Летният сезон започва и през идните месеци България отново ще бъде прекосявана от стотици германски автомобили, отправили се за Гърция или Турция. И отново германските шофьори ще стават жертва на катаджийския произвол...

Червеният Фолксваген Туран с германски номер се носи бавно по тясното и криволичещо шосе в Стара планина. Шофьорът му е доволен, че е оставил най-после зад гърба си така наречения "аутобан", по който има необичайни ограничения на скоростта от 50 км/ч заради многото дупки. Това, разбира се, не пречи на БМВ-та и Мерцедесите с български номера да фучат с над 100 км/ч.

Полицаите сякаш са се наговорили да избягват аутобаните. Затова пък ето ги на - двама са застанали на тясното планинско шосе. "Най-после!", казва си с облекчение германският шофьор. Писнало му е да го изпреварват български "колеги", за които пътните знаци са ненужно бреме. Само че полицаите спират не българските шофьори, каращи и тук с бясна скорост, а германския автомобил.

Ясно е какво искат - пари на ръка

Мотивът им: превишена скорост. "Не е вярно!", твърди германският шофьор, но българските полицаи размахват радар, макар и да не показват какво точно пише на него. Германецът се предава и иска да му напишат акт, за да си плати глобата. "Не работим с чужди банкови сметки", подсмихва се българският полицай. Ясно е какво иска - пари на ръка.

Подобни истории не са рядкост по българските пътища - особено през лятото, когато стотици германски автомобили прекосяват България на път за Гърция или Турция. "Членове на Германския автомобилен съюз се оплакват от тормоза в България и Румъния", написа германското специализирано списание "Моторвелт" в края на миналия летен сезон. Ото Залман, говорител на съюза, обяснява:

"Много туристи пътуват транзитно през България и обикновено повечето от тях се оплакват. Един например ни разказа, че макар да не бил извършил провинение, платил глобата директно на полицаите. Да плащаш на ръка е доста необичайно. Но само така този човек можел да продължи пътя си. И при други проверки на пътната полиция в България германски шофьори са били принуждавани да бъркат в портфейла си. Конкретно провинение нямало, но въпреки това автомобилът им бил спиран и те трябвало да вадят и показват всичко в него. Това е доста неприятно!", казва говорителят на Германския автомобилен съюз Ото Залман.

Разбира се, мошениците по пътищата не са само с униформа. Шофьори, изпратили оплаквания до централата на автомобилния съюз в Германия, се чудят защо е трябвало да плащат по-висока цена от обявената за винетки по българските аутобани.

Усърдните "писачи на глоби"

Разбира се, чужденецът може да поиска справка за цените или пък доказателства за превишената скорост, но повечето от транзитно преминаващите шофьори бързат и точно на това разчитат предприемчивите "писачи на глоби". Иначе на интернет-страницата на българското министерство на вътрешните работи има възможност да се подаде лично жалба срещу корумпираните полицаи.

Говорителят на Германския автомобилен съюз обяснява дипломатично, че по време на летния сезон мошеници имало навсякъде, че той самият бил три пъти в България, но никога не му се било случвало да плаща измислени глоби. И все пак: повечето от оплакванията, постъпили в Германския автомобилен съюз, са свързани именно с корупцията по българските пътища.