Любителите на уиски пресушават световните запаси на отлежало сингъл малцово уиски.

Жаждата за алкохолната напитка нараства в целия свят – от САЩ до развиващи се държави като Китай. Това изстрелва цените на по-старите реколти. Това, от своя страна, привлича схватливи инвеститори, които се надяват да спечелят от ситуацията и принуждават дестилериите да отговорят на търсенето, предаде СNN.

„Недостигът на отлежал и рядък сингъл малц вече е налице и ситуацията ще става все по-зле”, заяви Рикеш Кишнани, който открива първия в света инвестиционен уиски фонд.

Проблемът е, че по-отлежалото сингъл малцово уиски винаги е било в ограничени количества. Дестилаторите произвеждат определено количество през дадена година с до голяма степен нулева предвидимост за това какво ще бъде търсенето, когато бутилките навършат достойна възраст.

Индустрията се събуди за настоящия бум твърде късно. В края на 80-те години на 20-и век много дестилерии спряха дейност, а само преди десетилетие износът на скоч бе в застой.

В момента се добавя по-голям капацитет, но лошата новина за любителите на уискито е, че недостигът може да продължи още 10-15 години, смятат експертите. А с това ще нараснат и цените на питието.

Глобалният износ на сингъл малцово уиски е скочил със 159% в периода между 2004 г. и 2014 г., по данни на Асоциацията по скоч уиски.

Днес на Азия се пада една пета от целия износ на шотландско уиски, като континентът купува 250 милиона бутилки годишно. Именно в Азия е продаден и най-скъпият скоч в света: бутилка Macallan “M” е купена на търг в Хонконг през 2014 г. за 628 205 долара.

Как един фонд ще накара китайците да заобичат шотландско уиски

Как един фонд ще накара китайците да заобичат шотландско уиски

Целта е увеличаване на вноса в Китай с 20%