„Звезди за родители", четем от първата страница на „Стандарт"
Родителите вече ще бъдат оценявани като хотелите. Те ще получават звезди според грижите, които полагат за наследниците си.

Това предвижда новият закон за детето, съобщи социалният зам.-министър Валентина Симеонова.

Вече има изработени стандарти за оценка на отношенията в семейството. Те са разделени на три групи. В червената зона са задължителните правила, които изискват осигуряване на отопление, вода, ток, храна и елементарна хигиена. Ако родителите ги пренебрегнат, може да им се отнеме детето.

Друго изискване е жилището да е обезопасено. Сред най-важните изисквания е възпитаването да не става чрез насилие.

При проблеми в семейството законът предвижда изпращането на психолог.
Още по темата от „Стандарт"

„Кабинетът спира със закон увеличението на чиновниците", съобщава от първата си страница „Сега"
В края на втората година от мандата си кабинетът "Борисов" сведе административната реформа до ограничаване на новите назначения в администрацията със закон. С промените правителството опитва да замрази броя на чиновниците на сегашното ниво.

С поправки в закона за администрацията общата численост на служителите в изпълнителната власт, разписана в устройствените правилници на ведомствата, не може да набъбва повече. Все пак министрите си запазиха вратичка за размествания и занапред - чрез "компенсирани промени в рамките на числеността на персонала". Това означава, че ако една държавна структура съкрати хора, друга ще може да назначи същия брой нови служители. Целта е да се спре разрастването на администрацията, обясниха от кабинета. От краткото съобщение обаче се разбира, че правителството няма намерение да продължава с оптимизацията. Освен това ограниченията няма да важат за общинските администрации, които зависят от местните общински съвети.

Вчерашното решение на Министерския съвет е пълна изненада и мина без никой да го аргументира публично. Проектът на промените не беше публикуван за обществено обсъждане, както се изисква. Така остана необяснено защо министрите преправят цял закон, при положение че и сега всяка промяна в числеността и устройствените правилници се одобрява от правителството.
Още от статията на „Сега"

„Все повече лоши дългове, все по-трудно събираеми", обобщава от първата си страница „Дневник"
Лошите дългове на фирми и граждани се увеличават, а събираемостта им става все по-трудна. Вече се появяват и "професионални длъжници", чиято цел е да вземат колкото се може повече кредити или стоки с ясната идея, че няма да ги изплащат. Това показа проучване на "Дневник" сред т.нар. колекторски компании, които са специализирани в събиране на проблемни задължения.

Основната причина е кризата - свитите доходи на физическите лица правят все по-трудно покриването на дълговете им. При компаниите пък ключова е междуфирмената задлъжнялост, която води до забавяне на плащанията по цялата верига - контрагенти и банкови кредити.

При домакинствата най-голямо е увеличението на просрочените задължения за комунални услуги - основно за вода и телефон. По данни на "ЕОС Матрикс България" българите първо плащат сметките си за ток, след това вноските по кредитни карти, а най-големи затруднения имат с покриването на големите заеми (потребителски и ипотечни).

При ранните просрочия (до 30 дни) на физическите лица събираемостта е спаднала с малко над 20% в сравнение с 2008 г., посочват от фирмата.

От данните на компаниите може да се направят профили на добрия и на проблемния длъжник. Най-коректни са жените, хората със средно и висше образование и живеещите в малките и средно големите градове. По-трудно се работи обаче с мъжете, по-ниско образованите длъжници, жителите на петте най-големи градове и тези в Северозападна България, където безработицата е много висока.
Още от статията на „Дневник"

„КАТ проверява с SMS за „гражданска", е водещото заглавие на „Монитор"
КАТ ще започне да проверява шофьорите за задължителната застраховка „Гражданска отговорност" чрез SMS. От септември полицаите на пътя ще изпращат кратки съобщения с номера на автомобила, за да разберат дали собственикът има полица, съобщиха вчера от Комисията по финансов надзор. Това ще стане възможно с помощта на новата единна информационна система за оценка, управление и контрол на риска (ЕИСОУКР), която беше представена вчера. Зад абревиатурата се крие софтуер, който ще отчита в реално време всяка сключена полица.

Доскорошната практика беше някои полици да се отчитат със закъснение. Това даваше възможност за злоупотреби. Например ако водач без „гражданска"  бъде спрян, той можеше да си направи застраховка със задна дата и да отърве акт от около 500 лв. С новата информационна система това вече няма да може да става, защото всяка полица ще се отчита в реално време към Гаранционния фонд. От вчера компаниите вече могат да започнат работа със системата, като първите 45 дни ще са тестов период и на практика тя ще стартира официално от юли.

В началото на есента пък ще бъде въведена и възможността от КАТ да ни проверяват за „гражданска" чрез SMS. Сегашната практика беше при спиране да се иска полицата на водача. Ако той не я носи със себе си, катаджията се обажда  по станцията на дежурен, който извършва справката. С новата система само един SMS ще е достатъчен, за да се провери. Кратките текстови съобщения ще са безплатни за полицаите. Тази услуга ще може да се ползва от всички останали водачи.
Още от статията на „Монитор"

„Под 5% от домакинствата държат две трети от парите на влог у нас", информира от първата си страница „Класа"
По-малко от 5% от домакинствата у нас са държали две трети, или 68%, от депозитите у нас през 2010 г. Въпреки кризата семействата са успели да увеличат финансовите си активи с 12%, сочи анализ за богатството на домакинствата на УниКредит Булбанк. Именно ръстът на банковите влогове в най-голяма степен е допринесъл за посоченото нарастване.

Интересна тенденция от последните месеци е, че семействата с по-големи депозити са увеличили размера им, докато тези с по-малки спестявания са ги изтеглили. Според експертите причина по-малко заможните домакинства да теглят средства е, защото чувстват по-силно ефекта на инфлацията, още повече че в края на 2010 г. 36,5% от разходите им са отивали за храна и напитки. Други показатели за влошаващите се финанси на средното домакинство у нас са намаляващите доходи на глава от населението и покачващата се безработица.

Според данни на БНБ към края на март броят на влоговете над 1 млн. лв. в банките в страната е 2251, или със 111 повече спрямо същия период на 2010 г. От тях 479 са физически лица и 1772 са компании. На практика излиза, че всяка седмица по двама нови милионери са влагали на депозит седемцифрени суми. За цялата минала година рекордните 454 домакинства депозираха над 1 млн. лв. в родни банки на обща стойност 1,17 млрд. лв. По-високата спестовност, особено на най-заможните, обаче не е добра новина за икономиката, защото, вместо да инвестират освободените средства от продажбата на активи в нови проекти, те ги затварят на влог.
Още от статията на „Класа"

"Магазини пробутват съмнителна храна", разкрива „Стандарт"
Веригите у нас масово продават стоки, без да искат сертификати за безопасност. Това заяви Иван Савов, регионален директор на сертифициращата компания Intertek Moody. По думите му досега почти не сме имали сертифицирани за сигурност продукти на нашите щандове, като в до 90% от случаите потребителите не са знаели какво консумират. В понеделник ще бъде проведена среща със земеделския министър Мирослав Найденов. На нея ще се обсъди засилване на контрола над продаваните във веригите продукти и изискването на сертификати. На срещата ще бъде поискано още засилване на контрола от Българската служба за акредитация върху издаваните сертификати. Същевременно при сезиране на компетентните органи в Западна Европа станало ясно, че търговските вериги там задължително изискват сертификати за безопасност на производителите и действията на родните големи магазини и по тяхно усмотрение. Оказва се, че у нас има само около 20 сертифицирани производители на плодове и зеленчуци.
Още от статията на „Стандарт"

„Етикетите "еко" и "био" са главно търговски трик", предупреждава „Сега"
"Интертек-Муди", една от трите големи световни компании, занимаващи се с тестове, сертифициране, инспекции, одит, започва да работи в България с фокус върху качеството на храните и борба с фалшивите сертификати. Това обяви Иван Савов, регионален директор за Централна и Източна Европа, Турция, Русия, Кавказ и Централна Азия.

Етикетите "еко" и "био" са търговски трик - създават добър имидж, но за потребителите нямат особена стойност, твърди регионалният директор на "Интертек-Муди". Според него всяка страна си има собствени стандарти и правила за проверка на "органични" продукти, които са доста различни и със съмнителна надеждност. А сега в България тъкмо започват да се дават евросубсидии за милиони за еко храни.

Мениджърът остро разкритикува двойните стандарти, които мултинационалните търговски вериги прилагат у нас и в чужбина. И даде пример как в Германия те изискват от доставчиците на храни сертификати, а в българските си магазини - не. "Излиза, че сме втора ръка европейци, едва отскоро има промяна, след като се вдигна шум за разликите", коментира бизнесменът. В понеделник той ще има работна среща в агроминистерството по темата за храните.
Още от статията на „Сега"

„Експертизи бавят разследването за злоупотреби около АЕЦ "Белене", съобщава „Дневник"
Прокуратурата още не е приключила разследването за злоупотреби по проекта АЕЦ "Белене", въпреки че работи по случая от края на март 2010 г. До образуване на дело все още не се е стигнало, тъй като се чакат финансово-счетоводни експертизи.

Това се разбра от съобщение на обвинението, изпратено няколко часа след като коалицията "Не на Белене" публикува одитен доклад, поръчан от Българския енергиен холдинг (БЕХ), който установява липсата на 117 млн. евро по проекта. Разследването не приключвало заради все още неизготвени счетоводно-финансови експертизи.

Преди това главният прокурор Борис Велчев припомни, че разследвания по доклада на бившия заместник-председател на БЕХ Тенчо Попов за нарушения в Националната електрическа компания (НЕК) се водят от миналата година.
Липсващи 117 млн. евро
Докладът за "Белене" е направен от одитора Велко Пеев и е от средата на 2009 г. В него се казва, че липсват счетоводни документи за 117 млн. евро по договор, с който НЕК продава на руската "Атомстройекспорт" старо оборудване от втората атомна централа. Съоръженията са доставени на площадката край Белене преди 1989 г. и след размразяването на проекта от кабинета на Симеон Сакскобургготски се оказват ненужни.

НЕК подписва през 2007 г. договор за продажбата им на "Атомстройекспорт". Първоначалната оценка на оборудването е 295 млн. евро, а впоследствие е намалена на 205 млн. евро, като според одитора не са ясни мотивите за коригирането на цената.

Освен това при проверката, назначена от БЕХ, са открити фактури за плащания само за малко над 87.61 млн. евро. Останалите 117.4 млн. евро според НЕК са приспаднати от сумата, за да покрият разходите по митническо облагане, транспорт и допълнително обследване на оборудването в Русия.
Още от статията на „Дневник"

„Тръгва търговията с ток на борсата", информира „Монитор"
Борсата на електроенергия ще заработи от догодина. Това съобщи вчера зам.-министърът на енергетиката Делян Добрев.

Вече са изготвени и публикувани нови правила за търговията с електроенергия, които гарантират търговията на всички сегменти на пазара", уточни той. По думите му в проекта за изменение на Закона за енергетиката е предвидено администрирането на пазара да се извършва от ЕСО (Енергийния системен оператор) по силата на предварителната лицензия.

Добрев обясни още, че с изменението в закона ще се промени критерият за определяне на групата на защитените потребители. Ще се постави нова информационна система за администриране на пазара както и търговска платформа за борсова търговия.

Според зам.-министъра до средата на следващата година ЕРП-тата ще изработят и ще зададат стандартизирани профили на потребителите. „През 2011 г. ще започне тестването на търговската платформа, а реалната работа ще тръгне от следващата година", уточни Добрев. Той обясни, че в момента се изготвят промените в Закона за енергетиката, които до месец и половина ще бъдат внесени в парламента. До две седмици проектът ще бъде публикуван за публично обсъждане.
Още от статията на „Монитор"

"За втори пореден месец бюджетът излезе на плюс", съобщава „Класа"
За втори пореден месец бюджетното салдо по консолидирания бюджет е на плюс и през април възлиза на 190,5 млн. лв., съобщиха от Министерството на финансите. Същевременно април е месецът, в който постъпи вноската от превишението на приходите над разходите на БНБ в размер на 200,9 млн. лв., което означава, че без приноса на държавния трезор бюджетът щеше да отчете отново дефицит. През март хазната също бе с излишък в размер на 8 млн. лв., но за първите четири месеца на 2011 г. бюджетното салдо по консолидираната фискална програма е отрицателно в размер на 552 млн. лв., или 0,7% от прогнозния БВП. Същевременно дефицитът за първите 4 месеца на 2011 г. намалява с 58% на годишна база спрямо 1,3 млрд. лв. за същия период на 2011 г. (1,8% от БВП). За цялата 2011 г. той се формира от дефицит по националния бюджет от 436,3 млн. лв. и дефицит по европейските средства в размер на 115,7 млн. лв., отчетоха от ведомството на Дянков.

В края на април постъпилите приходи и помощи възлизат на 7,95 млрд. лв. и бележат ръст от 6,1 на сто. Това се дължи предимно на по-високите постъпления от косвени данъци, които са нараснали с 445,2 млн. лв., или със 17,9%, както и на по-високите приходи от социални и здравноосигурителни вноски. Постъпленията от преки данъци и други данъци по Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО) са близки до отчетените за същия период на 2010 г. Данъчните постъпления заедно с осигурителните вноски към края на април са 6,49 млрд. лв., като само от преки данъци в хазната са влезли 1,47млрд. лв., или 38,8% от планираните за годината. Постъпленията от косвени данъци са 2,92 млрд., или 28,1% от програмата за годината. Събраният ДДС е 1,79 млрд., или 27,7% от бюджетния план.
Още от статията на „Класа"