„Здравната каса ще замрази броя на пациентите в болниците", предупреждава от първата си страница „Сега"
От догодина всяка болница ще има фиксиран лимит за броя на пациентите по видове заболявания, които може да лекува, предвижда методиката за определяне на финансирането на лечебните заведения за 2013 г., публикувана на сайта на НЗОК. "Замразяването" на бройката ще доведе до листи на чакащи и сериозни проблеми с приема на болни.
Здравната каса ще определя задължителна прогнозна дейност на всяка болница. Лечебните заведения "могат да използват своята планирана дейност, без да я превишават и да променят обема на дадена клинична пътека", пише още в нея. Това значи, че не само общият брой случаи ще е определен от касата, но и разбивката им по отделения и заболявания, т.е. още в началото на годината ще е ясно колко пневмонии, колко инфаркта и колко коремни операции има право да отчете болницата на касата. Досега НЗОК даваше на болниците далеч по-гъвкав лимит - отпускаше им средства, в рамките на които могат да отчитат дейност, но болниците можеха да правят колкото искат вътрешни преразпределения по отделения и диагнози. Сега излиза, че абсолютно цялата дейност на лечебното заведение ще е планирана и спусната от касата до последния пациент. Болниците ще могат да прехвърлят дейност от едно тримесечие в друго и до 3% от случаите от една пътека в друга в рамките на годината. Болниците няма да получават пари над позволената от касата дейност. Това и в момента е така на книга, но обикновено касата изплаща и т.нар. надлимитна дейност.
Колко случая ще има право да приеме болницата, ще се определя на базата на отчетените дейности от предишни години. Ще се изчисляват и показатели като брой легла, среден престой на един болен по диагнози, използваемост на леглата, като за пръв път клиниките ще са длъжни да дадат тези данни на касата, ако искат да сключат договор с нея. Болниците ще предоставят и "проектоплан" за дейността си през годината, тримесечие по тримесечие, който обаче след това ще може да се коригира от касата. Болниците ще декларират и че ще поддържат спешна хоспитализация не по-малко от 30%. Те ще отчитат онлайн ежедневно как върви обемът им дейност. "При достигане на изпълнението до 70% от договорените обеми на дейност по дадена клинична пътека ще бъдат поставени сигнализиращи маркери. РЗОК извършва анализ и писмено уведомява за достигането на 70% от договорените обеми", предвижда методиката.
Още от статията на „Сега"
„Фирмените дела на прехода ще останат недостъпни", обобщава от първата си страница „Капитал Daily"
Някой спомня ли си за Постановление №33 от 1987 г., с което по времето на комунизма бяха създадени първите търговски банки, впоследствие почти всички фалирали? Или за Указ 56 от 1989 г., с който започна преходът към капитализма в България още преди да бъде отменен господстващият социалистически строй?
Според неговите разпоредби до приемането на новия за страната Търговски закон през 1991 г. фирмите биваха ДФ, ЕФ и КФ - съответно държавни, еднолични и колективни, а студентските кооперации и фондациите, осъществяващи стопанска дейност, се превърнаха в хит за първоначално натрупване на капитали.
Всички окръжни съдилища в България имат богат хартиен архив, проследяващ икономическата активност в България през изминалите над 20 години от съществуването на частната стопанска инициатива в резултат на промените през 1989 г. За изследователите на прехода - настоящи и бъдещи, той е истинска златна мина.
Когато през 2006 г. Търговският регистър беше изваден от съдилищата и прехвърлен в Агенцията по вписванията, идеята беше целият архив на фирмените дела един ден да бъде общодостъпен в електронен вид. Законът за търговския регистър начерта и стъпките, по които трябва да се изпълни тази цел.
Всички дружества получиха възможност да се пререгистрират до края на 2011 г., а невъзползвалите се от нея трябваше да влязат в два списъка - по видове фирми, които да бъдат обявени на 1 октомври 2012 г.
Така обществото, данъчните, осигурителният институт, кредиторите на фирмите и бившите им служители щяха да са информирани за статуса на тези търговци, да могат примерно да поискат обявяването им в несъстоятелност и да предявят вземанията си. Архивът на непререгистриралите се търговци е ценен и с това, че би припомнил интересни съдружия от началото на прехода - някои вече забравени, а други все още неразкрити.
Още от статията на „Капитал Daily"
„Oчила с MP3 плейър източват банкомати", разкрива от първата си страница „Монитор"
Китайски слънчеви очила, в които има вграден MP3 плейър, са едно от най-новите изобретения за източване на кредитни и дебитни карти, съобщиха разследващи пред „Монитор". Бандитите вече масово са започнали да си поръчват този аксесоар, но не за да слушат музика, а за да го разглобят и извадят от него миниатюрния MP3 плейър. Той бил ценен за тях, защото е с изключително малки размери и се използва за изработката на аналогов скимер (уред за кражба на данните от магнитната лента на картата - б.а) от последно поколение. Самият плейър се свързвал с магнитна глава, която се поставя в отвора за картата.
„Има памет от 2GB, позволяваща запис на много карти, а заради малките си размери от 15 мм има ниска консумация на ток и може да записва до 48 часа", коментираха специалисти в областта.
Самите слънчеви очила се продават свободно в интернет на цени около 50 лева и цялото устройство, с което могат да се източат стотици хиляди лева, струва не повече от 150 лева на производителя. „Тези компоненти ги вграждат в прозрачна пластмаса или такава в цвета на банкомата и трудно се забелязват, коментираха запознати. Преди години полицията засече, че бандитите купуват очила, но заради вградените в тях микрокамери. Сега цайсите отново станали на мода, но ценни в тях били MP3-ките.
Според разследващи престъпниците вече са възприели нова тактика. Те поставят скимера за не повече от час-два. Предпочитано било времето от 16,30 до 18,30, тъй като тогава хората свършвали работа и теглили пари, за да пазаруват. През цялото време устройството се наблюдавало от бандитите.
„Принудиха се да го правят така, защото вече има много полицейски акции, а и рискът някой конкурент да им открадне скимера е по-малък. Почти всяка седмица полицаи от някое от столичните районни залавят престъпници с карти", коментираха още разследващи. Антимафиоти от ГДБОП също прибраха на топло част от най-добре организираните групи, работещи у нас и в чужбина.
Още от статията на „Монитор"
„Хазяи опразват кампусите" е водещото заглавие на „Труд"
Студентските градчета в цялата страна се готвят да приемат новата "порция" бъдещи висшисти. Първите и вторите класирания на новоприетите първокурсници вече са факт почти във всички вузове.
Сега идва ред на устрема към общежития или квартири. Хазайките вече са на своите постове, а шефовете на студентските общежития обмислят дали да вдигнат наемите и пресмятат колко пари ще има за козметични ремонти.
Любопитната новина е, че столичният Студентски град ще посрещне новите си обитатели без обичайния "кът" за места. Дори в Софийския университет, в който вечно не достигаха по 2000 места, сега са стопили липсата до 1000.
Причината - малкото студенти като цяло и конкуренцията на по-модерните частни квартири. Трима приятели, които така или иначе трябва да делят една стая в кампуса, могат да се изнесат в доста по-голяма квартира с по-добри условия на цена между 20 и 50 лв. повече на човек, показа проверка на "Труд".
Причината е, че след пускането на втория лъч на метрото от есента към предпочитаните от студентите за наем кв. "Дървеница" и "Младост" в сметките влиза и "Надежда". Около Студентския град наемите за двустаен апартамент вървят около 350-400 лв. на месец, но младежите ще стигат бързо на лекции, ако наемат евтин двустаен апартамент за 200-250 лв. на месец в "Надежда".
"Цените на наемите са като миналата година, но периметърът на възможностите се увеличава с новото метро", обобщи Тихомир Цаков, управител на фирма за недвижими имоти в София. "За последните 3 г. регистрирахме постепенно намаляване на недостига на легла от 1500 до под 1000 души",обясни шефът на общежитията в СУ Константин Марков.
Най-силният коз на Студентския град все още са ниските наеми. Но се очаква да има увеличение на цените с 2 до 5 лева на месец. "Ще започнем със старите наеми, докато издържим. От 2013 г. може да се наложи повишение", каза директорът на студентските общежития на Техническия университет доц. Борислав Дамянов.
Студентите в ТУ плащат между 32 и 54 лева наем на месец. В момента се ремонтира блок №16, като идеята е в новите стаи вместо по трима да се "ширят" по двама студенти. Между 28 и 35 лева варират наемите в УНСС, а висшето училище обмисля да ги вдигне с 3 до 5 лв. Студентите от СУ ще плащат старите наеми между 15 и 18 лв. на месец, но с режийните сумата отива към 50 лв.
Старите цени няма да се вдигат, но и условията в стаите ще си останат същите, защото висшето училище няма пари за ремонти на кампуса в бюджета за т.г. В УНСС също нямат пари за реновиране, но са измислили хитър начин да се справят с кризата. Вузът се готви чрез обществена поръчка за 2,6 млн. лв. да сключи договор с фирма, специализирала в енергийната ефективност. Идеята е тя, със свои средства, да направи енергоспестяващ ремонт на четири общежития.
Още от статията на „Труд"
"Съдът в паника: Не знаят къде е Алексей Петров" е едно от водещите заглавия на „24 часа"
Два дни съдът не знаел къде се намира основният подсъдим по мегаделото "Октопод" Алексей Петров, който преди 3 седмици бе настанен за лечение в болница "Овча Купел", научи "24 часа".
Бившият съветник в ДАНС, който е обвинен като тартор на престъпна банда за рекет, бил изведен от една клиника без разрешение на магистратите. След това той бил доведенен до болницата на Софийския централен затвор, откъдето после е изписан и пратен за консултация към МВР болница.
Според информация от ръководството на софийския затвор повод за изписването на Петров било негово падане край басейна, в който плува. При преглед след това било установено, че е спукал кост на дясното си стъпало.
За незаконното преместване на тартора на Октопода в Софийски градски съд разбрали на 7 август т.г. от медицинска справка, изпратена от специализираната болница за активно лечение на лишените от свобода в София.
От писмото ставало ясно, че преди два дни, или на 5 август, Алексей си навяхнал десния крак и му направили рентгенова снимка, която показвала спукване (бел ред. - данни за фисура на кубоидна кост на дясно стъпало). Ден след описаното сериозно падане подсъдимият за рекет бе в СГС във видимо добро здраве при разглеждане на мярката му за неотклонение, коментираха присъствали на заседанието. 24 часа по-късно обаче в болницата на затвора преценяват, че нараняването е спешно настъпила травма, която не може да се лекува в рехабилитационна болница "Овча купел", а изисква активно лечение.
Според медицински експерти спукването се лекува единствено с обездвижване и медикаменти. Въпреки това лекарска комисия от затвора изпраща Петров за консултация в болницата на МВР, без да поиска разрешение от съда, каквато е практиката.
Още от статията на „24 часа"
"Президентът скастри Найденов за храните", четем от първата страница на „Стандарт"
Президентът скастри земеделския министър Мирослав Найденов заради замразените цени на основните храни. "Цените не могат да се свалят със споразумение с няколко вериги, а със създаване на конкурентна среда, в която ще има честно състезание между доставчици и производители", контрира кабинета Плевнелиев от Пловдив. Държавният глава бе категоричен, че решението на правителството за това споразумение няма да доведе до дългосрочен положителен ефект. Той припомни, че в миналото са правени не малко подобни опити и нито един от тях не успявал. Плевнелиев защити основните правила на пазарната икономика и напомни, че само в конкурентна среда доказано се постига разумна и поносима цена. "Цените на хранителните стоки в световен аспект растат, и то драстично. Това се отнася и за цените на някои енергийни ресурси, с изключение на газта, която последните няколко години отбеляза значителен и впечатляващ спад. Всички останали стоки бележат сериозен ценови ръст в целия свят. В този смисъл България не може да избегне тази тенденция", обясни президентът. Според него важното сега е дали световният тренд за нарастване цените на селскостопанската продукция и на храните ще бъде дългосрочен факт.
Още то статията на „Стандарт"
"40% достига сивият сектор в търговията с пшеница в България", пише на първата си страница „Класа"
До 40% достига сивият сектор в търговията с пшеница в България, съобщи за „Класа" директорът на Националната служба по зърното (НСЗ) Злати Златев. Според анализи на ведомството към земеделското министерство балансът на хлебното зърно показва, че по веригата от земеделците, през мелничарите, хлебарите и търговците голяма част от суровината се търгува без документи и така се „спестява" плащането на ДДС към държавата. В предаване за БНР Златев каза още, че това са малки производители, с по 1000 - 2000 дка земя, които реализират продукцията си без документи. По думите му на пазара дори съществували два вида оферти за цени - с фактури и без такива. За да се въведе контрол при тези случаи, шефът на НСЗ предложи обвързване на земеделските субсидии с количеството на произведената продукция, а не както е сега - само с обработваемата земя.
Специалните служби и контролните органи трябва да знаят колко е точно делът на сивия сектор в зърнопроизводството, коментира за „Класа" Ангел Вукодинов, председател на Националната асоциация на зърнопроизводителите. Според информация на браншовата организация всички сериозни производители не са в сивия сектор. „Там са предимно търговци или предприятия, които преработват брашно и хляб съответно или са износители", подчерта Вукодинов. По думите му българските зърнопроизводители са в светлата част на икономиката по няколко причини. Първо - че са контролирани от Държавен фонд „Земеделие" покрай изплащаните субсидии за обработваемите площи и покрай проектите, с които кандидатстват по Програмата за развитие на селските райони. Второ - заради взаимоотношенията си с банките-кредитори, пред които трябва да имат „чисто досие".
Всеки зърнопроизводител е длъжен да води дневник на растителната защита, както и за всички действия, които извършва. Всяко партида зърно се декларира и на 30 число на месеца се подава декларация в Националната служба по зърното. „Не знам как стои въпросът с по-малките производители, които не са регистрирани като юридически лица и не водят съответните документи.
Още от статията на „Класа"
"Енергийният сектор трайно влезе в радара на банките", обобщава „Капитал Daily"
Енергийният сектор трайно влезе в радара на банките. Вече трето поредно тримесечие това е един от най-предпочитаните за кредитиране сектори в икономиката, показват данните от секторната статистика на Българската народна банка (БНБ) за второто тримесечие на тази година.
Според тях е отчетено нарастване на заемите в почти всички икономически дейности. Очаквано изключение правят строителството и хотелиерството и ресторантьорството. Свива се и обемът на кредитирането на добивната промишленост и някои други дейности.
Печеливши и губещи
Освен енергетика (производство и разпределение на електрическа и топлинна енергия и газообразни горива) сред другите сектори, които се радват на банково финансиране, са преработваща промишленост (обхваща широк спектър от производства) и търговия, ремонт на автомобили и мотоциклети.
Изненадващо нарастване на кредитирането към сектора спрямо предходното тримесечие показват операциите с недвижими имоти, които наред със строителството и хотелиерството бяха сред най-потърпевшите сектори от първата вълна на кризата и съответно табу за кредитиране от банките в периода след това. БНБ използва класификацията на НСИ за секторите. Трябва да се има предвид обаче, че данните, които централната банка обявява, са предварителни и е възможно да бъдат ревизирани през следващо тримесечие.
Проектите в т.нар. зелена енергия - алтернативни енергийни източници като ветро- и соларни паркове, очевидно се оказват привлекателни за финансиране от банките. Все пак според някои банкери това е поредният балон, който започва да се надува.
Така според статистиката най-голямо е тримесечното нарастване на портфейла в преработващата промишленост - с 204.6 млн. лв. до 6.7 млрд. лв., следвана от дейностите в енергетиката, които са се увеличили със 188.8 мнл. лв. до 1.4 млрд. лв. и операциите с недвижими имоти - с 141.8 млн. лв. ръст до 3 млрд. лв. Общият обем заеми за корпоративния сектор в края на полугодието е 34.310 млрд. лв., а за домакинствата - 18.8 млрд. лв.
Още от статията на „Капитал Daily"
„МВР получи нови 4 млн. лв. дарения за половин година", разкрива „Сега"
Въпреки неспирните критики на Брюксел МВР не се разделя с порочната практика да получава дарения, независимо че поне на хартия са само от общини, държавни и общински фирми и от собственото си търговско дружество "Безконтактни мултиплексорни вериги" (БМВ). За последната половин година ведомството е приело стотици дарения за над 4 млн. лв., става ясно от Публичен регистър на сключените договори и получените дарения от МВР за периода от 1 януари до 30 юни.
Скандалът с даренията се разрази след разследване на "Сега" от миналата година. От него стана ясно, че МВР получава пари, бензин, коли и други вещи и от лица и фирми, които проверява или разследва. Вътрешният министър Цветан Цветанов дълго се дърпа да отмени този вид спонсорство, през септември м.г. най-сетне издаде заповед за спирането на даренията от частни физически и юридически лица, но не се отказа от донорството изцяло, въпреки внушителния бюджет от 1 млрд. лв., който получава от хазната. Цветанов остави възможността това да става от институции, общини и фирми с държавно участие. Така в края на миналата година МВР получи близо 6 млн. лв.
От справката вчера става ясно, че отново собствената фирма на МВР - БМВ, продължава масово да дарява ведомството. Тя е дала на пътната полиция веднъж 5000 лв. за светлоотразителни жилетки и втори път още 9000 за консумативи за компютри. Пак същото търговско дружество е отпуснало над 40 000 лв. на МВР болница, както и 1000 лв. за книги за Академията на МВР. Отделно БМВ е дала около 300 000 лв. за гуми, противокуршумни жилетки и консумативи за управлението на собствеността на МВР. Към 6000 лв. е получила дирекцията в МВР, която подслушва и следи - СДОТО. БМВ е дала и над 200 000 лв. за мотоциклети на полицията в Пловдив и 150 000 лв. за автомобили за криминалната полиция. Този път и още една фирма на МВР - "Проинвекс" ЕООД - София, е направила дарение. Тя е дала инвестиционен проект за районно полицейско управление в Бургас за над 20 000 лв.
Още от статията на „Сега"
„Нов милионер на всеки 3 дни", четем в „Стандарт"
106 нови депозита на граждани за над 1 милион лева се появиха през последните 12 месеца, сочат данните на БНБ. За една година броят на депозитите на стойност над един милион е нараснал от 492 на 598 към края на месец юни. Общата сума, натрупана по милионерските влогове на граждани, е нараснала с 255,4 млн. лв. за година до 1,463 млрд. лв. (1,207 млрд. лв. към юни 2011 г.). Трябва да се има предвид, че в последните години има тенденция много фирмени средства да се влагат на депозит от името на граждани. Това се прави заради по-високите банкови лихви по влоговете на граждани спрямо тези за фирмените депозити. Затова е твърде вероятно част от новите 106 милионерски депозита да са пренасочени фирмени средства.
Фирмените депозити на стойност над 1 млн. лв. за година се увеличават със 139 броя до 1918, а общата сума в тях нараства с 159,6 млн. лева до 7,715 млрд. лв. в края на юни. Но спрямо края на март сумата на милионерските фирмени сметки намалява с 31,6 млн. лв. въпреки увеличението на броя на откритите депозити.
Още от статията на „Стандарт"
„Парното излезнало с 28% по-скъпо", информира „Труд"
С 28% по-високи са средните сметки за парно в София, показват данните на "Иста България". Според статистиката на топлинния счетоводител средната сметка за парно през миналия отоплителен сезон в София е 101,60 лв. при 79,66 лв. година по-рано.
Дружеството вече е предало изчисленията си на "Топлофикация София", която трябва да подготви фактурите за септември. От фирмите за дялово разпределение предупреждават, че заложените до момента изравнителни суми не са окончателни.
Още от статията на „Труд"
"Каналът на Банкя 6 пъти по-скъп от нормите на ЕС", разкрива „24 часа"
Проектът за доизграждане и модернизация на ВиК инфраструктурата на Банкя, с. Иваняне и кварталите Михайлово, Вердикал и Градоман е шест пъти по-скъп от нормите за водни проекти на ЕС.
Това стана ясно вчера при подписването на договора между министъра на околната среда Нона Караджова и кмета на София Йорданка Фандъкова.
Проектът, който се финансира от еврофондовете, е на стойност 74 млн. лв., а обхванатото население е 12 хил. души, стана ясно от данните на Оперативна програма "Околна среда". Това означава, че цената за един жител е 6166 лв., което е шест пъти по-скъпо от нормите на Европейската комисия от 500 евро на жител. Именно заради преоразмеряване и превишение на нормите на Брюксел, министър Нона Караджова спря повечето водни проекти от предното правителство. Тогава се намеси и ОЛАФ. Рекорд при предното правителство бе канализацията в родното село на Ахмед Доган Дръндар, където се падаха по над 18 000 лв. на жител. Така проектът в родния град на Бойко Борисов е три пъти по-евтин.
Още от статията на „24 часа"
„1244 лв. на човек натрупани за втора пенсия", съобщава „Монитор"
Средно по 1244 лв. има в сметката си всеки българин, осигурен за втора пенсия в частен фонд. Това показва статистиката на Комисията за финансовия надзор (КФН) за първите шест месеца на 2012 г. В края на миналата година по партидите на клиентите на универсалните фондове е имало средно по 1123 лв. Най-високата средна сума, натрупана в един от деветте фонда на пазара, е 1428 лв., а най-ниската - 516 лв., като за нея трябва да се има предвид, че е за фонд, който е сравнително отскоро на пазара. Средно на месец в тези фондове са постъпвали по около 38 лв. на човек при 32 лв. в сравнение с първото полугодие на 2011 г., показват още данните на финансовия надзор.
По последни данни за втора пенсия в универсалните фондовете пари внасят 3,191 млн. българи. В сравнение с края на 2011 г. броят им се е увеличил с над 46 хил. души. Задължението да се осигуряват за втора пенсия имат всички работещи българи, родени след 31 декември 1959 г.
За шестте месеца на 2012 г. активите на фондовете за втора пенсия са нараснали с 440 млн. лв. и възлизат на 3,97 млрд. лв, сочат още данните на КФН. Фондовете са инвестирали общо 3,534 млрд. лв. 39 на сто от въпросната сума е вложена в дългови книжа зад граница. Корпоративните облигации заемат над 20% от инвестициите, акциите - над 17 на сто, а банковите депозити - 16,14%.
На близо два пъти по-висока сума по индивидуалните си партиди могат да се радват работещите при тежки и вредни за здравето условия. Те също са осигурени за втора пенсия (в професионални фондове), но вноската е значително по-висока. Месечно по сметките на осигурените в професионалните фондове постъпват два пъти повече пари сравнени с тези при универсалните. За шестте месеца на 2012 г. средната сума на постъпленията е 73 лв. Така от началото на действието на тези фондове през 2001 г. до юни 2012 г. средно на осигурен са се събрали по 2186 лв. Тази сума варира от 532 лв. до 2470 лв. между различните фондове.
Още от статията на „Монитор"
"Работодатели предупреждават: Закон ще даде право на финансовия министър да променя бюджета без санкция на НС", пише „Класа"
Проектозаконът за публичните финанси дава извънредно голяма свобода на министъра на финансите да променят бюджетите на отделните институции. Ако бъде приет, Симеон Дянков и министрите след него ще могат да преразпределя утвърдените от парламента разходи на ведомства, без санкцията на Народното събрание и без публичен отчет защо го правят. Това се казва в становището на Българската стопанска камара (БСК) по проекта за закон за публичните финанси, изготвен от финансово министерство. Той трябва да пренесе в българското законодателство Директива 2011/85 на Европейския съюз и да замени действащите в момента Закон за устройство на държавния бюджет и Закон за общинските финанси.
„С новия проект се предвижда финансовият министър да има право да преразпределя утвърдените с държавния бюджет разходи на ведомствата, без да се отчита публично и без да обяснява защо се налагат промените", пише в становището на Стопанската камара. От работодателската организация са притеснени още, че с проекта ще се извършат промени и на още няколко десетки закона, но те все още не са готови и не се движат в пакет с него, за да е ясно за какво се отнасят. Опасенията са, че се работи „на парче".
„За нас е важно законът да реши два проблема: да осигури ефективност на публичните разходи и да гарантира бюджетната дисциплина. Международните финансови институции ни упрекват, че в България бюджетните и обществените средства се харчат неефективно, затова приветстваме стъпките, които са направени с проекта в тази насока", заяви за „Класа" Камен Колев, зам.-председател на БСК. От името на камарата обаче той настоя държавата да спре да извършва несвойствени търговски функции и дейности и да остави тази работа на българския бизнес.
От работодателската организация препоръчва да се въведе изискването отделните разпоредители с бюджетни средства - министерства, агенции, общини и други ведомства, да публикуват отчети за изпълнение на заложените и похарчени средства по приоритети и цели. Така ще се постигне по-голяма прозрачност при разходването на парите на данъкоплатците, аргументират се от стопанската камара.
Още от статията на „Класа"