След тежките кризи, които настъпиха в България - икономическа, енергийна, социална и повишаване на цените, хората са подложени на психологически, а на някои места по наша информация и на физически натиск за събиране на вземания. Това заяви министърът на икономиката Корнелия Нинова, която събра експерти на коалицията, за да обмислят законодателни промени по отношение на дейността на колекторските фирми.
Целта на нашата среща днес е държавата да си влезе в ролята да защити семействата и домакинствата от произвол, обяви тя пред медиите в парламента. Затова лидерът на БСП е поискала задействане на клауза от коалиционното споразумение, която изисква свикване на експертен съвет за подготовка на общ законопроект. Всяка от партиите в коалицията е излъчила свой представител, днес е първата среща, след която започва подготовката на изготвяне на ред и правила, по които да се вземат дължимите суми, като в същото време се спре с произвола над хората.
У нас имало регистрирани 17 колекторски фирми. По думите на Нинова не е ясно как се събират вземанията, нито на кого се възлага тази дейност. Икономическият министър предлага в Закона за защита на потребителите да се въведат правила и ред за събиране на вземанията. Има политическа воля този проблем да бъде решен, категорична бе Корнелия Нинова. Един от проблемите, според нея е, че няма уредена процедура за информиране на длъжниците. Освен това дългът се натоварва и с допълнителни суми, такси и лихви, които също не са регулирани законово. Едно от предложенията на Нинова е да не се слагат публични обяви пред домовете на длъжниците, а да бъдат търсени лично.
Министърът на икономиката поясни, че мобилните оператори към момента не вдигат таксите. В момента не могат да увеличат и с една стотинка таксите, категорична бе тя. Единият мобилен оператор е уредил увеличението на таксата в договорите с потребителите. Другите два оператора обжалват забраната на МИ и министър Нинова ще изчака съдебното решение по въпроса. Очаквам отпор, призна Корнелия Нинова, но и се надява въпросът бързо да бъде решен и до края на февруари законодателните промени вече са факт.
Източник: БГНЕС
Има принципно съгласие да се уреди дейността на колекторските фирми. Това стана ясно от думите на председателя на Комисията за защита на потребителите Димитър Маргаритов след съвещанието на експерти, излъчени от коалицията и свикани от Корнелия Нинова. Според ще има ефект, ако идеите на МИ залегнат в нормативен акт. Целта е да има яснота, да има принципност, да има прозрачност и да има строг регламент по отношение на изискванията, на които трябва да отговарят лицата, извършващи такава дейност, поясни Маргаритов. В последните години около 100 са жалбите срещу действия на колекторски фирми, постъпили във КЗП.