„Здрави деца с досие идиот", четем от първа страница на „Стандарт"
Приюти обричат здрави деца с грешни диагнози. "Шизофрения" или "олигофрения" в досието убиват шанса на напълно нормални хлапета да намерят нови родители. Причината е, че за служителите в домовете децата са само бройка, която им осигурява заплатата. Това разкри пред "Стандарт" зам. социалният министър Валентина Симеонова.

Докато приютите са пълни, препитанието на персонала е осигурено. Започваме проверки за конфликт на интереси, категорична е Симеонова. За да се улесни осиновяването на ромчета, зам.-министърът ще предложи в картоните на децата да няма графа "етнос". Това е другата причина кандидат-родителите да се отказват, дори да са харесали някое хлапе. Ще има жестоки глоби за изоставени бебета, допълни още Симеонова. Тя ще настоява и да се съкратят сроковете за осиновители от чужбина.
Още по темата в „Стандарт"

„Камерите на КАТ прегряха", съобщава от първата си страница „Монитор"
Камерите на КАТ „прегряха". Заради хилядите засечени нарушения от „Пътна полиция" вече спират временно модерните устройства за засичане на скоростта, защото катаджиите не могат да смогнат с обработката на всички актове. В някои райони в момента се налага радарите да се пренастройват, за да хващат само най-драстичните нарушители, които превишават скоростта с над 50 км в час. Това съобщи вчера пред „Монитор" зам.-началникът на „Охранителна полиция" комисар Алекси Стратиев, който представи пред парламентарната транспортна комисия мерки за намаляване на убитите по пътищата.

Според комисар Стратиев проблемът ще се реши след Нова година, когато бъдат приети поправките в Закона за движение по пътищата. В момента проблемът идва оттам, че процедурата по санкциониране на водачи, засечени да натискат педала на газта повече, е изключително тромава и минават средно по 6 месеца, докато бъде издирен нарушителят и му се състави акта.

„Камерите ни снимат по 1000 нарушители на ден. Ако тези темпове се запазят, сегашните наказателни постановления, ще трябва да се обработват чак другата пролет", коментираха неофициално пред „Монитор" служители от КАТ.

Очаква се през януари у нас да заработи автоматична електронна система за санкциониране на водачите. Това означава, че снимката от камерата ще отива в модерен централен сървър, който сам ще прави справка за водача и ще пише глобата до 2 часа след нарушението. Снимката с часа, датата и мястото на провинението ще се изпращат с обратна разписка по пощата на водача.
Още от статията на „Монитор"

„Правителството посегна и към резерва на здравната каса", информира от първата си страница „Сега"
След като похарчи част от фискалния резерв и реши да вдигне социалните осигуровки с 3%, за да осигури пари за бюджета, правителството посегна и към средствата от резерва на здравната каса, трупани 10 години. Очаква се до края на годината резервът на НЗОК да доближи 1.4 млрд. лв. Финансовият министър Симеон Дянков пък поиска и парите от Сребърния фонд, създаден в подкрепа на пенсионната система, да се влеят в икономиката.

Според подписаното споразумение между Българския лекарски съюз и кабинета парите по сметките на здравната каса ще бъдат прехвърлени в републиканския бюджет заради очакваните по-високи разходи за здравеопазване догодина. Идеята бе да се гарантира, че догодина 544 млн. лв. от здравни вноски ще отидат за лечение, а няма да стоят като излишък. Това беше цената, която премиерът Бойко Борисов се съгласи да плати, за да няма лекарски протести.

На практика обаче резервът на касата в БНБ, събиран от целеви средства за здравни вноски, ще се влее в държавния бюджет и парите ще могат да се изразходват за най-различни неща, обясниха вчера депутати от ГЕРБ от бюджетната комисия на НС. "Резервът на НЗОК, натрупан до края на годината, ще даде възможност за финансиране на дефицитите на консолидираната фискална програма в следващите години," призна заместник-министърът на финансите Владислав Горанов пред журналисти. "Тези пари в момента и без това не могат да се ползват за нищо - дори не и за здраве, защото това ще увеличи дефицита, затова е добре да бъдат вкарани в употреба", разясниха пък депутатите. Още не е ясно за какво и кога ще се харчи резервът.
Още от статията на „Сега"

„Увеличението на пенсионните вноски може да е с 1,5 - 2%", прогнозира от първата си страница „Дневник"
По-малко увеличение на пенсионните вноски и по-малко от очакваните от лекарите пари за здравната система  през 2011 г. Това може да се окаже финалният резултат от обратите в данъчно-осигурителната политика през тази седмица.

Решенията, които вчера се коментираха неофициално от източници в правителството, се търсят, за да се постигне някакво съгласие и с работодателите и те да се върнат в тристранния съвет, който напуснаха в сряда в знак на протест срещу обявените 3 процентни пункта повишение.

Министерството на финансите изчислява схема, която да позволи по-малко увеличение на осигурителната тежест, научи "Дневник". Тя обаче включва част от разходите за здравната система да бъдат прехвърлени от бюджета към здравната каса.

След събитията от последните дни политиката на кабинета става все по-трудно прогнозируема, но в четвъртък изглеждаше така:

Не стана ясно ще има ли нов обрат в позицията на премиера за увеличението на пенсионните вноски. Бойко Борисов избегна пряк отговор към реакцията на работодателите. Докато откриваше нови мощности в завод в Пирдоп, премиерът обясни: "Правим всичко за хората и за това да има повече инвестиции у нас. Всеки ден откриваме обекти за стотици милиони левове, с което разкриваме нови работни места, и то във време на финансово-икономическа криза." Борисов отрече и да е искал отмяна на протестите.
Още от статията на „Дневник"

"Данъчни снимат сърнички в имения", съобщава „Стандарт"
Данъчните откриха сърнички в баровско имение в Пловдив. Вчера данъчните направиха с хеликоптер на Авиоотряд 28 оглед над къщите на богаташи в Пловдив и селата в района. В едно от именията в града под тепетата е имало истинско езеро с плуващи патици, а около него са тичали сърнички.

По време на полета вчера са картографирани над 100 имота с големи размери и скъпо строителство. Около 90 от тях са в известните със скъпите си имоти села Марково и Белащица, а останалите - в самия Пловдив. Снимат се и къщи в Брестник и Първенец, където живеят заможни пловдивчани. Собствениците на имотите ще бъдат проверени дали официалните им доходи позволяват да живеят в такива палати. След като прелетяха над софийските имения, данъчните вече се насочиха и към пловдивския Бевърли хилс и към митничарското село Ставри Димитрово край яз. "Ивайловград". До края на другата седмица данъчните ще снимат с хеликоптер и баровски имоти по Черноморието. В НАП очакват първите резултати от проверките да бъдат готови до края на годината.

Предстои съвместно с общините Пловдив и Родопи да се идентифицират собствениците на сниманите вчера имоти и да се провери какъв е техният данъчен статус. Всеки, който докаже приходите си и е данъчно изряден, няма от какво да се страхува, коментираха от НАП.
Още от статията на „Стандарт"

„Еколози издействаха отстъпки за горите, но не и за заменките", предупреждава „Сега"
За да умилостиви еколозите, агроведомството е готово да изтегли някои спорни текстове от проекта за нов закон за горите, но не и тези, позволяващи бетонирането на порочните замени. Това стана ясно вчера след дискусия на аграрния министър Мирослав Найденов с еко организации.

Според проекта ще могат да се застрояват всички заменени терени, ако не попадат в защитените територии, земите в "Натура" и в 2-километровата зона от брега на морето. За да покажат солидарност към еколозите, от агроведомството обявиха, че са склонни да се откажат от няколко спорни текста.

Единият е намерението да се разреши продажбата на гори, ако преди това общината с промяна в общия устройствен план е разширила границите си така, че те да попаднат в тях. Природозащитниците подчертаха, че ако държавата не се откаже от спорния текст, ще се отвори "огромна порта за застрояване" в горски територии. Това ще е по-опасно от всички останали, защото решенията вече ще се взимат от местната власт, която е доста по-податлива на съблазните. "Знаем, че няма по-корумпирано нещо от местната власт", мотивира се Андрей Ковачев от сдружението "За да остане природа в България". На което земеделският министър отговори, че "ще трябва да преосмислим този текст".

Друг текст, който ще отпадне, е възможността общините да управляват природните паркове. Природозащитниците подчертаха, че според проекта на земеделското министерство тази възможност се отнася единствено за парковете "Беласица", "Сините камъни" и "Рилски манастир". В отговор земеделският министър съобщи, че едва сега разбира за това и ще оттегли и този текст.
Още от статията на „Сега"

„ЕК предлага два нови данъка за финансовия сектор, България е против", съобщава от първата си страница „Класа"
Брюксел затяга регулациите за финансовия сектор с два нови данъка, става ясно от доклад на Европейската комисия (ЕК), публикуван вчера. Намеренията са да се въведе данък върху финансовите сделки (ДФС) на световно равнище и да се приеме налог върху финансовата дейност (ДФД) на територията на Европейския съюз (ЕС).

Чрез налагането на ставка за финансовите сделки ще се удържат данъци от всички участници в тях, включително и от вложителите. Разчетите показват, че ако бъдат обложени всички транзакции без дериватите (фючърсите и суаповете) с минималните 0,1% - ще се съберат поне 60 млрд. евро. Експертите от ЕК смятат, че тези приходи биха могли да финансират международни проекти като подпомагането на борбата с климатичните промени.

Вторият налог върху финансовите дейности ще обхваща само страните от ЕС. Той ще се удържа от печалбите, заплатите и бонусите в съответните финансови институции. От Брюксел категорично изтъкват, че налогът няма да засегне единствено банките, а и всички останали институции, като по този начин с него ще бъдат облагани корпорациите, а не отделните контрагенти във финансовата сделка (какъвто е случаят с ДФС). Според доклада на комисията, ако ставката бъде около 5%, ще се генерират 25 млрд. евро приходи за ЕС. Парите ще спомогнат за постигане на по-голяма стабилност на пазарите, без да се излага на ненужен риск конкурентоспособността на съюза.

Комисарят по данъчното облагане и митническия съюз, одита и борбата с измамите Алгирдас Шемета бе категоричен, че са налице основателни причини за данъчно облагане на финансовия сектор и има начини такова облагане да бъде осъществено. Вярвам, че идеите, които представи комисията, са правилният начин да се гарантира, че финансовият сектор ще даде полагащия му се принос към преодоляването на най-належащите предизвикателства в ЕС и в света, заяви той.
Още от статията на "Класа"

"Мостстрой" до последно не е разкривал ликвидните си проблеми", разяснява „Дневник"
Ръководството на "Мостстрой" до последния момент е криело ликвидните си затруднения и неспособността да плаща задълженията си. За тях се разбра едва в деня, в който са подадени молбите за несъстоятелност на компанията и дъщерните й дружества - сряда.

Така, въпреки че дружеството не е успяло да погаси заем, който е изтекъл в края на май (виж финансовата информация в профилите), тази информация не е посочена нито в отчета към края на юни, нито в съобщение до борсата или Комисията за финансов надзор.

Компанията се търгува на борсата и по закон е длъжна да разкрива всякаква важна информация за дейността си. Освен това тя не е разкрила и невъзможността си да обслужва лизинговите си задължения. За тях също се разбра покрай съобщение за искането за несъстоятелност, както и че по тази причина лизинговата компания си е прибрала машините.

За неочакваното поведение на компанията говори и реакцията на инвеститорите - ден след новината акциите на "Мостстрой" се сринаха с близо 90% (виж материала долу). "Не бих определил ситуацията с "Мостстрой" като очаквана предвид липсата на реакция в цената преди оповестяването на новината", коментира Цветослав Цачев, ръководител отдел "Анализи" в "Елана трейдинг".

"Мостстрой" се контролира от Васил Божков и близките до него компании - "АБВ инженеринг" и "Евробилдинг 2000", показва справка в търговския регистър. Същите акционери държат и "Холдинг Пътища", който изпълнява големи инфраструктурни поръчки в страната. Двете компании с още няколко са в консорциум "Тракия IV", който спечели изграждането на последния участък от магистрала "Тракия" за 175 млн. лв. без ДДС.
Още от статията на „Дневник"

„САЩ и Русия се интересуват от нашите разработки", казва в интервю за „Монитор" академик Никола Съботинов, шеф на БАН
Академик Съботинов, наскоро се срещнахте с делегация от руското министерство на образованието. Каква беше целта на визитата?
- Гост на БАН беше зам.-министърът на образованието и науката на Руската федерация господин Юрий Сентюрин. Целта бе той да се запознае с насоките, по които работим. Най-вече какви са иновационните продукти, представляващи интерес за икономиката. Те обясниха какво е положението в Русия и какви средства се отпускат за развитие на науката там- от порядъка на близо 180 милиарда евро. В същото време заявиха, че високо ценят нашите постижения. Искаха да видят в кои области, като нанотехнологии, космически, ядрени технологии, могат да бъдат използвани за развитие дори и на руската икономика. Запознах делегацията със състоянието на академията и основните насоки на развитие, като дефинирах четирите основни дейности - развитие на фундаменталните изследвания, на приложните изследвания, развитие на образователната дейност, връзките с университетите,  обучението на млади хора и докторанти в Академията - и научната оперативна дейност, която извършваме в полза на държавата. Обясних, че 18% от учените в България работят в БАН, изпълняват 60% от научната продукция у нас и 70% от патентите, говорих за голямото сътрудничество с над 35 страни по света. 

По какви проекти работите заедно с Русия?
- Работим по 2 големи програми на базата на сътрудничеството между руската и българската академия на науките. Едното направление обхваща общи научни изследвания във важни области. Имаме 100 седмици обмен между Русия и България и си съдействаме по 70 проекта. До този момент имаме 121 съвместни научни публикации. Второто направление е свързано специално с космическите изследвания, където става въпрос за 35 седмици обмен и работим по 28 проекта, до момента с 40 съвместни публикации. Те обхващат изследвания на условия за космически полет, апаратура за измерване на електрическото поле около космически кораби, измерване на съобщенията между космически полети, комуникациите между тях, влиянието върху биологическите обекти вътре в космическите кораби. Към тях мога да добавя и създадената от нас космическа оранжерия, която показва как растат зеленчуци в условие на безтегловност. Имаме съвместни изследвания за наблюдения на земната повърхност, климатичните промени, състоянието на горите. След като ги запознах с програмите, им разказах за реформата, която се провежда в БАН. Те бяха силно впечатлени.

Договорихте ли конкретни български научни разработки, които са в интерес на руската икономика?
- Предстои да се договорят в конкретика от специалистите. Затова им предоставих материали и отчети за новите резултати в областите на космическите и ядрените изследвания, в областта на нанотехнологиите, оптиката, комуникациите, енергоспестяващи технологии, нови енергийни източници. Те ще кажат кои разработки ги интересуват и къде може да се работи съвместно както с БАН, така и с държавата. Оказа се, че деветте тематични направления, които сме избрали за организация на БАН, почти напълно отговарят на целите и интересите на руската наука и организация на научните изследвания. Гостите останаха доволни и съобщиха, че руснаците ще открият своите научни програми за участие на учени на БАН. Задачите са поставени от руското министерство и периодично ще ни информират какви проекти се откриват, за да можем да кандидатстваме за финансиране по техните фондове. Това на практика го постигнахме с Япония - подобно е и на рамковите програми на ЕС.
Още от интервюто на „Монитор"