Превозвачите искат оставките на вицепремиера и финансов министър Асен Василев, на регионалния министър Гроздан Караджов и на транспортния министър Николай Събев. Причината - арогантното и нагло поведение на властта спрямо тях.
За това настоя председателят на Конфедерацията на автобусните превозвачи Магдалена Милтенова на пресконференция в БТА.
Целта не е свалянето на правителство, а диалог, но и необходимост от уважение. Ако превозвачите не получат оставките на тримата министри, ще спрат да работят, ще затворят границите, ще спрат превоза на пътниците и ще спрат и снабдяването на стоките в магазините. На 18 май превозвачите ще преустановят цялата транспортна дейност.
Асен Василев като финансов министър е позор за превозвачите. Кой управлява държавата в момента - "Продължаваме промяната" или цялата коалиция, недоумява Милтенова.
Тя запита лидера на "Има такъв народ" Слави Трифонов кой е суверенът в държавата. Гроздан Караджов или българският народ, допълни тя. ИТН трябвало да си приберат министър Караджов и да решат какво ще правят.
До вчерашния ден нямахме министър на транспорта, а политолог, който във "Фейсбук" излезе с критика към президента Румен Радев. В министерството трябва да има министър на транспорта, а не министър на външните работи, разкритикува Милтенова работата на Николай Събев.
Тя бе категорична, че ако трябва, ще искат и още оставки.
Правителството не се е срещало с превозвачите, нито са получили покана за следващата седмица, уточни Милтенова.
"Нищо не можем да им обясним, не могат или не искат да разберат. Нямаме никакво разбирателство от страна на правителството към настоящия момент. Ние ще бъдем изключително благодарни, ако ни дадат 650 млн. лв. и ще поднесем извиненията си", коментира Милтенова.
Превозвачите ще бъдат кротки, защото смятат, че техните изисквания са разумни и експертни. Следващият им протест обаче нямало да бъде кротък, като още от сега се се разграничат от всякакви политически лозунги.
Председателят на Съюза на международните превозвачи Йордан Арабаджиев зави, че управляващите ги третират като престъпници, които не си плащат тол таксите, и като хора, които не са наясно със ситуацията. Той има сериозни опасения, че правителството предприема мерки да заглуши гласа на превозвачите.
Чувал от 2 месеца как акцизът на горивата не можел да бъде намален, защото бил на минимум. Трябва правителството да си влезе в ролята и да поиска от ЕК намаляване на акциза, настоя Арабаджиев.
По думите му управляващите си мислели, че от бизнеса не можели да четат и не се интересували какво се случва. Арабаджиев очаква след пресконференцията на превозвачите да има и натиск спрямо тях.
Превозвачите в България бяха категорични, че не са "пета колония" у нас.
stiliyan-bilchev
на 29.04.2022 в 07:06:28 #1Ако снимката е от този протест, егати политическата неангажираност. В мига, в който въведоха тол системата, превозвачите започнаха да унищожават второкласната пътна мрежа. При положение, че всичко се калкулира в цената на превоза, за какво протестират? В чужбина как имали хубави пътища? Ами плащат си, не шмекеруват и така. Караджов го каза много точно. На 300 км. един кг. товар се оскъпява с една стотинка. Айде няма нужда да ми обясняват, че олиото станало толкова скъпо заради транспортни разходи.