С хепиенд поне засега приключва кризата с Metro Bank - първата нова британска банка за последните около 100 години беше "на ръба" заради ликвидни проблеми, но тя беше спасена от колумбийския предприемач от имотния сектор Хайме Гилински Бакал, съобщават световните агенции.

Той ще придобие контрола върху Metro Bank.

Болният пациент

Metro Bank дебютира на пазара през 2010 г., като се позиционира като решение за обикновените потребители. През последните години, обаче, тя имаше редица сериозни проблеми и през 2019 г. излезе на загуба - ситуация, която се влоши по време на пандемията.

След две години "на червено", финансовата институция се оказа на печалба през последното тримесечие заради високите лихвени проценти.

Известна британска банка е "на ръба": Не ѝ стигат 600 млн. паунда

Известна британска банка е "на ръба": Не ѝ стигат 600 млн. паунда

Акциите на Metro Bank се сринаха с над една четвърт само за ден

Това не значи, че ситуацията междувременно се беше подобрила - Metro Bank имаше сблъсък с британските регулатори, а Fitch предупреди за възможно сваляне на кредитния рейтинг включително заради рискове, произтичащи от самия ѝ бизнес модел.

През миналата седмица акциите ѝ се сринаха с 30 на сто за ден, след като в медиите се появи информация, че спешно търси стотици милиони лири.

Какво се случи

Metro Bank обявиха, че са набрали 325 млн. паунда от инвеститори. Една трета от тях идват от Бакал, който е най-големият инвеститор в банката от 2019 г.

Неговият дял скача от 9% на 53%.

Новината за сделката беше посрещната радушно от Bank of England и от пазара, като акциите на банката в понеделник поскъпнаха с 22%. Даже и така, обаче, говорим за поевтиняване с 55 на сто от началото на годината.

Кой е спасителят

65-годишният Хайме Гилински Бакал е вторият най-богат колумбиец, като Forbes изчислява състоянието му на 5,8 млрд. долара.

По образование е инженер, но семейството му има силна връзка с банковия сектор. Неговите прароднини са литовски евреи. След успешно завършена специалност "Бизнес администрация" в Харвард, от 1980 г. той започва кариерата си в Morgan Stanley.

През 90-те Гилински купува колумбийския бизнес на скандалната международна банка BCCI, преструктурира го и го продава на голяма печалба.

Паднали гиганти: Банката от световния Топ 7, която се срина с гръм и трясък

Паднали гиганти: Банката от световния Топ 7, която се срина с гръм и трясък

BCCI беше на "ти" с Вашингтон, ЦРУ и още много други

Следва нова покупка - приватизацията на Banco de Colombia за 365 млн. долара. Това става не без подкрепата на Джордж Сорос, който инвестира 50 млн. долара. Тук отново следва успешна препродажба.

Банковият бизнес на Гилински се развива и в Перу, Парагвай и Испания.

Бизнесът му с недвижими имоти също е изключително мащабен, като проектът Panama Pacifico на територията на бивша военна база в Панама е един от най-големите като площ (над 11 квадратни километра) в света.

Не липсват обаче и обвинения към него. Още от 90-те банки, свързани с Гилински, са разследвани за пране на пари на наркокартели. Международният консорциум на разследващите журналисти споменава името на милиардера в рамките на мащабното разследване Pandora Papers, като припомня, че и американските власти са предупреждавали финансови институции под контрола на Гилински заради неправомерни практики.