Неотдавнашните ограничения на Китай за износ на три нишови, но ключови метала - галий, германий и антимон, породиха опасения относно веригите за доставки, които подпомагат отбранителната и полупроводниковата промишленост на САЩ, пише mining.com.
Тези суровини са от решаващо значение за различни технологии, включително военни приложения, сателити и полупроводници. Последните рестрикции дойдоха в отговор на продължаващото търговско напрежение между САЩ и Китай и се очаква те да доведат до свиване на световните доставки и повишаване на цените.
Въздействието на забраната върху галия, германия и антимона първоначално може да изглежда контролирано, тъй като през изминалата година Китай вече намали прекия износ на галий и германий за САЩ. Това доведе до повишаване на цените и трудности при набавянето на буферни запаси. Новите разпоредби обаче биха могли допълнително да нарушат веригите за доставка, като забранят на чуждестранните фирми да помагат на американските производители да избягват контрола върху износа. Например компаниите, които преработват тези метали в трети страни и ги изпращат в САЩ, могат да се сблъскат със строги ограничения.
В резултат на това индустрии като аерокосмическата, отбранителната и производството на полупроводници може да се затруднят да намерят алтернативни доставчици. Това ще ги принуди да използват по-малко материали, да рециклират повече или пък да преговарят с малкото западни компании, способни да им осигурят така необходимите суровини.
Пазарът вече усеща напрежението, тъй като цените на металите достигнаха рекордни стойности. Например цената на германия е над 300 пъти по-висока от тази на медта, а галият достигна 13-годишен връх. Въпреки че големите производители на чипове като Intel твърдят, че забраната няма да се отрази значително на производството поради глобалните им вериги за доставки, по-малките производители, особено в нишовите сектори, са изправени пред повишени рискове и забавяния.
Някои базирани в САЩ компании за полупроводници, като AXT Inc., вече съобщиха за забавяне на доставките, като някои лицензи за износ са били задържани.
В по-дългосрочен план промишлеността ще трябва да осигури нови източници на тези важни метали, но предизвикателството е значително. Твърде ограниченият размер на пазара и фактът, че Китай доминира в производството, означават, че диверсификацията на доставките не е лесна. За галия, който се произвежда предимно като страничен продукт от рафинирането на алуминий, позицията на Китай е особено силна.
Източник: iStock
Усилията за извличане на галий от други източници, като например тези, които се проучват от Rio Tinto и Metlen Energy, могат да отнемат години.
Ситуацията с германия е подобна, тъй като Китай контролира голяма част от световното предлагане. Поради неотдавнашните ограничения много международни търговци срещат сериозни трудности, което принуждава производителите да използват собствените си запаси или да търсят алтернативни доставчици.
Правителството на САЩ активно се опитва да диверсифицира източниците на доставки, като работи с държави като Белгия и Конго. Тези усилия обаче може да изискват време, за да дадат резултат.
Антимонът, който се използва широко в боеприпасите и електрониката, е друг критичен метал в недостиг. Макар че Китай е основен доставчик, неговите резерви намаляват, а незаконният износ става все по-трудно управляем.
Източник: iStock
Новите находища в страни като Таджикистан и Мианмар не са достатъчни, за да заместят китайските доставки, затова и САЩ търсят вътрешни източници, като например проект в Айдахо, за да намалят зависимостта. Въпреки това, значителният напредък ще отнеме години и е малко вероятно глобалният недостиг да бъде решен бързо.
Факт е, че засилващият се контрол на Китай върху важни метали променя глобалната верига на доставки, а индустриите, които зависят от тях, са изправени пред повишени рискове и несигурност. Затова и САЩ ще трябва да диверсифицират източниците си на доставки и да инвестират в алтернативни методи на производство, за да гарантират дългосрочна сигурност.