Πoвeдeниeтo пo вpeмe нa интepвю зa paбoтa oпpeдeлeнo мoжe дa ce cpaвни c изĸycтвo. Бъдeщият cлyжитeл влизa в poлятa нa виpтyoз нa дyмитe, зa дa ce дoбepe дo мeчтaната служба.
Eзиĸът нa тялoтo и peчтa, ĸoятo yпoтpeбявa интepвюиpaният, cъздaвaт и eднo oт ocнoвoпoлaгaщитe в peшeниeтo нa мeниджъpa впeчaтлeния.
Интервюто обаче винаги опира до един труден етап - преговорите за заплатата. А на всеки служител би му се искало да изкарва малко по-високи доходи, за които трябват заслуги.
Ако сте напълно уверени, че заслужавате по-голямо месечно възнаграждение, то със сигурност трябва добре да се подготвите, преди да се срещнете с бъдещия си ръководител с конкретно искане.
По време на преговорите от голямо значение са езикът и начинът на изказ. Ето защо дори и да сте най-големият майстор на ораторското изкуство, трябва да внимавате с някои изрази, съветват експерти. Тях подбра Business Iniser:
1."В момента изкарвам..."
По време на интервю за работа не е удачно да се коментира конкретната сума на заплатата, която един служител печели в този момент.
2."Искам заплатата ми да е..."
Подобен израз не би се понравил особено на бъдещия мениджър.
3."Извинявайте"
Въпреки че подобни разговори понякога са некомфортни, извиненията определено не са знак на увереност.
4."Не, не съм доволен от това"
Експерти съветват този израз да се замени от по-дипломатичното "Би било по-удовлетворяващо, ако..."
5."Ще уточним това на по-късен етап"
Понякога е по-лесно да се избегнат неприятните части на преговорите. Но това може да бъде много скъпа грешка, която да ви коства обаждането с новината, че сте нает.