Финансовият министър Хенри Полсън също предупреди пазарите, че скоро волатилността няма да се успокои. Коментарите му стреснаха инвеститорите на Wall Street, но какво всъщност означава евтиния долар за американските потребители, бизнес и икономика?
Тук прилагаме няколко въпроса и отговора подготвени от икономисти, които надяваме се ще дадат повече яснота по въпроса с обезценената американска валута.
В: Как падането на долара към еврото и британския паунд ще повлияе на обикновения потребител?
О: За едни, това ще рефлектира в по-скъпи екскурзии, когато пътуват и пазаруват в Европа, а за друго почти никак. В момента, за да закупи едно евро американецът трябва да обмени $1.39, докато само две години по-рано трябваше да се бръкне за $1.17. Това означава, че в момента за хотелска стая, която струва 300 евро на нощ в Париж, трябва да се платят $417 при едва $351, няколко години по-рано. Затова все по-малко туристи от САЩ посещават Лондон и Париж. От друга страна обаче, европейците все повече предпочитат да посетят американските забележителности по време на отпуската си, тъй като им излиза доста по-евтино.
В: Обезценяването на долара лошо ли е за икономиката?
О: Не задължително. Когато доларът губи от стойността си, американските производители печелят от стимулирания по този начин износ. Компании като Caterpillar Inc. и Deere & Co. обявиха, че в последните месеци почти половината им производство е предназначено за външния пазар. Именно за това, много валутни спекуланти смятат, че американското правителство не предприема мерки за укротяване на доларовата обезценка, защото това подпомага подобряването на търговския баланс.
С това обаче трябва да се внимава. Като пример можем да дадем 80-те години на миналия век, когато японците подкрепени от силната йена започнаха да изкупуват евтино американско имущество от Rockefeller Center до голф-игрищата на Калифорния.
Американските потребители обаче ще се наложи да плащат доста повече долари за вносни стоки като любимите им луксозни автомобили от Германия - БМВ и Мерцедес. Понижената покупателна способност на трудещите се може да доведе и до раздуване на инфлацията.
В: Защо чуждите инвестиции в долара са толкова важни?
О: Чуждите потребители първо трябва да обменят собствената си валута за щатска преди да закупят какъвто и да е бил американски актив, стока или услуга. По-голяма част от външните инвестиции идват от чужди централни банки като покупка на американски дългови книжа, акции и корпоративни облигации. Държавните ценни книжа използват свежите пари на чуждите организации да финансират федералния дефицит. Ако инвеститорите се отдръпнат от тези финансови инструменти, американското правителство ще се наложи да повиши купона по дълговите книжа и така да повиши разходите си.
Валутните спекуланти са в трескаво очакване на заседанието на Федералния резерв, което ще е следващия вторник. На него се очаква лихвеното ниво да се понижи с 25 или дори 50 базисни пункта, което допълнително ще натежи на долара спрямо основните валути. Дори и федералната фондова лихва да се понижи до 5.00%, тя все още ще по-висока от тази на ЕЦБ. Все пак понижаването на лихвения диференциал между двете световни икономики, ще навреди на печалбата на валутните търговци, които разчитат на carry-trade търговските практики.
В: Ще се отрази ли слабия долар на заплащането на американците?
О: Да, до толкова, че със същите пари, които до сега са получавали ще могат да си купуват по-малко вносни стоки. В следствие на по-ниската покупателна способност, трудещите се може да поискат по-високи заплащания от работодателите си, което пък ще осигури стабилна основа за развиване на инфлационен натиск. Това неминуемо ще усложни работата на Федералния резерв, чиято основна функция е да балансира между стабилност на цените и поддържане на висок икономически растеж. Естествено корпоративния сектор в лицето на Wall Street се надява повече на второто, и стиска палци намаляването на лихвата да даде едно рамо на икономиката.
Vallentin
на 14.09.2007 в 12:43:16 #19Ами да Amero. Питaйте дедо google за повече информация: http://www.google.com/search?q=amero&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t
Moriero
на 14.09.2007 в 12:06:23 #18Нова валута "Амеро" ли ? Интересно, ако и цвета и се промени и амерото не е зелено тогава наистина света няма да е същия без зелените "гущери". Даже ще ми стане мъчно.
Vallentin
на 14.09.2007 в 11:37:08 #17Аз имам бизнес със САЩ и съответно получавам само долари. От това че долара постоянно пада, аз губя нон стоп пари и то не малко. Този проблем обаче видимо засяга само европейците, чиито цени са зависими от еврото. Страните от близкия изток, азия и латинска америка, даже и африка където долара си остава основна разплащателна единица като че това не ги засяга, защото ценообразуването им е свързано с долара. Моето скромно мнение е че еврото е изкуствено държано нависоко без да има реални икономически причини за това. Просто хората, които печатат парите си правят своите сметки и игри. За съжаление аз губя от цялата работа при това постоянно. Ако може Неделчо Съботинов и другите от бранша да ме светнат какво мога да направя че да не губя, ще бъда благодарен. Доколкото имам информация долара ще пада още и още, запознати казват че щял да падне до 22 евроцента до 2012-а. Като се има предвид, че цели да бъде заменен с новата северно американска ваута "Амеро" (по подобие на Еврото) може това да е целта - да откажат аметиканците от долара, иначе трудно ще ги откажат.
ФАЗАН
на 14.09.2007 в 11:36:18 #16ДОЛАР-а ще е ефтин.На всички от западния свят им е изгодно това.Енергиините ресурси се плащат с долари и на арабелите и на руснаците и сичката друга мързелива сган дето дерибейства. Т'ва с екскурзийките има и друг вариант: Например : ---ако миналата година един откуп за чужденец в Близкия изток е струвал 854'700 евро, то днес струва 722'000 евро...така че мили мои ...ПОЕВТИНЯВАНЕТО НА ДОЛЛАРА има и много други ИЗМЕРЕНИЯ... ХА ХА ХА
tool
на 14.09.2007 в 11:18:22 #15немога да разбера някой хора -като сте такива американци вървете там седите тук и само възхвала страшно много приличате на мюсюлманите кланеш се на нещо което не разбираш
Неделчо Съботинов
на 14.09.2007 в 09:36:45 #14Спокойно 3007 г. рублата а не американския долар ще се ползва за изразяване цената на петрола (нефта), само че тогава няма да го има като суровина Колкото до форекс-а, да много хора казват, че е хазарт, това е така тъй като гледат много повърхностно на валутния пазар. За мен той е бизнес като всеки друг с голяма възвращаемост, има риск, има тръпка, работиш и анализираш всеки ден и ако си достатъчно добър си получаваш възвращаемост. На мен не ми е основно занимание, но му отделям голям част от времето си, след по цял ден световната икономическа конюнктура и мога да твърдя, че спокойно се изкарва една хубава четирицифрена сума от това. За сега го приемам като хоби, но знае ли човек, един ден може да се пенсионирам и да си се занимавам само с "фалиращия" долар.
Nano
на 14.09.2007 в 01:57:41 #131950 - 1960 г ... в предишната бележка .
Nano
на 14.09.2007 в 01:56:18 #12Хей dolar-e америката ти е много далеч от завладиаването на каквото и да е . В общи линии като всияка една империя си има и възход и последващо падение . Империята ти беше на върха си периода 1950-1940 . Като пример - GM ( General Motors ) са държали 48% от световният автомобилен пазар . В момента са около 12% . Долу горе съсхтите са яислата и за брутният им продукт ( GDP ) отнесен към световният . 50-те години са били почти 50% от световната икономика 45% . В момента са 23% . Икономически най-динамични са съвсем други региони на планетата . Или с други думи , това че си зализал американски задници , не значи че всички останали са се наредили на твоята опашка .
Nano
на 14.09.2007 в 01:48:32 #11Да върви на майната си касапската империя !
dollar
на 14.09.2007 в 00:45:51 #10ако фед свали лихвите, дау джоунс ще отиде на 15000 и лихвата на облигациите ще мине %5.00, което озна4ава 4е лихвата по ипоте4ните кредити ще отиде на %7.00. в момента ипоте4ният кредит е %5.50-6.00. на америка в момента и трябва ниска лихва по ипоте4ният кредит, за да се заздрави пазара на недвижими имоти
Неделчо Съботинов
на 14.09.2007 в 00:08:06 #9Нищо не произвежда освен, въоръжение, самолети, автомобили, тежка техника, софтуер, високи технологии, земеделска продукция и много много други. А доларите все още си остават световна валута номер едно и света толкова е обвързан с нея, че още дълги години ще е така, а може би и за винаги.
Неделчо Съботинов
на 13.09.2007 в 21:58:43 #8Dollar, ако си прав и ФЕД не направи абсолютно никаква промяна нито на федералната фондова лихва нито на дисконтовата такава, то доларът ще отскочи рязко (давам му 100-150 пипса за пътвите два дни), тъй като в момента е силно подценен заради очакванията на спекулантите за понижаване на лихвата. Тогава пък Wall Street ще направи силна низходяща корекция, тъй като корпоративния сектор на САЩ наистина очаква Бернанке да даде едно рамо в ширещата се ипотечна криза. Следя внимателно развоя на събитията всеки ден и се радвам, че и в България има сайт, който дава актуална и интересна информация за случващото се. Важни са настроенията на пазара и очакванята, които той има. Колкото до форекс-а, каквото и да стане ще изкараме хубави пари следващия вторник, аз съм оптимист.
dollar
на 13.09.2007 в 21:52:07 #7Недел40о, ако си валутен спекулант, още един път ще ти кажа ЛИХВЕНИЯТ ПРОЦЕНТ НЯМА ДА ГО СВАЛЯТ. ВЪЗПОЛЗВАЙ СЕ
Неделчо Съботинов
на 13.09.2007 в 20:22:56 #6Много правилно, не си мислете, че американците с толкова огромен потенциал зад себе си са оставили валутата си да се обезцени от невъзможност да направят друго. Това в момента е изгодно, както те казват има бизнес, затова се случва. Скоро ще спре да върши работа и доларът бавно малко по малко ще започне да качва спрямо еврото и на форекс-а пак ще обърнем позициите. Колкото до това дали следващия вторник ФЕД ще промени лихвата, аз съм почти сигурен, че ще направят смъкване до 5.00% или другия вариант е да свалят дисконтовата лихва от 5.75% на 5.25%. Няма вариант Бернанке да не зарадва пазара поне с нещо.
Mike
на 13.09.2007 в 20:11:42 #5Само не съм съгласен, че Сеат е американска марка. Като марка е испанска, а иначе е собственост на Фолксваген. За другите съм съгласен, че Волво, Ягуар и (отскоро) Роувър са на Форд, а Опел и Сааб са на ГМ.
dollar
на 13.09.2007 в 19:53:56 #4доматите са $0.50, пе4ено цяло пиле на грил в супера е $7.00, мерцедес с 550 $85000. Америка е в процес на завладяване на световната икономика. Опел, сеат, волво, ровер, ягуар, сааб, са американски, имат у4астие в хюндаи, киа , деу...... и на всякъде където има пе4алба!!! със %100 сигурност няма да има понижение на лихвеният процент следващата седмица!!!
pallini
на 13.09.2007 в 19:43:37 #3Еднозначен отговор не може да има от никакъв капацитет по икономика, защото положението с долара е изкуствено поддържано. Още в училище ни учеха, че всяко левче е покрито със злато или продукция. Това е основния принцип на печатането на пари, за да може тази хартийка да олицетвори предмета на размяна като еквивалент на две или по вече стоки. До средата на 60-те години на миналия век долара е бил златен,т.е. имал е покритие в реален размер. Това са златните години на Америка, когато се затвръдява името и на страната с неограничените възможности и тогава много хора от песредствени членове на обществото успяват да станат милионери. След това Федералния резерв забелязва силното търсене на далара и той става стока. Неговата стойност се определя от търсенето му. Така започва печатането на пари със стойност 100 единици зад които няма стока или услуги за 100 , а само стойността на печатането около 20 цента. Процента на хартиите със еквивалент 100 покрити със стоки, злато или услуги става все по-малък И така до днес през характерните кризи и подеми на пазарната икономика. В момента ниската му стойност се крепи единствено на големия дефицит, защото ако този дефицит се пресметне в други валути на база силен долар САЩ никога нявма да могат да го платят обратно. Например валутния резев на Китай обърнат в евро при слаб и силен долар какво показва. Или основния капиталов резерв на всички банки се държи в долари. Как влияе върху техната независимост от САЩ? Хитрината е подготвена оттдавна с налагането всички стратегически суровини да се котират в долари, щатски обаче. Сега, когато цената на нефта се държи изкуствено високо ефекта от поскъпването е притъпен от падането на долара. Т.Е въпреки ,че САЩ задлъжняват навън, тяхния дълг поевтинява, но вътре в страната икономиката си има достатъчно силни критерии за развитите – когато вноса е скъп се стимулира вътрешното производство. Златото скочи тройно, което дава сила на доларовата маса покрита с него. Една огромна маса се движи в черния, неконтролируем пазар по Света и тя е зависима от стойността на тази валута, а другата обявена в банките маса стои като скачени съдове с нефта и златото и всеки момент може да възвърне стойността си при определени обстоятелства, подготвени от Федералния резерв. Когато външния дълг намалее, тогава долара трябва да тръгне нагоре, за да спре инфлацията. Т.е. за момента на нивото на обикновения човек можем да приемем обясненията за екскурзиите и тяхната изгодност, но не бива да подценяваме икономическия потенциал на САЩ. Просто момента изисква тази картина.
Gaming
на 13.09.2007 в 18:55:27 #2Доларът като валута е просто хартийки. Обезценяването значи просто инфлация. Тоест целокупният американски народ обеднява, за сметка на тези, които имат някакви истински материални ресурси, например земи, петрол, злато и т.н. Или както са казали още едно време в Рим: да го духат бедните, в случая - тези на заплата.
kaloian
на 13.09.2007 в 18:52:39 #1стига паника де, нали знаем когато почне навсякъде да се пише че пада "нещо си" на какъв етап е това падане