Има опасност от пробив в законността и засягане на демократични ценности - правовата държава, разделение на властите и основните права. В това е убеден главният прокурор Иван Гешев във връзка с подготвяните промени в съдебната система.

Прокуратурата е единна и не е централизирана, като прокурорите и следователите не са подчинени на главния прокурор. Подчинеността е само за административните ръководители на прокуратурата, подчерта Гешев.

Иван Гешев запозна Евроджъст с риска от закриване на спецправосъдието

Иван Гешев запозна Евроджъст с риска от закриване на спецправосъдието

Друг основен акцент във форума бе и стартиране на работата на Европейската прокуратура

Той уточни, че независимо от яснотата, която съществува на законно и конституционно ниво, прокуратурата ще подготви искане до Конституционния съд за тълкуване нормата на член 126 от Конституцията на България, касаеща правомощията на главния прокурор за надзора за законност. Това би трябвало да изключи всякакво съмнение за неограничените правомощия на главния прокурор и неспиращите политически манипулации на общественото мнение.

Гешев се надява КС подробно да очертае правомощията и в случаи, че някои от тях противоречат на Конституцията, той е сигурен, че това ще бъде съобразено от българския законодател.

Демерджиев настоя за закриване на спецсъда на конференцията на Гешев

Демерджиев настоя за закриване на спецсъда на конференцията на Гешев

Иван Гешев: Промените не трябва да личностно мотивирани

Гешев настоя още за въвеждане съдебен контрол върху част от отказите за образуване на наказателно производство. Прокуратурата е готова да участва във всяка една реформа само да е в интерес на българските граждани и общество за очакването им за повече справедливост, увери още обвинител номер едно.

Реформи в наказателното правосъдие са необходими, въпреки че над 96% са осъдителни присъди от всички дела през последните години. Особено необходимо е изпълнение на решенията на Европейския съд за правата на човека, препоръките на Съвета на Европа, Венецианската комисия и Европейската комисия, но те не трябва да бъдат използвани с конюнктурни цели за решаване на краткосрочни политически задачи, категоричен бе Гешев.

По думите му реформата следва да бъде всеобхватна и в цялата правоохранителна система. Няма как цялата система да функционира ефикасно и ефективно, ако реформата не обхване всички аспекти от борбата с престъпността, категоричен бе Гешев.

Каквито и правомощия да има прокуратурата, няма как да се реализират, без да е разкрито престъплението и неговият извършител от компетентните органи. Нашият Наказателен кодекс от 1968 г. не отговаря на обществено-икономически условия, както и че нашият Наказателно-процесуален кодекс е формалистичен. Това многократно е отбелязвано от европейските ни партньори, посочи Гешев. Стандартите, въведени в наказателния процес, е ясно, че са силно завишени и са в пъти по-високи, от който и да е друг стандарт на другите страни от ЕС.

Демерджиев настоя за закриване на спецсъда на конференцията на Гешев

Демерджиев настоя за закриване на спецсъда на конференцията на Гешев

Иван Гешев: Промените не трябва да личностно мотивирани

Друг проблем, който очерта Гешев са системните опити за засягане на независимостта на съдебната система със законодателни експерименти. Важно е запазване на спецправосъдието независимо от атаките, мотивирано от засегнати престъпни интереси, а и е доказало своята ефективност и признато в международен план, категоричен бе главният прокурор.

"Никой не е пророк в собствената си страна, но в резултат на международните си срещи специализираното правосъдие е признато от нашите европейски партньори като ефикасно и ефективно", похвали се Гешев.

За правомощията на главния прокурор, Иван Гешев заяви, че е хубаво да се чуе юридическата истина и реалната ситуация - смело може да се каже, че правомощията са ограничени спрямо другите главни прокурори от Европейския съюз.

Припомняме, депутатите от предходния парламент закриха специализираното правосъдие, но само на първо четене в пленарна зала. Единствената реформа, която 46-то Народно събрание постигне бе тази да върнат Бюрото по защита от ръководството на главния прокурор отново в Министерство на правосъдието.

Шефът на правната комисия: Явно 46-то НС няма да гласува за спецправосъдието

Шефът на правната комисия: Явно 46-то НС няма да гласува за спецправосъдието

Боян Магдалинчев намеси и изборите за нов председател на ВКС