Оказва се, че доходите на българите са не просто сред най-ниските в ЕС, но са по-ниски дори от тези на гражданите на държави извън Евросъюза, като например Хърватска.
Средните възнаграждения у нас са почти двойно по-ниски от тези в Румъния и почти 19 пъти по-ниски от тези в Германия, сочат данни от изследване на Федерацията на европейските работодатели.
У нас един работник в частния сектор печели 1,2 евро на час, а в Румъния 2,2 евро. Изследването показва още, че минималната заплата у нас е 110 евро, около 13 пъти по-ниска от тази на британците.
Словенците са най-добре платените граждани сред новите страни от ЕС. Те печелят почти 6 евро на час. След тях се нареждат хърватите и чехите, които печелят средно около 5 евро за час.
Въпреки ниските разходи за труд, България не е сред най-атрактивните страни за инвестиции основно заради ниската квалификация, липсата на достатъчно подготвени специалисти и ниското ниво на трудова организация.
Заплаха за българската икономика, както и за икономиките на другите държави от източна Европа са азиатските трудови пазари, където работна ръка е по-евтина при сравнително висока производителност на труда. Индия и Китай са сред държавите, чиито граждани печелят под 1 евро на час.
У нас, въпреки ниските корпоративни данъци, осигурителната тежест е една от основните предпоставки за затрудненията на малките фирми. Много от тях не могат да излязат от сивия сектор и не са в състояние да предложат високи възнаграждения на служителите си заради високите осигурителни прагове.
За влошените перспективи пред развитието на икономиките на страните от източна Европа влияние оказва и забавянето на икономическия растеж в целия ЕС и увеличаващата се инфлация в еврозоната. През юни тя е била 4 %, а през юли 4.1 на сто. Това е най-високата инфлация в еврозоната от въвеждането на еврото през 1999 г.
Както Money.bg писа, в Румъния ръстът на заплатите на годишна база през юни 2008 година достигна 24.4%. В български левове, средната работна заплата в Румъния е 709 лв. По данни на НСИ, през първото тримесечие на 2008 г. средната работна заплата у нас е 484 лв., или едва две трети (68%) от румънската.
В западна Европа също има значителна разлика в нарастването на средната обща заплата между основните държави.
Заплатите в страните-членки на ЕС от източна Европа като цяло са много по-ниски от тези в западна Европа - най-високите нива на заплащане са приблизително една трета от тези в Германия. Социалните осигуровки са по-високи от тези в западна Европа, а корпоративните данъци са ниски.
Васил
на 22.08.2008 в 03:24:46 #56Аре стига скимтеж за болниците в България - който мисли, че ЗОК ще го оправи е прав - оправят всякакви случаи, отзад и без вазелин! Ако искаш здравно обслужване, направи си частна здравна осигуровка и ходи да се лекуваш където искаш - Токуда, Света Екатерина, Правителствена болинца или при професори на частна практика. В Европа може да е лъскаво навсякъде, но % некадърни и безхаберни доктори е доволно голям за да се нахакаш с двата крака в трапа! Едно не мога да разбера - защо хиляди българи си клатят краката в България и скимтят, че не изкарват достатъчно пари, а като емигрират, работят на 3 места, смазват се от напъване, спазват дисциплината и правилата на системата и накрая си докарват що-годе читав доход? Защо не го правят това в България? Защо масата служители си позволяват по цял ден да ровят в Интернет, да чатят, да пият кафета и да пушат цигари? Толкова примери имам около мен, за хора, които пиеха като скотове по 7 дни в седмицата и не можеха да свършат работа за 5 лева, забегнаха по света и сега са пълни въздаржатели и бачкат така, както преди пиеха - като скотове. АПЕЛ: ВСИЧКИ СКИМТЕЛНИЦИ АКО МОЖЕ ДА ЕМИГРИРАТ ВЕДНАГА, НО И ДА СИ ПРИБЕРАТ РОДИТЕЛИТЕ, ДЕТО СА ГИ НАУЧИЛИ САМО ДА СКИМТЯТ, А НЕ ДА МИСЛЯТ И РАБОТЯТ!
bLoOdhOuNd_Rs
на 21.08.2008 в 13:38:49 #55KADIMA Ще ти кажа само 4е пове4ето българи в 4ужбина предпо4итат да отидат на работа,да направят малко Оувър-тайм ,отколкото да отидат на клуб.Мисълта ми е 4е вси4ко в БГ е много скъпо.българина е много беден,ОБА4Е - кръ4мите са пълни,и то не само в София,дори и по селата. Айде моля ви се без хлен4ене.Пак ще го кажа - кой както си го постели!
R3VoLv3r
на 21.08.2008 в 13:22:11 #54Mike оптимизма ти е похвален,но ако си мислиш,че нещата тук стоят по-добре си в голяма грешка.Първо тук дали си осигурен или не си пак трябва да се простиш с хилядата евро и след това пак няма да получиш по-голямо внимание,лекарите минават от дъжд на вятър,тоест въобще ги няма.Информацията също е кът,най-голямият проблем е именно да я получиш,никой нищо не ти казва,даже смятам да издам гиелд "Какво да правим в Пирогов".Ако не си платиш на сестрите няма да ти обърнат и капка внимание,може да умираш,а те ще те гледат като някав досадник,който само им създава работа,трябва да си плащаш за всяка инжекция.Не дай си боже да не можеш да ходиш до тоалетната сам,ей тогава ти се разказа играта,санитарките никакви ги няма и също трябва да им платиш за да си свършат работата,не дай си боже да свършиш нещо в леглото идват и ти се карат !!!!!!!! Мда трябва да си плащаш и за придружител 10лв на ден,за това че идва някой да свърши работата на сестрите и санитарките.Телевизор има всяка стая,но си цакаш по 1лв на ден,това не е свободно избираема екстра,цакаш дали гледаш или не никой не те пита.Не дай си боже да те сложат в стая с някакви тежки случаи,е тогава няма и да мигнеш цяла нощ,да гледаш как хората до тебе се гърчат и стенат от болка,в стаите са по четири легла. За прегледите по домовете,аз такова чудо тук незнам,сигурно идват само като им обещаеш плащане,не да идват след 1 седмица,тук никога няма да дойдат осигуровките пак нямат значение. Така,че на мен твойте 50 евро за престой ми се струват слънце,дай боже някой ден да почнем да плащаме по толкова.Както ти обясник не е като при германците размерът на осогуровките тук няма абсолютно никакво значение,за това повечето работници са навити да се водят на минимална заплата и да получават парите,които биха платили за осигуровки на ръка.ТЕ И БЕЗ ТОВА СА БЕЗМИСЛЕНИ !!!!!!! Няма страна в света,в която хората да са доволни от здравеопазването,но аз лично искам да сме като при германците,тогава все пак ще знам за какво ги внавям тези осигуровко.
glaven
на 21.08.2008 в 08:47:32 #53В България е кочина. Спор няма - цигания до шия. 4 милиона хранят други 1.5 милиона. просото 1.5 милиона мангала ядът и се размножават на наш гръб, а села и градове се обезлюдяват от Българи. Просто свинщина !
mc solaar
на 21.08.2008 в 04:45:52 #52браво ,Майки даваш полезна и обективна информация !
Mike
на 21.08.2008 в 02:51:22 #51Ааа, R3VoLv3r, не отваряй темата за болници, щот ми е болна. Наложи ми се да ме оперират тука, за щастие всичко мина ОК, не мога да се оплача, обаче като държавно осигурен пациент (от здравна каса), отношението е под сяква. Доктора го видях всичко на всичко 2 пъти за по 5 минути, веднъж на прегледа в началото и венъж при изписването. На прегледа ме, докато аз се опитвах да му обясня неща, които може би са важни и е добре да ги има предвид при операцията, той ме прекъсваше на всяко второ изречение с думите "Да, тва ми е ясно" или "Както и да е, тва няма значение" (преди още да е чул за кво става дума!). Накрая го питах за всеки случай колко ще ми струва "удоволствието", той каза, цитирам "На тебе няма да ти струва нищо, щото си държавно осигурен, но ще си призная честно, че от един частен пациент за такава операция взимам 1000 евро, за тебе ще взема 30 евро". Тогава разбрах, защо ме прекъсваше... След това от отношението на сестрите като цяло не мога да се оплача, макар че повечето неща, които ги питах (от рода на "Защо ме тъпчете с по 1000 мг парацетамол по 3 пъти на ден?") ми отговаряха, че не знаят и да съм питал доктора. Е кога да го питам бе джанъм, като не се е вяснал никакъв?!? На тръгване се разходих из болницата и установих, че има специално крило (!!) за частни пациенти. Там все едно си в друга болница, или по-точно все едно си в хотел. Стаите са единични (за по 1 човек), с диван за посетители, с телевизор и стационарен телефон. На масичката има меню с храна, от който си маркираш какво искаш да ядеш и сестрата ти го носи на следващото ядене. Сега някой пак ще каже, че говоря за совалки. Може би е така, болничното обслужване в БГ е под всякаква критика, съгласен съм, но идеята ми е, че и в Германия здравната система е пълен боклук, това го казват всички, както пациенти, така и лекари. Когато се обадиш на лекар за час, първо те питат дали си към държавна каса или си на частно. Ако си към каса, най-близкия час обикновено е за след 2-3 седмици, в екстремни случай за след 3 месеца и нагоре. Ако кажеш, че си на частно, отговорът е "Днес в колко Ви е удобно?". Лекарите си признават доброволно, че резервират 60-70% от времето си за частни пациенти, а в същото време повечето пациенти разбира се са към каса. Причината е просто, че лекарите реално се издържат от частните пациенти, а касовите са "между другото", колкото да се разчуе името на лекаря. Тъй, с тва мисля за днеска да приключа серията "Из живота на един студент в Германия" :-)
koshinkata
на 21.08.2008 в 01:25:32 #50Информацията която Генов дава е абсолютно точна и много полезна. Иска ми се да имаше повече форумци като него които наистина дават информация а не такива който "блестят" само с емоционални избилици.
R3VoLv3r
на 21.08.2008 в 01:11:47 #49Интересни работи пишете за заплатите,но мисля че сръвненията са немислими.Максималният осигурителен доход в България в момента е 1400 лв,така че дали си декларирал 10000 или 1400 лв няма значение за осигуровките.Сега 60% от осигурителната тежест се пада на работодателя,но има проекти за другата година този процент да се промени(55% от работодателя),също ще се дигнат и двата прага(минимална и максимална заплата),така че ще се наложи да плащаме по-голями данъци.За 44% при германците,спокойно и ние тука плащаме горе долу толкова,само дето ние после се чудиме как да си платиме парното,тока и водата. Надявам никога да не стъпиш в Пирогов,защото там на колко се осигуряваш няма значение,трябва да си приготвиш пари в брой и да си плащаш на сестри и санитарки ако искаш да ти обръщат внимание,да не говорим за мизерията там. Наистина има фирми които плащат добри пари за клалифициран труд(предимно са с чуждо участие),но има и доста в които програмистите получават по 1000-1500 лв и това са хора с по 3-4 годишен опит,така че незнам дали ще ти е по силите да си ги вземеш тези 3 хиляди. За храната,в България храната е с много по-лошо качество,особенно млечните продукти където процента мляко е много малък,така че се храним некачественно.
vloti
на 21.08.2008 в 00:20:48 #48В София около 400-440 лева давам на месец за храна и добре си угаждам . Безспорно сме най-бедни в ЕС. Няма смисъл да обсъждаме цените тук и там ,а какво трябва да направят политиците и законотворците да се изравни стандарта ни със този в Западна Европа. Ирландия и Великобритания(преди Тачър) бяха най-бедни в ЕС. С този растеж от 6% процента никога няма да се изравним ,трябва да е двуцифрен. Щом Словакия може защо ние не?
Mike
на 20.08.2008 в 23:51:10 #47Влоти да, виж кафето забравих да спомена :-) Тука едно кафе в произволно кафене на улицата е 1,50-2 евро, на места като гара, летище и т.н. достига и 3 евро. Един сандвич е 2 евро. Ако трябваше да съм ученик тука, 5 евро на ден не ми мърдаха само за закуски. Едно време (tm) в София карах с по 5 лв на седмица... (ОК, тва няма връзка с темата, щото беше преди 10 години). Кадима, не знам цените на храните в БГ наизуст, защото не се сблъсквам с тях всеки ден, но като съм си в БГ пазарувам главно аз, и това което знам, е че не давам повече от 100-150 лева за храна за 2 седмици за 2-ма човека. Относно клубовете, 100 евро в БГ може да ти струва излизането в гъзарски клуб или дискотека, или пък стриптиз бар или нещо от този род. Аз не ти говоря за това. Говоря ти за излизане в квартална дискотека, където входа е 5лв. и бирата е по 2 лв. Там повече от 30-40 лв. не можеш да изхарчиш, без да те носят в Пирогов. И освен това, без да искам да се заяждам, прочитай си постинга и допълвай липсващите букви, преди да го изпратиш. Така се чете доста трудно. Неделчо, мерси за "подкрепата", иначе е малко трудно да изкажеш мнение в този "форум"...
vloti
на 20.08.2008 в 23:09:40 #46И все пак в БГ е евтино. В последния брой на списание "Тема" пише ,че в москва чаша кафе струва 10.19$ ,в Атина 6 и нещо. Тема не пише глупости и лъжи. А аз си пия кафе по 50 стотинки ,в Солун пих по 2.5 евро. Авторите на статията хич не оценяват покупателната способност.
Неделчо Съботинов
на 20.08.2008 в 22:58:12 #45Евала Мике, радвам се, че скоро ще си в България и ще спечелим още един силен кадър и оптимистично настроен млад човек. Който има хъс, пробивен е и не се плаши задните му части да се протрият от работа ще живее добре, който не - ще плюе всяко правителство, което е на власт и ще милее как да избеси депутатите. Правителството че е некадърно и крадливо в 100% вярно, но такива са и болшинството от избирателите, които им гласуват, а тях не можем да ги променим. Така че ще ни управляват винаги една и съща сволач, а само от нас си зависи как ще насочваме живота си и как ще живеем...
vloti
на 20.08.2008 в 22:51:07 #44Нека изясним някои подробности. България има почти същия БВП съотнесен към ППС както Румъния. При тях е 11400$ на глава от населението ,при нас е 11 300. https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/rankorder/2004rank.html Данъците в България са високи. Държавата прибира почти половината от всяко заработено левче.Преразпределението на БВп чрез бюджета е 45%. 10 от тях отиват за пенсии. Осигуровките не са осигуровки ,а чисти данъци. Заради непосилните осигуровки има голям сив сектор и реално заплатите са по-големи. 6% от немска заплата не значи 6% от немската покупателна способност. 4 милиарда ,че и повече хора по света живеят по-бедно от българите. При провеждане на сполучливи икономически реформи можем да станем богати. Примери: Ирландия ,Естония ,Чехия... Безработицата у нас е по -ниска от немската и поне затова швабите може да ни завидят Имаме и по-голям икономически растеж.Ако искаме да сме богати европейци трябва да е още по-голям.
Васил
на 20.08.2008 в 22:10:43 #43Браво на Мике - един човек поне в тези форуми да направи няколко сметки и да не лае с пяна на устата. Връщай се пич, работа в България има, има и отлични заплати, обаче не се намират много читави хора, които искат да работят, вместо да мрънкат и да се оплакват! И да вметна нещо по въпроса за осигуровките и статистиката за средната работна заплата - нормално е никой да не иска да плаща осигуровки - нито работодатели, нито работници. Въпросът не е само "Колко високи за данъците?", ами "Къде отиват парите от тези данъци?". Въобще не ме интересува дали КРАДАТ от мен 100 лева или 1000 лева - въпросът е принципен - не искам да ме крадат. И ако ще плащам 300 лева на месец здравни осигуровки на Здравната каса, за да се лекувам в коптори, а не в болници, то по-добре да плащам 100 лева на частен фонд и да се лекувам където намеря за добре! Ако ще плащам за пенсионно осигуряване върху реална заплата (която е около 6 пъти по-висока от "официалната" средна работна заплата в БГ), то ще очаквам, че като се пенсионирам един ден, няма да трябва да живея с една-две "официални" минимални работни заплати... Защо не ги свалят и осигуровките, да видят как всички ще започнат да ги плащат - така стана и ДОО, така стана и с корпоративния данък печаба - след всяко сваляне с 5-10 пункта, абсолютните приходи в хазната се удвояваха...
Mike
на 20.08.2008 в 22:08:57 #42Ta, понеже пита конкретно за 4500 на месец = 54000 на година. По мои сметки идва: ДОД = 15 100 евро Пенсия = 5400 евро Здраве = 7000 евро Туй-онуй = 1000 евро Общо = 28 500 евро Нето = 25 500 на година = 2125 на месец Добре звучи, нали? :-)
Mike
на 20.08.2008 в 22:00:46 #41Селянина, ще ти го смятам на година, че е по-лесно. 4500 на месец, за които говориш, са 54 000 евро на година. Данъка общ доход в Германия е силно стъпаловиден, т.е. процента расте заедно с дохода. Необлагаемия минимум е около 7500 евро на година, максималния процент от 42% се достига при доход над 52 000 на година. Подробно можеш да видиш в тази таблица: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/de/a/ac/EStTarif.PNG Синята линия е данъка върху горницата спрямо предишното стъпало, а розовата линия е процента на платения данък спрямо целия доход. Пример(числата са измислени за по-лесна сметка): ако 7500 са необлагаеми, за до 9000 има 10% данък, а за до 11 000 е 20%, и ако ти взимаш 10 500 на година, тогава ще платиш 10% върху разликата между 7500 и 9000 (което са 150 евро), плюс 20% върху горницата над 9000, което са още (10500 - 9000) * 20% = 300 евро. Демек общо ще платиш 450 евро данък. Спрямо общия доход от 10 500, това идва да са около 4,2%. При тези условия в графиката по-горе, синьото щеше да показва 20%, а розовото 4,2%. Понеже има МНОГО стъпала на данъка, сметката на ръка става много дълга, затова на практика те интересува само розовата линия. Така, тва беше ДОД. Държавната пенсионна осигуровка е около 19-20% от бруто дохода, които се плащат 50:50 от работодателя и работника (т.е. работика плаща около 10%). Вече ако се осигуряваш към частна каса, там е както се договорите. За здравна осигуровка се плащат около 12-14% според зависи към коя каса си, които си ги плащаш изцяло сам. С две думи за тебе остава грубо около половината от бруто заплатата...
Mike
на 20.08.2008 в 21:29:14 #40Посетител, да наемите в София са нереално високи, забелязал съм го това. Предполагам се дължи на огромния наплив от хора към града, заради работа и т.н. Това е едно от последствията на небалансираната икономика в БГ, всъщност не само икономиката, много неща в БГ изпадат в крайности, но по всички закони на природата с времето това би трябвало да се нормализира - като почнеш от балона в цените на жилищата, дето го чакаме от 3 години насам да се спука, и стигнеш до тва дето сички се тъпчат в София, да ги пита някой защо (най-напред фирмите разбира се, щото заради тях и хората се тъпчат - те ходят там, където има работа). За сравнение баща ми, който живеепод наем в малък град (около 100 000 души), плаща мисля че 350 лв. наем за 3 стаен апартамент. Поне така беше последно като го питах... Иначе относно осигуровките, ДДС и т.н., тях навсякъде ги има. Положението в БГ дори е сравнително добро, особено данък общ доход като го направиха плосък 10% е направо смешен в сравнение с 42-та % в Германия.
shtarkel
на 20.08.2008 в 20:03:01 #39Посетител.ти луд ли си да плащаш данъци върху всичките си приходи.Едно от малкото хубави неща в Бг е че можеш да покриеш това-онова!
posetitel
на 20.08.2008 в 19:56:21 #38мике, длъжен съм да те предупредя за нещо преди да окончателно да решиш да се върнеш. моят наем за една стая на месец е 250 евро в момента, очаквам увеличение от есента, общо сметките ми за парно, ток, вода и телефон са около 200-300 евро/месец, зависи от сезона, като в това не включвам 20-те процента начислявани върху всичките ти фактури заради кражби. не съм сигурен дали ми следиш мисълта. средната работна заплата в България е 200 евро/месец месечните ми удръжки месечно са около 38% но не бива да забравяш, че животът ти в България се облага с 20% ДДС също така не бива да забравяш, че всички приходи извън заплатата ти се облагат отново с данък, като втората третата и четвъртата ти работа например както е при мен безпредметно е да коментирам цени на стоки и услуги, явно ще трябва да се убедиш сам в това тегли сега една черта и ми кажи, каква заплата трябва да получавам, за да издържам себе си и семейството ? ноооооо, по-сериозният въпрос е, имаш ли си някакава идея колко хора в България получават такава заплата ! и тогава вече може с чисто сърце да се върнеш
Селянина
на 20.08.2008 в 19:41:52 #37Мике можеш ли да ми кажеш на заплата от 4500 евро колко са осигуровките общо като процент и колко е данък общ доход в Германия.Благодаря предварително