти около него.
Дългоочакваното събитие, което бе отбелязано тържествено в петък, се отрази позитивно на жилищния пазар в кварталите, разположени в близост до станциите на метрото, показват наблюденията на брокерите.
По данни на "Адрес недвижими имоти" цените в столицата през юли и август регистрират слаб спад - около 2,5% спрямо второто полугодие на 2011 г.
В кварталите в близост до метрото обаче нивата не отчитат почти никакво понижение, а на места дори се наблюдава лек ръст.
"Цените замръзнаха не само в районите около Втория метродиаметър. Спадът спря и в кварталите, разположени около първата вече функционираща линия на подземния транспорт ", коментира Калоян Богданов, маркетинг мениджър на компанията.
Причината е, че с отварянето на втория етап подземното движение вече ще покрива значително по-голям периметър, и то като мрежа, а не просто лъч.
Това се отразява на неговата функционалност и дава на живеещите в зоните на метрото много повече мобилност и възможности за бързо и лесно придвижване до ключови за живота на столицата точки.
Освен това Столична община вече обяви първите мерки за промени в наземния транспорт, които да увеличат периметъра с бърз достъп до метростанциите, като фокусът е върху кварталите Надежда, Връбница и Лозенец.
Още от статията на „24 часа"
"Дървесина за отбрани", обобщава от първата си страница „Капитал Daily"
Нов търг за продажба на значително количество дървесина с непосилни условия за повечето дървопреработвателни фирми в страната ще се проведе във вторник на 4 септември, казаха за "Капитал Daily" от сдружението на горски предприемачи БУЛПРОФОР. Търгът е с начална цена над 7.2 млн. лв. и е за 140 хил куб.м дървесина от смесен тип. Организира го Югозападното държавно предприятие с център в Благоевград.
Освен изключителното финансово сито пред участниците в документацията му се съдържа и друго ограничаващо изискване - за последните три години кандидатите да са купили и преработили над половин милион куб.м дървесина. За това условие, което се въвежда за първи път в търговете на Югозападното горско предприятие, организаторите не можаха да дадат убедително обяснение.
Това е поредният голям търг от поредицата в последните месеци, които държавните предприятия провеждат така, че да участват силно ограничен брой кандидати. В случая само гаранцията за участие е 216 хил. лв., а първата вноска по плащането е 30% от стойността - т.е. около 2.2. млн. лв., които трябва да се преведат 10 дни след подписване на договора. "Единици са предприятията, които разполагат с подобни суми", каза собственикът на "Модър 2002" Димитър Джоков, член на БУЛПРОФОР. По думите му ограничителни условия обслужват интересите на големите компании и на фирмите прекупвачи, а средните и по-малките дружества все по-трудно си набавят суровина, за да поддържат бизнеса си и са принудени да купуват, понякога и на черно, дървесината на по-високи цени от прекупвачите. Сдружението неколкократно е сигнализирало институциите за дискриминационните условия за търговете, но тъй като няма резултат, е наело адвокат, за да ги обжалва директно в Европейската комисия.
"Да сме още по-сигурни"
Високият финансов праг на търга във вторник, освен че изолира огромната част от преработвателния сектор, е подсилен и с ново изискване към кандидатите - да представят "счетоводно извлечение за закупена и преработена дървесина не по малко от 500 000 куб.м (тона) за последните три години". Пред "Капитал Daily" отговорникът на търга инж. Стателов обясни, че, тъй като търгът е много голям, това условие е един вид гаранция, че купувачът ще е наистина сериозно, голямо, работещо предприятие.
Още от статията на „Капитал Daily"
„Велоалеите ни като в ЕС, но не съвсем" е заглавието на проучване на „Труд"
Общините в страната ударно започнаха да планират и строят велоалеи. Трасета за колела има в повечето градове, а в девет от най-големите се предвижда удължаване и строеж на нови с пари от ЕС като част от плановете за интегриран градски транспорт. Стремежите градовете да заприличат все повече на европейските е похвален - по-екологично е, а и се намаляват задръстванията. Но както винаги, цялата идея се побългарява.
В голяма част от градовете декларираните велоалеи всъщност са асфалтирани пътеки в паркове и не могат да се използват за придвижване из града. На други места изградените само преди няколко години велотрасета вече са осеяни с дупки и са неизползваеми.
Във Варна например построената през 2007 г. алея е завзета от строежи и паркирали коли. В много населени места велосипедисти и пешеходци делят съществуващите тротоари, което води до риск и от инциденти. Там пък, където ги има, пътищата за колела са малко.
В Габрово са цели... 400 м, в столицата - 27 км, а в Кюстендил няма нито метър велопът.Въпреки грандиозните и скъпи планове на общините за изграждане на цели мрежи от велотрасета у нас липсват стандарти за проектирането им. Архитектите използват стара наредба на строителното министерство, в която изискванията към ширината на трасетата са 2 пъти по-ниски от тези в страните с традиции в този вид транспорт в ЕС.
Дори новопостроената двупосочна велоалея в София по бул. "Гоце Делчев" е с ширина 2 м, в които влизат и 60 см бордюри. Според стандартите на ЕС това разстояние не стига дори за еднопосочно трасе. Освен това алеите ни из градовете криволичат и обикалят спирки, реклами, стълбове и други препятствия. На някои места, за да се качи колоездач на алеята, трябва да преодолява високи бордюри.
Още от статията на „Труд"
„Почти 40% от българите са ограничили разходите си за здравни грижи заради кризата", пише на първата си страница „Класа"
38% от от пълнолетните българи заявяват, че на семейството им се налага да ограничават разходите си за здравни грижи като лекарства, зъболекарски услуги, прегледи при лекари и т.н. заради затрудненото си икономическо положение. Данните са от последното национално-представително проучване ТНС ББСС, проведено по поръчка на вестник „Класа".
Затягането на семейните бюджети съвсем не е само в посока „орязване на разходите за здраве".
Цели две трети от запитаните в рамките на изследването българи казват, че техните домакинства са намалили разходите си за облекло, обувки и аксесоари. Само една пета (22%) казват, че не им се е наложило да правят такива ограничения.
Още от статията на „Класа"
"Може да продаваме газ на съседи", казва в интервю за „Стандарт" изпълнителния директор на "Булгаргаз" Димитър Гогов
Точно преди седмица голяма част от дилемите на България около природния газ приключиха. По време на посещението във Варна на вицепрезидента на "Газпром" Александър Медведев бяха подписани уговорените още през март допълнителни споразумения за отстъпка от 11,1% в цената на синьото гориво за България до края на годината. Нашата държава от своя страна пък се ангажира до 15 ноември да вземе окончателно инвестиционно решение за изграждането на газопровода "Южен поток" на родна територия. Същата дата е и крайният срок за подписването на новия, директен договор за доставка на газ от 1 януари с "Газпромекспорт". До какво доведе това и какво следва - "Стандарт" попита изпълнителния директор на "Булгаргаз" Димитър Гогов.
Г-н Гогов, как ще се отрази на "Булгаргаз" влизането в сила на отстъпката от 11,1% в цената на газа, за която Русия подписа?
- Приемаме я с облекчение, защото трудът, който положихме през последните месеци, ни доведе до този финал. Mалко или много, това облекчава паричния поток в "Булгаргаз" за следващите няколко месеца. Притесненията обаче остават. Предходните 2 години сме на загуба. И въпреки подписаните допълнителни споразумения с доставчиците ни миналия понеделник, по всяка вероятност и 2012 г. "Булгаргаз" ще приключи на загуба. Има облекчение, че сме намалили разходите си с определена сума. Но то по никакъв начин не ни успокоява. Най-важното за нас сега е ангажиментът до 15 ноември да имаме подписан договор с ясни клаузи за това, как ще купуваме руски газ от 1 януари 2013 г.
Решен ли е въпросът със или без посредници ще купуваме газа?
- Ясно е и това вече не подлежи на коментар, че договорът ще е между "Булгаргаз" и "Газпромекспорт". За нас сега е важно уточняването на останалите параметри. Това са цената, т.е. базовите параметри, и първоначалната стойност на продукта, срокът на договора, обемите, които ще сме задължени да купуваме, и не на последно място - гъвкавостта на условията.
Ще има ли клауза "Взимай или плащай"?
- Дали ще има и в какъв размер ще бъде, е част от съществените неща, които предстои да уточним с руските ни партньори.
Срокът на новия договор 6 години ли ще бъде, както най-често се споменава напоследък?
- И този въпрос е сред отворените. Нашето желание е срокът да е такъв, че да гарантира поне прогнозите, които имаме за потреблението на нашите потенциални клиенти в България до момента, в който реално се осъществят не само инфраструктурни, но и търговски контакти с други производители. За да може вече да се прави баланс между отделните доставчици. А освен това да ни се предостави възможност като търговско дружество да оперираме и в съседните държави.
Значи ли това, че с изграждането на интерконекторите ще търгувате извън България?
- Да, защото гъвкавостта на закупуването на количества газ включва и това. Когато има излишък, да има възможност да търсим нови клиенти. Ако те се намират извън територията на страната, няма нищо лошо. Още повече, че по този начин ще подобряваме собственото си финансово състояние, което после косвено влияе и върху всички останали клиенти.
Още от интервюто на „Стандарт"
„Хан Аспарух" променял газовия пазар, давал ни 30 години независимост", информира „Труд"
„Ако България успее да постигне това, което е направено като предпроектни и предварителни проучвания за тези големи залежи в находище "Хан Аспарух", мисля, че оттук насетне всички големи играчи на газовия пазар ще се съобразяват с доставките на наша територия. Ако това се докаже след 4-5 години от сондажа, който ще бъде изпълнен, ще имаме 25-30 години независимост от газови доставки за България." Това заяви Михаил Андонов, изпълнителен директор на Българския енергиен холдинг (БЕХ), пред БНР.
„Ние консумираме годишно 3000-3200 млрд. куб. метра. При тези предварителни разчети, които са направени - това са между 25 и 30 години независими доставки или това значи собствен добив - добави Андонов. - Дълбоководните сондажи се извършват на над 5000 метра дълбочина, това е тежък процес, защото при тези дълбочинни изследвания процесът е бавен, а технологиите са специални.
Това, което в момента се прави, наистина създава доста притеснения на всички доставчици на газ в България и тези, които искат да транзитират газ през България. В близките 4-5 години, ако това находище докаже тези капацитети, България ще стане доста сериозен играч на пазара на газ и ще бъде на 100% независима от всички останали доставчици".
По думите на директора на БЕХ "бонусът" за България от 40 млн. евро ще бъде платен до седмица. Той подчерта, че "бонусът" е нормална практика навсякъде в света, където се взима концесия.
Още от статията на „Труд"
„Цените на горивата отбелязват пореден скок", предупреждава „Сега"
Ново поскъпване на горивата се очаква през тази седмица, прогнозират търговци. Най-евтиното гориво - газът пропан-бутан, ще скочи с 5-6 стотинки до 1.36 лв. за литър, коментира търговският директор на "Петрол" Иван Костадинов пред "Труд". Причината е, че в събота цените на едро са се повишили с около 4%. През последните 2 седмици шофьорите зареждаха газ за 1.29-1.30 лв. за литър.
Напоследък спасението от скъпите горива за българина беше именно газът. Последните данни на НСИ показват, че през юли на вътрешния пазар е доставен с близо 40% повече пропан-бутан в сравнение с юли 2011 г.
Поскъпването може да доведе и до чувствителен скок на цените на таксиметровите услуги. "Световната тенденция е газът да стигне 1.50 лв. до края на годината. Неизбежно е да няма ръст на цените на такситата с поне 20 ст.", коментира шефът на Съюз "Такси" Кирил Ризов.
Увеличение се очаква и при бензина и дизела. Търговците на горива смятат, че цените ще скочат до края на седмицата заради ръста на световната цена на петрола с 10% в последния ден на август. От 1 септември и Русия повиши експортното мито за петрол. Прогнозата за ръст на стойностите съвпада и с четирите почивни дни за Съединението. В последните години се наблюдава тенденцията горивата да скачат за празниците.
Още от статията на „Сега"
„Бомба със закъснител", обобщава „Капитал Daily"
Броят на направените вписвания в Търговския регистър е спаднал почти наполовина от април месец насам, но в същото време броят на постъпилите заявления остава непроменен. Това показа проверка на "Капитал" в Агенцията по вписванията. Специалисти коментираха пред "Капитал", че ако тенденцията продължи, регистърът може да бъде затрупан от работа, а вписванията да започнат да се забавят.
Притеснително голям спад
Видно от статистиката на агенцията, до март броят на вписаните от служителите на агенцията промени по партидите на търговските дружества е бил около средното ниво за 2011 г. - около 55 хил. на месец. През април обаче броят им пада близо наполовина - 25 хил. Този спад няма връзка с постъпилите заявления. Така например през юни, когато е крайният срок за подаване на годишните финансови отчети на търговските дружества, е имало над 180 хил. постъпили заявления, като в същото време служителите са вписали 35 хил. В сравнение със същия период през 2011 г. постъпилите искания са били 160 хил., а вписванията - 60 хиляди.
От Агенцията по вписванията обясниха, че от 1 юни длъжностните лица по регистрацията имат правомощия да дават указания, преди да се произнесат по заявленията, и че броят на издадените указания не влиза в статистиката по вписванията. С промени в Закона за Търговския регистър от май месец тази година беше дадена възможност от 1 юни длъжностните лица по регистрацията, вместо да постановяват отказ на някое заявление, да дават допълнителни указания за изпълнението им. За разлика от отказите обаче указанията не се мотивират и изготвянето им би следвало да отнема по-малко време на служителите.
От агенцията коментираха още една законодателна промяна, която има отношение към спада на вписванията, а именно, че от 1 юни годишните финансови отчети се разглеждат "по реда на постъпването им отделно от другите заявления". Експерти коментираха пред "Капитал", че последното решение е кризисно и явно има за цел да се избегне задръстването, но в същото време трудно може да бъде определено като принципно. Търговците подлежат на санкция, ако не подадат отчетите си в срок, докато държавата има "колкото й е необходимо", за да извърши оповестяването.
Без бонуси
Директорът на Агенцията по вписванията Юлиян Митев коментира, че освен възможността за издаване на указания по-малкото вписвания се дължат и на факта, че служителите вече не могат да работят събота и неделя или в извънработно време.
Още от статията на „Капитал Daily"
„До 30% по-евтино море за Съединението", съобщава „24 часа"
Топлото време и четирите почивни дни за 6 септември предразполагат мнозина да се замислят за може би последната малка лятна ваканция. Това съвпада с опитите на туроператорите да привлекат максимален брой туристи в края на сезона с атрактивни оферти last minute, демек "в последната минута".
До 25-30% стигат отстъпките за Съединението, коментира шефът на института за анализи и прогнози в туризма Румен Драганов.
3-дневните пакети излизат от 120 до 380 лв. в зависимост от категорията на хотела и включената храна и услуги. Много от хубавите стаи на първа линия в Златни пясъци и Слънчев бряг вече са запазени, но още могат да се намерят добри предложения.
Очакваме изключително активно пътуване покрай Съединението, над 250 000 души ще посетят море, планина, СПА и уелнес, къщи за гости, хижи, каза Драганов.
Непременно ще има и дълги опашки на граничните пунктове с Гърция. Прогнозите са, че на Егейско море ще изкарат празничните дни около 80 000 българи. Активно пътуване за почивка ще има и към Турция. Напоследък с огромни темпове растял броят на посещенията и в Сърбия.
По празниците първо свършват офертите за СПА, балнео и уелнес, показват данните на института за анализи и прогнози в туризма.
Още от статията на „24 часа"
"Фискалният резерв достигна 7,1 млрд. лв. в края на юли", пише „Класа"
Фискалният резерв в края на юли е достигнал 7,1 млрд. лв., сочат данните на финансовото министерство по консолидираната фискална програма. През юли бюджетът излиза на плюс със 138,4 млн. лв., а от началото на годината до края на месец юли излишъкът е в размер на 200,3 млн. лв. спрямо дефицит от 720,5 млн. лв. за същия период на 2011 г. Основен фактор за отчетеното превишение на приходите над разходите са по-високите постъпления по Оперативните програми на ЕС. В края на юли ЕК възстанови част от декларираните средства за възстановяване по европейските програми и фондове, които се очакваше да бъдат възстановени през август.
По предварителни оценки за месец август се очертава дефицит в размер на около 122 млн. лв., като бюджетната позиция за осемте месеца на 2012 г. се запазва около нивото за полугодието. Постъпилите приходи и помощи по КФП към края на месец юли 2012 г. са в размер на 15,598 млрд. лв., или 54,3 % от разчетите годината. Съпоставени с отчетените приходи за същия период на предходната година, постъпленията бележат номинален ръст от 10,5 % (1,479 млрд. лв.), което се дължи на ръста при косвените данъци, неданъчните приходи и помощите.
Общата сума на данъчните постъпления (вкл. приходите от осигурителни вноски) към края на месец юли 2012 г. възлиза на 12,422 млрд. лв., 57,5% от прогнозираните за годината. Приходите в частта на преките данъци са 2,413 млрд. лв., което е 62,9 % от планираните за годината. Приходите от косвени данъци са в размер на 6,353 млрд. лв., което е 55,9 % от планираните за 2012 г.
Още от статията на „Класа"