Австралийската комисия за защита на конкуренцията и потребителите заведе най-голямото антикартелно дело в историята си, обвинявайки Citigroup, Deusche Bank, Australia and New Zeland Banking Group (ANZ) и шест други компании за манипулиране на акциите на ANZ, предаде Reuters.

Според регулаторната институция, компаниите са се наговорили да държат акции на ANZ, вместо да ги изтъргуват, за да спрат цената на банката от понижаване. Делото засяга и някои от по-големите им институционални клиенти.

От финансовите институции обаче пледират за невинност и след много изслушвания адвокатите им всъщност сезираха прокуратурата, тъй като според тях регулаторът не е следвал законовата процедура при събирането на доказателства.

Признаха за виновни двама трейдъри от Deutsche Bank за манипулация на златото и среброто

Признаха за виновни двама трейдъри от Deutsche Bank за манипулация на златото и среброто

Прокуратурата в Чикаго иска по пет години в затвора, присъдата ще е ясна през януари

До тези събития се случва пет години след като ANZ емитира акции в размер на 1,8 млрд. долара и две години от началото на делото срещу гигантите. Следващата инстанция, която ще го разглежда, е федералният съд на Австралия.

От Citi и Deutsche Bank са категорични, че ще се защитават срещу обвиненията на местната институция. От ANZ, която е четвъртата по големина търговска банка в Австралия, отказаха да коментират.

Делото се следи по целия свят, защото може да повлияе на начина, по който се набира капитал и на регулациите по тази процедура. Ако някоя от банките бъде призната за виновна за картелиране, тя може да бъде глобена до 10 млн. австралийски долара или до три пъти размера на нечестно придобитите средства. Индивидите, признати за виновни по такова дело, са заплашени от до 10 години затвор, глоба до 420 хил. австралийски долара или и двете.