Оказва се, че доходите на българите са не просто сред най-ниските в ЕС, но са по-ниски дори от тези на гражданите на държави извън Евросъюза, като например Хърватска.

Средните възнаграждения у нас са почти двойно по-ниски от тези в Румъния и почти 19 пъти по-ниски от тези в Германия, сочат данни от изследване на Федерацията на европейските работодатели.

Страните с най-високи нива на доходите са Дания, Швейцария, Норвегия, Лихтенщайн, Германия и Люксембург. На дъното на съюза сред страните членки на ЕС са Испания, Гърция и Португалия. Средните седмични доходи в Португалия са едва 28% от тези в Германия.

У нас един работник в частния сектор печели 1,2 евро на час, а в Румъния 2,2 евро. Изследването показва още, че минималната заплата у нас е 110 евро, около 13 пъти по-ниска от тази на британците.

Словенците са най-добре платените граждани сред новите страни от ЕС. Те печелят почти 6 евро на час. След тях се нареждат хърватите и чехите, които печелят средно около 5 евро за час.

Въпреки ниските разходи за труд, България не е сред най-атрактивните страни за инвестиции основно заради ниската квалификация, липсата на достатъчно подготвени специалисти и ниското ниво на трудова организация.

Заплаха за българската икономика, както и за икономиките на другите държави от източна Европа са азиатските трудови пазари, където работна ръка е по-евтина при сравнително висока производителност на труда. Индия и Китай са сред държавите, чиито граждани печелят под 1 евро на час.

У нас, въпреки ниските корпоративни данъци, осигурителната тежест е една от основните предпоставки за затрудненията на малките фирми. Много от тях не могат да излязат от сивия сектор и не са в състояние да предложат високи възнаграждения на служителите си заради високите осигурителни прагове.

За влошените перспективи пред развитието на икономиките на страните от източна Европа влияние оказва и забавянето на икономическия растеж в целия ЕС и увеличаващата се инфлация в еврозоната. През юни тя е била 4 %, а през юли 4.1 на сто. Това е най-високата инфлация в еврозоната от въвеждането на еврото през 1999 г.

В момента нито една от държавите, част от Европейския паричен съюз, не е в състояние да покрие критерия за инфлацията под 2 процента, сочи изследването на Федерацията на европейските работодатели.

Както Money.bg писа, в Румъния ръстът на заплатите на годишна база през юни 2008 година достигна 24.4%. В български левове, средната работна заплата в Румъния е 709 лв. По данни на НСИ, през първото тримесечие на 2008 г. средната работна заплата у нас е 484 лв., или едва две трети (68%) от румънската.

В западна Европа също има значителна разлика в нарастването на средната обща заплата между основните държави.

Заплатите в страните-членки на ЕС от източна Европа като цяло са много по-ниски от тези в западна Европа - най-високите нива на заплащане са приблизително една трета от тези в Германия. Социалните осигуровки са по-високи от тези в западна Европа, а корпоративните данъци са ниски.