„За коледа: Данъци вместо подаръци", четем от първата страница на „Стандарт"
Вместо за подаръци спестените пари за Коледа ще отидат за данъци. Това очаква много българи, които не са си платили такса смет и налозите за жилището или колата. Кметовете взеха присърце депешата на финансовия министър Симеон Дянков спешно да подгонят длъжниците. Навсякъде общините пращат писма за неплатени местни данъци и такси. Гражданите ще бъдат призовани да се издължат до месец. Ако поканата не бъде изпълнена, имената на длъжниците ще бъдат оповестени публично и ще се пристъпи към принудително събиране, категорични са повечето градоначалници.

Общините ще дадат ултиматум и на фирмите, които имат борчове към местната власт.
Още от статията на „Стандарт"

„ГЕРБ омекна за пенсиите", обобщава вчерашните протести от първата си страница „Труд"
ГЕРБ замрази предложението си пенсионната възраст да се увеличи с една година още от 2012 г. и сяда на масата на преговорите със синдикатите. Това стана по време на протестите пред парламента в сряда. Председателката на бюджетната комисия в НС Менда Стоянова обаче не потвърди съобщеното от синдикатите, че предложението е оттеглено. "Започваме преговори, затова отложихме гласуването", каза тя в отговор на въпрос.

Именно заради вдигането на възрастта КНСБ и "Подкрепа" напуснаха съвета за тристранно сътрудничество преди повече от седмица.

Постижението на митингуващите в сряда беше обявено малко след 15 ч от профсъюзните лидери Пламен Димитров и Константин Тренчев, които прекараха около 60 минути в сградата на Народното събрание. Няколко часа по-рано финансовият министър Симеон Дянков заяви, че пенсионната реформа не трябва да бъде отлагана.

Зам.-председателят на групата на ГЕРБ в парламента Валентин Николов се опита да обясни на хилядите протестиращи, че се страхува от това, което се случва в Европа, но беше заглушен от мощно "У-у-ууу" и различни, неласкави възгласи.

Оказа се и че предложението на Симеон Дянков да отпаднат добавките за прослужено време за държавната администрация, срещу което синдикатите също протестират, въобще не е тръгнало по стълбицата на законодателния процес.

По-рано през деня - в 11 ч, пред централата на КНСБ на пл. "Македония" в столицата се беше подредила огромна тълпа от протестиращи - представители на синдикатите в енергетиката, мините, металургията, учителите и лекарите. КТ "Подкрепа" събра членовете си пред Националния стадион "В. Левски".

Началото на шествието на КНСБ към жълтите павета беше дадено с включването на моторни резачки, освирквания и песента "Бате Гойко" на "Хиподил". От "Подкрепа" потеглиха под звуците на "Моя страна" на Емил Димитров.
Още от статията на „Труд"

„Един протест сломи решителността на ГЕРБ за пенсионни промени", съобщава от първата си страница „Сега"
Един-единствен митинг на синдикатите убеди ГЕРБ да спре пенсионните промени и да започне спешни консултации по увеличението на пенсионната възраст. Решението беше взето още преди края на националния протест вчера, който събра около 15 000 души пред Народното събрание. Само ден по-рано премиерът Бойко Борисов и финансовият министър Симеон Дянков бяха категорични, че тях стачки не ги плашат, защото пари няма и няма за какво да се протестира.

Лидерите на КНСБ и КТ "Подкрепа" обявиха пред протестиращите, че след близо час разговори с парламентарната група на ГЕРБ са договорили изтегляне на предложенията за затягане на условията за пенсиониране и старт на преговори за други начини за стабилизиране на бюджета на НОИ. Според тях договорката е законопроектът, който вчера трябваше да влезе за второ четене в бюджетната комисия, да бъде изтеглен и да започнат преговори.

Срещата на управляващите със синдикатите беше насрочена за 18 часа снощи и протече без главните инициатори на промените - премиера Бойко Борисов и финансовия министър Симеон Дянков. От страна на правителството присъстваха само социалният министър Тотю Младенов и финансовият зам.-министър Владислав Горанов. Около час след началото на разговорите ГЕРБ побърза да разпространи помирително съобщение. "От страна на политическа партия ГЕРБ има нагласа за диалог за постигане на конкретни резултати от срещата. Търсим решение, което да удовлетворява всички, вариант, който да е реално постижим. И двете страни са тук с намерение да излязат с достойнство и решение в интерес на държавата и работниците", пишеше в него.
Още от статията на „Сега"

„18 000 спряха пенсионните реформи засега", обобщава от първата си страница „24 часа"
Незапомнен в историята на мирните синдикални протести бърз развой последва 4-часовия митинг-шествие, организиран от КНСБ и "Подкрепа" пред парламента.

Депутатите от бюджетната комисия се вслушаха в гласа на народа и отказаха да дадат ход на предложението за повишение на пенсионната възраст. Заседанието й бе насрочено за 15 ч, но точката бе отложена за утре, а управляващите решиха да изслушат предложенията на синдикатите в 18 ч. Преди срещата депутатът от ГЕРБ Валентин Николов обяви, че предложението за увеличение на пенсионната възраст с 1 г. от 2012-а се изтегля и ще се търсят диалог и компромисен вариант със синдикатите.

"Това са само 2 стъпки напред, още не е победа, но ако ни излъжат, следва обща стачка", заяви президентът на КНСБ Пламен Димитров. - Наясно сме, че България е в тежка криза, но решенията за изход не трябва да са само за сметка на работещите, отговорността трябва да е споделена между тях, работодатели и държава.

Точно в 11,30 ч днес два лъча протестиращи се отправиха към Народното събрание. Колоната на "Подкрепа" тръгна от стадион "Васил Левски".

"Дошла съм да се боря за промяна, не искам да ходя на работа с памперс", каза 56-годишната Катя Илиева.

Протестиращите от КНСБ стартираха от централата й на площад "Македония" начело с работниците от горското стопанство, въоръжени с резачки.

Към 13 ч недоволните се събраха на площада пред Народното събрание и паднаха на колене, за да почетат паметта на починалия Васил Григоров от БДЖ, не издържал на стреса от предстоящото съкращение.

Броят на протестиращите, обявен от комитетите растеше успоредно с покачването на емоционалния градус пред деня. Започна се с 15 000 и се стигна до 45 000 в кулминацията на протеста. Със сигурност обаче и по данни на полицията, и според по-обективните участници в шествието в центъра на София се бяха изсипали поне 18 000 души, което е абсолютен рекорд за последните години.
Още от статията на „24 часа"

„Търсят българския Бил Гейтс още от забавачката", съобщава от първата си страница „Монитор"
Промени в обучението на децата още от детската градина ще помогнат сред тях да се открият бъдещите ИТ спецове, които да дърпат икономиката ни напред и един ден да можем да се похвалим с мениджъри и специалист от ранга на Бил Гейтс и Стив Джобс. Това предлагат от Българската асоциация по софтуерни компании (БАСКОМ), която вчера навърши 10 години от създаването си.

,,Предлагаме въвеждането на общообразователни учебни програми в ранна възраст за развиване на логическо мислене и социалните умения," каза Явор Джонев, член на Управителния съвет и ръководител на работната група по „Образование" към БАСКОМ.

Според него софтуерната индустрия у нас е в застой не заради липсата на пазар и клиенти, а поради недостиг на достатъчно образовани специалисти. Джонев твърди, че децата трябва да започнат да формират уменията си по информационни технологии и други ключови компетенции още в детската градина. Според експертите са необходими спешни образователни реформи, за да се справим с липсата на квалифицирани кадри  в IT сектора.

Асоциацията предлага и създаването на тристранен обществен съвет, в който да участват правителството, университетите и технологичният бизнес. В тази IT тристранка ще бъде обсъдена необходимостта от промени в образователната система.

,,Целта е специалисти, които излизат от университетите, да са адекватни на изискванията на бизнеса. Това ще помогне както за тяхната по-успешна реализация, така и за повишаване на общата конкурентоспособност на бранша.
Още от статията на „Монитор"

"Българският бизнес не се готви за разпад на еврото" е сред водещите заглавия на „Капитал Daily"
Българските компании засега не правят планове как да пренастроят бизнеса си, ако еврозоната се разпадне и как да оцеляват, ако се стигне до нови финансови съюзи, показа експресно проучване на Capital.bg сред водещите български производители и износители.

Анализ на "Ройтерс" вчера показа, че големите корпорации в Европа вече се готвят за апокалиптичен сценарий с изчезване на еврото. Евентуален разпад на еврозоната със сигурност ще засегне пряко и българския бизнес, защото много от фирмите разчитат на пазари в еврозоната.

Предприемачите обаче обясняват, че са свикнали да не правят дългосрочни планове и в момента ги занимават предимно текущи проблеми, свързани със средата за бизнес в България.

Тежката индустрия е съсредоточена в настоящето

"Разпадането на еврозоната е все още много обтекаемо и евентуално. На този етап е много хипотетично, още повече, че не зависи от самите ръководители на компании какво ще се случи, за да могат да правят планове и да обсъждат решения", коментира Илия Келешев, председател на Браншова камара "Машиностроене". Той каза, че от доста време "фирмите не са в състояние да си направят план за цяла година", но каквото и да се случи с еврозоната, България ще продължи да бъде обвързана със стабилна валута, каквато е германската марка.

По данни на камарата Германия е основният европейски пазар на машиностроителна продукция, а общо 60% от износа на бранша е към ЕС. Според Келешев износът ще продължи, а независимо от бъдещето на единната валута, българските компании се стараят да разширят пазарите си както в "еврови", така и в "доларови" икономики. Той посочи, че за момента затруднението може да дойде от намалението на поръчките - по-слабият икономически ръст е възможно да се отрази негативно на производството у нас, но това ще се усети след няколко месеца.
Още от статията на „Капитал Daily"

„Слагат пощите на тезгяха", информира „Стандарт"
"Български пощи" ЕАД в крайна сметка ще може да се продаде, след като на вчерашното заседание на парламента бяха приети окончателно промените в Закона за приватизация и следприватизационен контрол, предаде БТА. Освен пощите другите дружества с над 50% държавно участие, които бяха извадени от забранителния списък за приватизация, са Агенцията за дипломатически имоти в страната, "Военно издателство" ЕООД и "Аудиовидео Орфей" ЕАД. В същото време Националният дворец на културата в София и "Рибни ресурси" ЕООД - Созопол, минават в списъка, забраняващ приватизацията им, решиха депутатите. Засега не е ясно колко точно ще се проточи процедурата по продажбата на дружествата, тъй като след обнародването на решението в Държавен вестник, Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол (АПСК) следва да обяви конкурси за оценители. Те ще определят минималната справедлива цена на дружествата.
Още от статията на „Стандарт"

"Координирана акция на централните банки спасява финансовата система", обобщава от първата си страница „Класа"
Федералният резерв, ЕЦБ и централните банки на Канада, Англия, Япония и Швейцария предприеха безпрецедентни координирани действия, за да успокоят световната финансова система, бореща се с дълговата криза в Европа, съобщиха световните медии. Споразумението между финансовите институции включва понижение на лихвите по кредитните линии в американски долари с 50 базисни пункта, което ще влезе в сила от 5 декември. Действията на банкерите са насочени към улесняването на достъпа на бизнеса и домакинствата до кредитиране. Така според Фед ще се подкрепи икономическата активност. Освен това централните банки се съгласиха да създадат временни двустранни суапови споразумения. По този начин ще се гарантира, че никоя държава няма да изпита недостиг от валутата на която и да е друга държава, участваща в споразумението. Новината се отрази позитивно на глобалните фондови пазари и ръстът на индексите се ускори. "Споразумението ще доведе до по-ниски лихви по кредитите, което ще стимулира бизнеса и ще облекчи домакинствата. Подобно решение е първото от есента на 2008 г. насам, малко след фалита на Lehman Brothers и началото на финансовата криза", коментира Пламен Пейчев, главен дилър в Trader.bg. След новината еврото веднага получи силен тласък и се повиши с близо 1% до нива от 1,35 долара. Фондовите борси също промениха цвета си от червено на зелено. Междувременно "Файненшъл таймс" съобщи, че все повече международни компании разработват планове за реакция при евентуално разпадане на еврозоната. Според изданието бизнесът намалява рисковете, прехвърляйки активи в налични средства и в най-надеждните инвестиционни инструменти.
Още от статията на „Класа"

"Европа има 10 дни, за да спаси еврото", предупреждава „Сега"
Следващите 10 дни са решаващи за бъдещето на единната европейска валута, заяви еврокомисарят по икономическите и паричните въпроси и еврото Оли Рен, цитиран от агенциите. Според него "сега влизаме в критичния период от 10 дни да попълним и приключим отговора на кризата в ЕС". Рен смята, че трябва да се предприемат ефективни стъпки за успокояване на финансовите пазари, както и да се засили координацията на икономическата политика на страните от еврозоната.

На срещата си в Брюксел финансовите министри от еврозоната се договориха за план за финансиране на Европейския фонд за финансова стабилност (ЕФФС). Все още обаче не е ясно какъв ще е размерът на финансирането заради непрекъснато влошаващите се пазарни условия. Председателят на Еврогрупата Жан-Клод Юнкер смята, че ЕФФС няма да достигне 1 трилион евро.
Още от статията на „Сега"

„Доходите ни растат с 5%, разходите с 8,6 на сто", обобщава данните на НСИ „Класа"
През третото тримесечие на годината средно домакинствата у нас са изкарвали по 2391.20 лв., или това прави по 978.13 на човек. Спрямо същото тримесечие на 2010 г. постъпленията в семейния бюджет се увеличават с 5%, или с 88 лв., показаха данни на НСИ, публикувани вчера. Основната част от общия доход (80%) се формира от получаваната работна заплата и пенсиите. Само от възнаграждения през третото тримесечие на 2011 г. средно на лице от домакинството са се падали по 499 лв., което е с 6.7% повече спрямо същото тримесечие на миналата година. Пенсиите са носили по 284 лв. средно на човек. От самостоятелна заетост сме припечелвали по 88 лв.

Статистиката отчита още намаление на парите от изтеглени спестявания - за юли-септември 2010 г. те са били 91 лв. за домакинство, а през същия период на тази година - общо 85 лв. За сметка на това се увеличават взетите кредити - от средно 18 лв. на домакинство на 36 лв. Припомняме, че статистиката на БНБ отчита точно обратните тенденции: двуцифрен ръст на депозитите при минимално покачване на кредитирането.

Разходите в семейния бюджет на българина се увеличават за третото тримесечие на 2011 г. с 8.6% до 2242 лв., или по 917 лв. на човек. Половината от харчовете са за храна и жилище

(енергия, горива, вода и др.), като най-съществено перо от бюджета на българските домакинства са парите за храна и безалкохолни напитки. Като абсолютни стойности те се увеличават с 4.7% и през третото тримесечие на 2011 г. са 332 лв. средно на лице в домакинството, сочи още статистиката. Разходите за здравеопазване се увеличават със 7.2% до 47 лв. средно на лице, тези за транспорт и съобщения - с 11.1% до 98 лв. на човек, за алкохолни напитки и цигари - с 8.7% до 43 лв. За третото тримесечие на 2011 г. сме отделяли и повече пари за облекло и обувки - с 9.6% ръст на разходите до 25 лв. на човек.
Още от статията на „Класа"

"Цветан Василев с икономическия „Оскар", информира „Монитор"
Председателят на Надзорния съвет на Корпоративна търговска банка Цветан Василев получи снощи наградата за цялостен принос в развитието на българската икономика за 2011 г. Най-престижното отличие за българския стопански елит му беше връчено от вицепремиера Цветан Цветанов на тържествена церемония в Националния исторически музей. Поласкан съм от високата чест, особено като отчитам момента, че по света вече са готови да обезглавяват банкери, каза Василев. Приемам наградата като израз и оценка на приноса на КТБ за развитието на бизнеса в България, на всичко, което правим и продължаваме да вършим в продължение на повече от 10 години за развитието на много отрасли. Банките са кръвоносната система на икономиката, каза още Василев при получаването на икономическия „Оскар", който се присъжда ежегодно от списание „Икономика". Когато банките кихат, икономиката започва да кашля, напомни банкерът. Убеден съм в стабилността на българската банкова система, която е гаранция за развитието на нашата икономика, каза още Цветан Василев. Вярвам, че ще продължим да работим все така успешно и в бъдеще ще разчитаме на нашите клиенти, добави той.

Наградата за принос в развитието на услугите и търговията получи Данчо Данчев, председател на управителния съвет и изпълнителен директор на ЗАД „Виктория". Той благодари за приза от името на цялата застрахователна гилдия.

Заслужено с наградата за принос в развитието на индустрията си тръгна Кирил Домусчиев. Председателят на Надзорния съвет на "Биовет" и изпълнителен директор на "Хювефарма" ръководи успешно и Параходство Български морски флот. Шефката на Lidl България Милена Драгийска пък отнесе отличието за развитие на земеделието и храните. Магазините от немската „Шварц груп" направиха истинска революция в търговията у нас и промениха навиците на купувачите в 36 града у нас. Досега веригата е отворила в България 52 магазина и има намерение да ги направи 65. Наградата беше връчена от министъра на земеделието Мирослав Найденов.
Още от статията на „Монитор"