„За бога, братя, не шофирайте!", приканва от първата си страница „Стандарт"
За бога, братя, не шофирайте през уикенда. Този призив отправи КАТ след серията тежки катастрофи в поледицата. Преспи затиснаха страната, днес ще е леден ад, предупредиха синоптиците. Температурите ще паднат до минус 14 градуса. Още 3 дни пътищата ще са пързалки. Общините не смогват да се справят с обилния сняг. Колите пъплеха по километър за час. Обърнати тирове запушиха кишавите пътища. КАТ забрани да влизат в България, ако са с летни гуми. Стотици потрошени напълниха болниците. Десетки селища останаха блокирани. Най-тежко бе в Пловдивско и Русенско.

Снегът не ни изненада, каза кметът на София Йорданка Фандъкова. Тя извади 130 машини и следобед трафикът бе нормализиран. Въпреки това такситата отказваха поръчки заради рисковете от катастрофи. Клиенти пък се оплакаха, че в обедните задръствания са плащали по 30 лв. сметка.
Още по темата от „Стандарт"

„Държавата се отказа да брани тавана на пенсиите", информира от първата си страница „Сега"
Социалното министерство се е отказало да обжалва решението на Комисията за защита от дискриминация, че таванът на пенсиите представлява непряка дискриминация, установи "Сега". Делото трябваше да се гледа в понеделник във Върховния административен съд, но министърът на труда и социалната политика Тотю Младенов е изтеглил жалбата. От социалното министерство потвърдиха пред "Сега" информацията, но отказаха да посочат аргументите си. Новината беше изненада дори за хората от комисията. "Докато съдът не прекрати производството и не изтекат сроковете за обжалване на съдебния акт, с който е прекратено производството пред Върховния административен съд, няма как при нас да се върне преписката", обясни Есен Фикри от комисията по дискриминация. Чак след тази процедура решението ще влезе в сила. В него се казва, че по смисъла на Закона за защита от дискриминация се нарушава принципът на равно третиране спрямо лицата, чийто размер на пенсиите е ограничен до т. нар. таван. На Народното събрание се препоръчва да отмени разпоредбата, която го налага.

"Въз основа на първата част от решението, която обявява тавана за дискриминационен, всички, които се считат ощетени от тавана на пенсиите, могат да заведат дела срещу държавата", обясни Фикри. Решението на комисията дойде в резултат на жалби от пилоти, миньори и военни. Те са най-ощетени от тавана, който засяга около 40 000 пенсионери. Според тях държавата им е прибирала половината от доходите, като ги е лъгала, че един ден ще вземат големи пенсии. Но независимо как са участвали в осигурителната система, сега вземат само 35% от максималния осигурителен доход, или 700 лв. А някои трябва да вземат по 1200-1300 лв.

"Парламентът може да запази тавана, като разчита, че малко хора ще заведат дела, че няма да бъдат присъдени обезщетения или пък че те ще са малки. Но ако има вълна от дела и съдът им постанови обезщетения за годините назад, ми се струва, че икономически ще бъде неизгодно да се поддържа такъв таван", смята експертката от комисията на Кемал Еюп.
Още от статията на „Сега"

„МРРБ спря строежа на новата спортна зала в София", съобщава от първата си страница „Класа"
Заради незаконни действия е спрян строежът на националната спортна зала в София. Това съобщи вчера в парламента депутатът от Синята коалиция Иван Иванов. „Строежът е спрян, тъй като се е извършвал без проект и без да са избрани строителен надзор и строителен контрол", уточни Иванов. Той обясни, че депутатите от ДСБ са получили сигнал за нарушенията и са отправили питане до министъра на регионалното развитие и благоустройство Росен Плевнелиев. „В МРРБ е извършена проверка по този сигнал и е било разпоредено да се спрат всякакви строителни действия", обяви Иванов.

Междувременно зам.-министърът на регионалното развитие и благоустройството Георги Прегьов потвърди информацията на сините. „Обектът е бил проверяван от ДНСК и е установено, че той се изпълнява без строителен надзор. Издадена е заповед за спиране на строежа", заяви Прегьов. И добави, че когато се назначи строителен надзор, изпълнението ще продължи. „Това е важен обект и ние трябва да направим всичко, за да защитим обществения интерес", каза Прегьов.

От Синята коалиция съобщиха за още нередности, свързани с многофункционалната спортна зала. „Търгът за строителството бе спечелен в края на юни 2009 г. от „Главболгарстрой". Той бе на стойност 107 млн. лв. и беше за площ от 63 хил. кв. м. При подписването на договора през август премиерът Борисов обяви, че е успял да свали цената до 90 млн. лв.", припомни депутатът Михаил Михайлов в парламента. Според Михайлов обаче се е готвела кражба за 50 милиона лева чрез занижаване на зададените параметри на сградата. „В момента застроената площ е вместо 63 000 кв. м, само 48 880 кв. м. Височината от 4,8 метра е свалена на 3,35 метра. Има и една абсолютно неизползваема тренировъчна зала, която е 24 на 36 квадратни метра, но в нея, през 6 метра, има големи колони", каза Михайлов. Колегата му Иван Иванов добави пред „Класа", че информацията за това получили от работници, които участвали в строежа. Според Синята коалиция в случая със сградата има и конфликт на интереси. Те обясниха, че фирмата „Линк контрол" ООД са изготвили доклад, въз основа на който е издадено разрешението за строеж, а собственикът на „Линк контрол" Георги Линков е и заместник в строителната камара на президента на „Главболгарстрой" Симеон Пешов.
Още от статията на „Класа"

„Гонят Яне в коридора", съобщава от първата си страница „Монитор"
Яне Янев остава в коридора на парламента, тъй като най-вероятно ще заключат стаята, която той и депутатите му ползват в момента. Кабинетът трябваше да бъде освободен още веднага след разпадането на парламентарната група на РЗС в началото на месеца. Тогава от вратата на стаята беше махната табелката на РЗС, но депутатите на Яне на практика продължават да ползват помещението.
На председателския съвет в четвъртък веднага след сексскандала между Янев и Волен Сидеров е обсъдено доколко се полага стая в парламента на вече независимите народни представители от РЗС. Въпросът е бил поставен от депутати от опозицията и представители на малки партии от управляващото мнозинство.

Според Янев и хората му стаята трябвало да се ползва от тях. Отцепилият се от групата им Марио Тагарински обаче не ще да я ползва заради агресивното поведение на лидера на РЗС Освен това в правилника за дейността на Народното събрание никъде не е записано, че на независимите народни избраници им се полага стая. В него е записано, че всеки един отлюспен депутат има право на работно помещение, но такива имат всички в другата сграда на Народното събрание. В предишните парламенти независимите се ориентираха към парламентарните групи, с които имаха приятелски отношения или се канеха да се присъединят към тях. Сегашният правилник обаче не позволява политическото номадство. Членове на председателския съвет са изразили становище, че обидите, произнесени от Янев срещу председателя Цецка Цачева, били достатъчни, за да бъдат изгонени окончателно от тази стая.

Освен на председателския съвет неадекватното поведение на Янев е било предмет на дискусия и на кабинета на Цачева вчера сутринта. Възможно е Янев да получи максималното наказание, като бъде изгонен за три заседания без да се стига до предварително разследване от парламентарната комисия по етика. Цачева вече веднъж изгони Янев от пленарната зала. Сега може да му наложи и най-тежкото наказание.
Още от статията на „Монитор"

„Парламентът наложи мораториум върху царските имоти", информира „Сега"
Парламентът отне правото на бившия премиер Симеон Сакскобургготски и сестра му Мария Луиза да се разпореждат със земи и имоти, върнати им като наследници на бившите царе Фердинанд и Борис III. Решението, предложено от лидера на РЗС Яне Янев, бе прието със 116 гласа "за", два "против" и 13 "въздържал се". Мораториума подкрепиха ГЕРБ, "Синята коалиция", "Атака" и независимите от разпадналата се ПГ на РЗС. Опозицията от БСП и ДПС се раздели. Девет леви парламентаристи се въздържаха, а останалите бяха против. Трима от ДПС подкрепиха искането на мнозинството, двама бяха против, а четирима се въздържаха.

Мораториумът засяга експлоатационната и строителната дейност, както и разпореждането със сгради, поземлени имоти, земеделски земи, гори и движими вещи, които са реституирани на царските наследници. Той ще действа до приемането на специален закон.

"Ако се окаже, че някой от тези имоти е придобит законно, заради мораториума може да се заведат искове срещу държавата за вреди и пропуснати ползи", предупреди зам.-шефът на "Коалиция за България" Михаил Миков. Така той мотивира решението на социалистите да се въздържат при гласуването. Четин Казак от ДПС пък напомни, че конституцията и Европейската конвенция за правата на човека гарантират неприкосновеността на частната собственост. "Решението за мораториум може да даде основание да се сезира Конституционният съд, както и Европейският съд по правата на човека", заяви Казак. Според Янев обаче имотите са върнати на Симеон Сакскобургготски неправомерно. А лидерът на СДС и съпредседател на "Синята коалиция" Мартин Димитров допълни, че с този акт парламентът показва как никой не е над закона, има правила и те трябва да се спазват.
Още от статията на „Сега"

„Избират консултант за продажбата на "Булгартабак", информира „Монитор"
Агенцията за приватизация откри  конкурс за избор на консултант, който заедно с  нея  ще определи процедурата за продажба на "Булгартабак холдинг". Това съобщиха от агенцията, ръководена от Тодор Николов вчера.

До 35 дни от публикуването на решението на АП за провеждането на конкурса ще могат да се купят правилата за провеждане на процедурата. Цената им е 2 хил. лв. Пет дни по-късно ще могат да се внесат предложения за участие, като депозитът за включване е 5 хил. лв.
На консултанта ще бъде възложено цялостно консултиране и оказване на съдействие на Агенцията за приватизация по подготовката и осъществяването на продажбата на холдинга според избрания метод за приватизация.

В конкурса могат да участват международни инвестиционни банки, които са сред първите 20 финансови съветници в класации, публикувани от "Мерджър Маркет" или "Томсън Ройтерс" в периода 2007-2009 г., относно Global M&A/ World Wide Rankings of M&A; Europe M&A/ Europe Ranking of M&A; CEE M&A/ Eastern Europe Ranking of M&A;

Кандидатите за консултант по сделката за "Булгартабак" трябва да са били водещ консултант през последните три години поне по една успешна сделка за приватизация  на тютюнева компания  или да имат доказан опит в успешни придобивания или сливания на компании от бранша. С обявяването на конкурса за консултант по продажбата се слага началото на  трети опит за приватизация на "Булгартабак холдинг",Още с идването си на власт ГЕРБ заяви намерението си да продаде тютюневия холдинг, като прогнозите на министъра на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков бяха, че това може да стане до края на 2009 г. Сега очакванията са с консултанта да се реши дали дружеството ще се продава през борсата, конкурс или на търг.
Още от статията на „Монитор"

„Съдия "забравил" за данък от 1200 лева", разкрива „Стандарт"
Вместо гласа на Дядо Коледа, който им носи подаръци, много длъжници към хазната ще чуят по телефона гласа на данъчен инспектор. В момента се провежда кампания за събиране на борчове към бюджета, като служители на НАП се обаждат по телефона и подсещат длъжниците да си платят. Общо 898 фирми и граждани, които дължат на бюджета над 5 млн. лв., ще бъдат потърсени лично по телефона от служител на НАП. Съдия в едно от районните съдилища в Североизточна България например "забравил" да плати 1200 данък върху доходите си за 2009 г. Служителите в колцентъра на НАП са го потърсили по телефона в съда, за да му напомнят за дълга и да го помолят да си плати. На длъжниците, които имат временни финансови затруднения, ще бъдат предложени възможности за плащане на части. Срещу онези, които без основателна причина не предприемат нищо за уреждане на дълговете си към НАП в едноседмичен срок от обаждането, ще започне принудително събиране. До момента са приключили две инициативи за събиране на борчове чрез подсещане по телефона, като от 538 длъжници са събрани над 14,7 млн. лв. Служителите на Информационния център на НАП дават и консултации по телефона.
Още то статията на „Стандарт"

„Морският бранш получи едно голямо нищо от транспортния министър", анализира „Класа"
Обявените от транспортното министерство работни групи по сектори така и няма да се създадат. Информацията бе потвърдена през изминалата седмица на среща на транспортния министър Александър Цветков с морския бранш във Варна на 11 декември. Според него има идея вместо тях да бъде създаден консултативен съвет по въпросите на морската политика към министерството, в който евентуално може да се включат 5-6 представители на хора от бранша. Ако морските организации му предоставят имена на хората, които ще участват своевременно, съветът можело да заработи още през януари, зарече се министърът. „В България, ако искаш да избягаш от някой проблем, правиш консултативен съвет или комисия за решаването му", коментираха присъстващи на срещата.

Във Варна се състояха три срещи и хората от бранша очакват реални постъпки за справяне с проблемите, които са се натрупали с преместването на „Морска администрация" в София, с моряшките данъци, с липсата на ясно и точно българско морско законодателство, с девалвацията на обучението в областта и др.

Представители на всички големи организации в морския бранш поискаха министърът да смени неотдавна назначения изпълнителен директор на ИА „Морска администрация" Сергей Църнаклийски, който наследи освободения Николай Апостолов. Според тях Църнаклийски не притежава необходимите умения и качества за поста и в момента е разследван за злоупотреби и конфликт на интереси от времето на Апостолов. Министър Цветков прие въпроса като „личностни нападки" и каза, че в случая основното било „първо да се преценят действията и делата, да им бъде дадена оценка, и съответно тогава да говорим дали един човек е компетентен, некомпетентен, почтен или непочтен".

Александър Цветков каза, че децентрализацията, която очакват хората от бранша, означава да се създадат голям брой отделни, самостоятелни структури, което пък означавало, че няма да има единна политика и възможности за синхрон и координация, ако няма координиращо звено в София.

„Държим да има децентрализация, тъй като държавата абдикира от морския бизнес. Освен това, ГЕРБ пое такъв ангажимент в предизборните дни", каза по време на срещата председателят на Българската асоциация на корабните брокери и агенти Никола Христов. Според кап. Никифор Герчев, председател на Управителния съвет на БУЛСАР, в момента съществува неправилна представа в МТИТС, че децентрализацията представлява изместване на централата на морската администрация във Варна или Бургас. „Винаги в министерството е съществувала „шапка", която е изпълнявала контролни функции и това е нормално състояние на нещата. Ние сме против големия бюрократичен апарат в нея, нараснал близо 10 пъти за последните 15 години, което е било за сметка на регионалните структури", коментира Герчев.
Още от статията на „Класа"

„Връщането на ДДС от ЕС ще става само по интернет", информира „Сега"
Българските фирми ще си възстановяват ДДС от страните от Европейския съюз само по електронен път след Нова година, съобщиха вчера от Националната агенция за приходите.

Това ще става чрез нова електронна услуга, която от 1 януари подчинените на Красимир Стефанов ще предоставят на родните фирми, имащи право да си възстановяват налога от страни - членки на ЕС. Продуктът ще може да се тества на сайта на НАП от 20 декември. Агенцията ще изпраща искането за възстановяване до другата европейска държава също по електронен път.

Фирмите от ЕС, които имат право да си възстановят ДДС, начислен в България, също ще го правят само по интернет. НАП ще трябва да обработва заявленията за 4 месеца, а при поискване на допълнителна информация - до 8 месеца.
Още от статията на „Сега"

„Бонусите за чиновниците са като пир по време на икономическа чума", анализира „Сега"
Вече няколко седмици членове на кабинета се топят взаимно за раздаване на пари и спорят кой е пускал ДМС-та (допълнително материално стимулиране) и кой е нарушил ембаргото за 13-а заплата. Министрите се оплетоха в оправдания, че бонусите не били премии, ДМС-тата не били бонуси, а коледните добавки и 13-ите заплати били съвсем други неща.

Така се разбра едно - че у нас бюрокрацията се радва на необозримо много екстри - да не забравяме командировките и семинарите с характер на екскурзии, ползването на служебни коли и телефони и т.н. За мащабите на бонусите от години витаят легенди - те се и формират, и раздават крайно непрозрачно. Към 400 млн. лв. отиват годишно в джобовете на чиновниците в България под формата на различни допълнителни възнаграждения. През септември, когато пое фонд "Земеделие", новата директорка Калина Илиева откри, че подчинените й са получавали неприлични бонуси. Фондът, който се превърна в синоним на корупция и тормозеше дребни и едри фермери, раздавал на избрани чиновници по 5000 лева. Става дума специално за опериращи с еврофондове. Нищо че оперирането в това ведомство никак не вървеше. Голямото стимулиране на бели якички бе довело дотам, че през септември "Земеделие" нямаше с какво да си плати тока и телефоните в остатъка на годината.

Зомбирани от наближаващите избори, управляващите от тройната коалиция раздаваха като за последно премии и обществени поръчки и отказваха да приемат, че България няма имунитет срещу кризи и рецесии Към края на октомври вече беше безпощадно ясно, че икономиката и бюджетът на държавата са в нокдаун. Затова новият финансов министър зададе нов курс - максимални съкращения, драстични икономии и никакви ДМС-та.

Министърът на строителството обаче успя да зарадва своите подчинени с премии по случай Димитровден. Традиция, няма как, обясни Росен Плевнелиев. Много строителни фирми обаче не спазиха традицията, понеже държавата им дължи много пари. Оцелелите в бранша работници треперят дали ще си вземат надниците, а техни колеги тази година посрещнаха 26 октомври като безработни. Правилата в бизнеса са ясни и безмилостни - ако екипът е работил добре, пазарът е бил благодатен и има печалба, шефът дава поощрения. Ако годината е лоша и пари няма, шефът съкращава и реже заплатите - на някои повече, на други по-малко. 2009 г. бе крушение за българските фирми, ерго и за хазната. Бг бюрокрацията трябва да се сърди на американския капитализъм и на Станишевия кабинет, че й отнемат коледните (парични) играчки, не на министър Симеон Дянков. Синдикатите също заклеймиха акция "Голямата секира". КНСБ се възмути, че Дянков обещал на ведомствата, като направят 15% съкращения, да вдигат заплати със спестеното, а сега им реже най-милото - обичайните за Коледа екстри. КНСБ не казва нищо за работниците от "Девня цимент" и "Вулкан", които излизат в принудителна ваканция, защото пещите спират, и които няма да получат нито 13-а заплата, нито добавки.

Темата за бонусите е деликатна - никой не обича да му отнемат привилегии и всеки е убеден, че му се полагат. Но е крайно време лабиринтът на чиновническите бонуси да бъде осветен и поне почистен, ако не разрушен. Защото в безкрайните му чупки потъват милиони, които ще са далеч по-полезни другаде. А и милионите са като даровете в чувала на Дядо Мраз - нерядко най-скъпите играчки отиват у най-големите глезльовци и калпазани.
Още от статията на „Сега"

„Десет пенсионни дружества у нас управляват 3 млрд. лв.", казва в интервю за „Класа" зам.-председателят на Комисията за финансов надзор проф. д-р Нено Павлов
Проф. Павлов, точно преди 10 г. бяха направени законодателни промени в пенсионната система на България. Състоя ли се предвидената реформа?
- Преди 10 г. се финализира формалното институционализиране на допълнителното пенсионно осигуряване в България, т.е. премина се от едностълбов към многостълбов пенсионен модел. Той бе предложен от Световната банка, за да отреагираме на два много важни въпроса. Първият е много сериозните демографски деформации. Те настъпиха във всички силно развити страни следствие на интензивен процес на стареене на населението и това бе силно деформиращ фактор на едноколонните т. нар. „солидарни системи". След това понесохме големи загуби на население заради интензивната миграция, т.е. у нас се наруши човешкият баланс и това се отрази много тежко във финансов аспект на едноколонния модел. Многоколонните модели, лансирани от СБ, бяха реакция на първия проблем - демографския. В същото време експертите икономисти твърдят, че динамиката на световната икономика следствие на нейната глобализация, информационни технологии, движението на хора, капитали, иновации и технологии, се отразява на цикличното развитие. Скъси се цикълът от време между две кризи. По принцип първият стълб на пенсионното осигуряване се влияе не толкова от инфлацията, колкото от демографския риск. Докато многоколонните модели, където се прилагат капиталови схеми, се влияят от инфлацията, но не се влияят от демографския срив.

Навреме ли започна у нас пенсионната реформа?
- В България тя закъсня твърде много, защото нашата едностълбова система беше пред фалит. При нас демографските процеси започнаха още през 80-те години.

Какъв е пътят на другите страни от Централна и Източна Европа в преструктуриране на пенсионните системи?
- Унгария, Полша, Словакия, а сега и Румъния вървят по същия път. Според мен, в многоколонната система има перспектива.

Защо тогава се казва, че се вземат пари от първия, за да се налеят във втория стълб?
- Това е валидно само в момента на възникване на многоколонния модел. През 2000 г. се взеха 2% от първия стълб и се внесоха във втория стълб. Ако това не бе направено, трябваше да се увеличи общата осигурителна вноска на хората. Затова част от първия стълб се приведе във втория. Така постъпиха и други държави, възприели подобен модел.

Каква ще е съдбата оттук нататък на първия и особено на втория - задължителния пенсионен стълб?
- Тук е големият проблем. Неправилно е да се търси конкуренция между първия, втория и третия стълб. Няма държава в света, която в момента да не развива първия стълб. Всички отчитат дефицити, но поради това, че в жизнения цикъл на човека има много събития по отношение на рисковете, които съществуват. Това кара правителствата да не преминават към пълна приватизация на социалното осигуряване и да запазят първия стълб, който се базира на солидарността. Става преразпределение на инвестициите между тези, които живеят по-дълго, и хората, които преживяват по-малко, така че да има гаранции за цялата общност.

Какво означава думата „солидарност" в контекста на пенсионната система?
- Означава всички работещи да правят вноски, а да ги ползват само тези, които са претърпели риск и имат право на подпомагане. В голяма степен се спазва зависимостта финансов принос - размер на плащането. Има различни форми на солидарност. Най-тесният кръг е солидарност между всички, които правят вноски. Давам пример със себе си. Като академичен преподавател, никога не съм бил безработен и 20 г. съм плащал на база на моята заплата вноски за риск „Безработица". В същото време други хора са получавали обезщетение за безработица в продължение на години. Големият проблем на солидарния стълб е, че след 25 г. работещите хора в България ще са 1.8 до 2 млн. души, докато сега са 4 млн. приблизително. И те правят вноски в първия стълб. Щом съвкупността намалее, фондът не може да изпълнява функциите, които са му възложени. Вероятно тогава ще се премине към друга система - осигуряването да се финансира изцяло от данъците.

Как би могла да се организира цялата осигурителна система, ако отпадне фонд „Солидарност"?
- Това е Бисмарков модел, възникнал в Германия още през 1888 г. Аз съм негов поддръжник, но съм за строг ред в третирането и организирането на принципа за солидарност. По политически причини ние много разширихме съвкупностите, в рамките на които се прави това солидарно преразпределение, като включихме държавните служители, военните, полиция и някои социални плащания, които се осигуряват от бюджета. Необходимо е да се прецени колко да плащаме за тях.

Коя категория осигуряващи се хора пострада най-много от финансовата криза?
- Финансовата криза пряко влияе на допълнителното осигуряване чрез капиталовите схеми, а върху солидарния стълб тя влияе косвено чрез заетостта и развитието на пазара на труда. Главната причина за дефицитите, които сега се появиха в първия стълб, е свиването на производството, намалява икономическата активност, увеличаващата се безработица. Намалява се притокът от приходи в солидарния стълб и оттук се генерира дефицит. Що се отнася до втори и трети стълб, изградени по капиталовите схеми, тя влияе чрез цените на активите, които са инвестирали пенсионните фондове, т.е. когато настъпят деформации в икономиката и финансовите пазари, това пряко засяга и капиталовите схеми.
Още от интервюто на „Класа"

„Жертвите да си поискат платените откупи в съда", казва в интервю за „Монитор" градският прокурор на София Николай Кокинов
Г-н Кокинов, преди броени часове МВР и прокуратурата проведоха акцията „Наглите", при която бяха арестувани членовете на бандата за отвличания, която няколко години се считаше за неуловима. Как успяхте да ги разкриете?
- Засега считам, че е редно да се въздържа от коментар. Както неведнъж съм казвал - натрупахме база данни от предишни случаи на отвличания. Съпоставихме фактите, направихме им анализ и в крайна сметка се стигна до разкриването на извършителите. Операцията се подготвяше от доста време. За нея знаеха много малък, ограничен кръг от хора. Както виждате, успяхме да запазим тайната и изненадахме престъпниците, образно казано, по „бели гащи". Надявам се сега всичко да приключи благоприятно. Първата фаза, към която сме се устремили, е защитаване на постоянна мярка за неотклонение на част от задържаните пред Софийски градски съд. Не бих желал да казвам засега с какви доказателства разполагаме, но ви уверявам, че те са доста сериозни.

И как все пак се стигна до разкриването на тази голяма и добре организирана група за отвличания?
- Заслугата е на колегите от МВР. Добра работа свършиха, за което искрено ги поздравявам. Понякога е нужно нещо съвсем мъничко, за да се хване брънката и да се разплете чорапът.

По сега действащия закон какви наказания могат да получат задържаните, ако бъдат изправени пред съд и бъдат признати за виновни?
- Повдигнати са обвинения за участие и организиране на престъпна група. Този текст от НК предвижда наказание от 5 до 15 години затвор. Освен това задържаните са обвинени и в отвличане на заложник с цел откуп, за което престъпление законът предвижда до 10 години. При всички случаи ще искаме максимално тежките наказания за тези хора. И се надяваме да направим един добър прецедент.

Ако се стигне дотам и делото се внесе в съда, възможно ли е откупите, които жертвите на отвличания са платили на похитителите, да им бъдат върнати?
- Възможно е те да предявят съответните граждански искове за нанесените им вреди и по този начин платените откупи могат да се върнат.

Ако някой от групата е готов да помогне на разследващите и даде важни показания, склонни ли сте да снемете обвиненията от него и да го направите защитен свидетел?
- Не смятаме да сключваме никакви сделки с тези обвиняеми. Обществеността, прокуратурата, колегите от МВР от години чакаме да бъдат хванати извършителите на тези тежки престъпления. И няма да си позволим никакви отстъпления в искането си за наказателна репресия срещу задържаните.

След като вече Наглите са задържани, хората трябва ли да се притесняват от нови отвличания на известни и богати личности?
- Не мога да гарантирам, че подобни престъпления няма да се вършат и занапред. Но както каза и главният прокурор Борис Велчев: „Гарантирам, че тази група няма да върши повече престъпления поне в близките 15 години напред."

Прокуратурата продължава работата и по други големи разследвания, като тези, които се водят срещу хора, участвали в бившата власт. Какво се случва с разследването срещу г-н Сергей Станишев?
- Назначили сме експертиза, която да даде категорично становище дали въпросните доклади представляват класифицирана информация или не и точната им „диагноза". Поискано е и удължаване на срока на разследването.

След приключването на тази експертиза, очаква ли се г-н Станишев да бъде извикан на повторен разпит?
- Разбира се, че ще го извикаме. Най-малкото, за да си сверим часовника с неговите отговори.
Още от интервюта на „Монитор"