47 проекта ще получат финансиране от общо 64 одобрени проекта по първата открита процедура за неправителствените организации по Оперативната програма "Административен капацитет", съобщи пресцентърът на МДААР.
Получените проектни предложения бяха 329, което означава, че тези, които ще получат еврофинанси са около 14.3% от тях.

По първите осем процедури за конкретните бенефициенти бяха подадени 13 проектни предложения, от които одобрени за финансиране са 7 проекта. За тях ще бъдат сключени договори за близо 21.9 млн. лв. Бенефициенти, както следва са държавни структури и структури на МДААР.

Потенциалните бенефициенти са срещнали ред трудности при изготвянето на проектната документация.

Основни грешки се изразяват в липсващи документи, непопълнени формуляри и несъответствия в бюджета. Те също са били изключително затруднени при определянето на целевите групи (напр. 4 милиона жени в България). Много често посочените в проектите дейности са допустими, но не отговарят на целите на програмата, като например: виртуално обучение по тенис. Кандидатите са били изключително затруднени и от понятия като устойчивост на проекта, мултипликационен ефект, хоризонтални политики и др.

Във връзка с отчетените затруднения отговорното ресорно министерство на държавната администрация ще предприеме ред стъпки за улесняване на бенефициентите.

Ще бъдат прецизирани насоките за кандидатстване и ще бъде подготвено Ръководство в полза на бенефициента. Също така се предвижда се мащабна информационна кампания и обучение, с което да се подготвят одобрените бенефициенти как се управляват проекти. На Интернет страницата на ОПАК вече е създадена нова рубрика "Препоръки", където до 15 януари бенефициентите ще могат да правят препоръки за подобряване на Насоките/Указанията за кандидатстване.

Обмисля се създаване на автоматизиран формуляр за кандидатстване, който да не позволява да се преминава към следващо поле, ако предишното не е попълнено.

Ще бъдат премахнати и някои очевидно неадекватни нормативни пречки.
В един от проектите декларации не са подали само двама от всичките 74 членове на Упрвителния съвет, каквото е изискването, поради което проектът е бил  отхвърлен.
Затова и УО на ОПАК ще работи за промяна в законодателството за отпадане на изискването да се подават декларации от всички членове на УС, а само от представляващия организацията.

Министерството на Николай Василев ще предприеме и мерки за повишаване на прозрачността при процедурите. Прави впечатление, че всички кандидати, чиито проектни предложения не са били одобрени за финансиране, ще получат писмено становище за основанията, поради които проектът им е бил отхвърлен.

Ред подобрения и много допълнителна информация са предвидени за интернет страницата на оперативната програма. Там ще има пълна статистика на разходването на средства по програмата.