Американският холдинг Johnson & Johnson отваря нов раздел в своята бизнес история, след като планира да плати допълнителни $1,1 милиарда за разрешаване на десетки хиляди съдебни дела срещу компанията, според които бебешката им пудра и други продукти с талк причиняват рак. Това твърдят два независими източника на Reuters, запознати с въпроса.
Огромната предвидена сума ще увеличи размера на споразумението за над $9 милиарда, изплатени за период от 25 години.
Припомняме, че миналата година Федерален съд в САЩ спря опита на Johnson & Johnson да отдели бизнеса си с бебешка пудра в отделна компания, която да обяви неплатежоспособност. В дъното на целия сюжет са 38 000 дела, заведени от потребители и техни близки с твърдението, че пудрата, която е на основата на талк, е канцерогенна.
През годините от J&J категорично отхвърляха обвиненията, но това явно не им е попречило да създадат компанията LTL Management с единствената цел задълженията да се прехвърлят към нея и тя да поиска защита от кредиторите през октомври 2021 година. Така по-голямата част от финансово здравият холдинг щеше да бъде защитена от евентуални претенции за милиарди долари.
Източник: iStock
Днес здравният гигант се готви да обяви фалит на дъщерно дружество, за да финализира предложеното ново споразумение преди края на този месец, твърди единият от източниците на Reuters. На този фон от Johnson & Johnson не спират да твърдят, че техните продукти с талк са безопасни и не причиняват рак.
От J&J допълват, че Алън Смит - адвокат на ищците, се е съгласил с новото им предложение за споразумение в замяна на "допълнителни парични и непарични ползи за всички ищци свързани с обвиненията за вреден талк" в план за банкрут, който трябва да бъде одобрен от съдия.
Здравният холдинг е изправен пред съдебни дела от над 62 000 ищци, според официалната документация на компанията. Всъщност, цифрата набъбва до 100 000, когато се броят ищците, които не са завели дело. Някои адвокати, представляващи заболели от рак, се противопоставят на плана на J&J за разрешаване на съдебния спор и водят ожесточена битка с компанията.
Анди Бърчфийлд, един от водещите противници на спасителния план, казва, че "значителен брой" негови клиенти "категорично отхвърлят предложението за финансово споразумение". Юристът ще се противопоставя на плана за фалит, заедно с други негови колеги.
Последното предложение за споразумение от страна на J&J се отнася за обвиненията, че именно техния талк е причинил рак на яйчниците и други гинекологични ракови заболявания. То изключва други искове, които твърдят, че талкът с азбест е причинил смъртоносен рак, поразяващ много вътрешни органи. От J&J казват, че техният талк не съдържа азбест.