Вестник New York Times публикува статия, която поставя под въпрос логиката на поставянето на соларни панели върху покривите с южно изложение (вместо да речем, на север, на изток или на запад).

Време е да спрем да си мислим, казва статията, цитирана от GreenTech.bg, че по този начин ще се даде възможност за събиране на най-много енергия през целия ден - идеалният сценарий за панели, които не се движат така, че да следват слънцето.

Когато слънцето е на изток, често светлината може да достига панела с южно изложение. През деня, когато слънцето се издига и след това спуска, известна част от слънчевата светлина ще продължи да достига панела, като най-много на електроенергия ще се генерира по средата на деня. Но сега някои специалисти поставят под въпрос тази логика и начина, по който слънчевата енергия се използва в мрежата.
В основата на този въпрос е това как точно се събира енергията от соларните панели на домовете и други сгради и как тази енергия се използва в мрежата. Ако един собственик на къща „прави" повече електроенергия, отколкото използва, например, излишъкът се изпраща в мрежата, така че други да могат да я използват. На собственика тази „продукция" се заплаща, при това на доста висока цена.

Сега някои специалисти предлагат да се промени целият подход. Ако идеята е да се създаде възможно най-добрата електропреносна мрежа, то би имало много повече смисъл собствениците на жилища да обърнат своите панели на запад, защото точно в късния следобед и ранната вечер собствениците на жилища са си у дома и имат нужда от енергия за захранване на своите лампи, климатици, телевизори и т.н.

С други думи, ако целта е да се помогне на мрежата, би било далеч по-добре в мрежата да се подава най-много енергия тогава, когато тя е най-необходима.