Консорциум, воден от Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР), купи 41% дял в най-голямата банка в Молдова, имайки за цел да донесе повече прозрачност на финансовата система в страната, възстановяваща се от измама за 1 милиард долара.
ЕБВР и 2 компании за частни капиталови инвестиции купиха акции в Moldova Agroindbank, която контролира 30% от пазара в страната и чиито акции бяха замразени от регулаторите и предложени на търг на стратегически инвеститори.
Продажбата е следващата стъпка в изпълнението на изискванията на международните кредитори към Молдова, сред които са Международният валутен фонд и Световната банка, за изкореняване на корупционните практики и за повишаване на прозрачността в собствеността на заемодателите.
"За Молдова тази сделка е много важно събитие. Преди 3 години банковият сектор не беше прозрачен, но сега ситуацията е напълно различна", каза пред Reuters Франсис Малиж, управляващ директор на ЕБВР за финансовите институции.
"Сега MAIB (Moldova Agroindbank, б.р.) също ще има прозрачни акционери, готови да прилагат правилните принципи за нейното развитие", добави Малиж.
Освен ЕБВР консорциумът включва базираната във Вилнюс Invalda и украинската Horizon Capital, която управлява фондове, осигуряващи финансиране за бизнеса в Украйна и Молдова. Заедно те плащат еквивалента на 23 млн. евро.
Молдова потъна в икономическа и политическа криза след изчезването на 1 млрд. Долара от 3 банки с непрозрачни структури на собственост, включително Moldova Agroindbank, в периода 2012-2014 г.
Известeн на местно ниво като "кражбата на века", скандалът предизвика улични протести, Международният валутен фонд и Европейският съюз замразиха помощта за страната, валутата на страната се понижи до рекордно ниски нива, а инфлацията достигна двуцифрени стойности.
С подкрепата на ЕБВР по-рано тази година румънският кредитор Banca Transilvania купи миноритарен дял от 39.2% във Victoriabank - втората от трите банки, замесени в скандала.
Третият кредитор - Moldindconbank е под контрола на централната банка от октомври 2016 г., а властите се надяват да продадат 63.89% от акциите й на чуждестранен инвеститор.
Активите на Moldova Agroindbank са на стойност 22 милиарда леи (1.3 млрд. долара). Акциите й са продадени на цена от 1059 леи за акция (62.7 долара).
"Преди всичко искаме да видим правилно управление в тези банки. Те ще трябва да постигнат такава институционална сила, за да предотвратят повтарянето на ситуацията, която се наблюдава в банковата система на Молдова през последните години", посочи Малиж.