Влизането на България в ЕС преди 5 години беше доказателство, че искаме и можем да живеем по различен начин, коментира външният министър Николай Младенов след заседанието на Министерски съвет по повод 5-годишнината от членството ни в Съюза, предаде репортер на News.bg от Министерския съвет.

Той изтъкна, че България е сред петте страни с най-добро въвеждане на европейските директиви. Младенов каза още, че от 1 януари 2007 година досега има общо 235 процедури срещу България, от които 181 са официално закрити от Евокомисията и само 2 от откритите са в съдебна фаза.

Министърът изтъкна, че България участва активно в процеса на вземане на решения в ЕС.

Той каза и че правителството възнамерява следващата седмица да информира подробно парламента за хода на разговорите и ангажиментите по т.нар. фискален съюз. Българската позиция той резюмира така: "Да" на фискалната дисциплина в Европа, „не" на ограниченията на нашата икономическа политика."

По думите на Младенов България подкрепя финансовата дисциплина в Европа, но е против  ограниченията в икономическата политика. Според министъра страната ни е против  въвеждането на единна основа в корпоративното облагане.

Освен това относно въвеждане на данък върху финансовите транзакции, който е обект на сериозно обсъждане в момента в еврозоната, България има сериози резерви, каза още министърът.

Министърът по европейските въпроси Томислав Дончев от своя страна каза, че в края на 2011 година сме усвоили 20% от ресурса на еврофондовете, което отчете като голям успех. Той изтъкна, че половината от инвестициите на държавата се осъществяват със средства от ЕС и посочи пътища, жп линии, пречиствателни станции и други.

Целта на страната ни към края на годината е 90 на сто от средствата по европейските оперативни програми да бъдат договорени, а разплатените - да стигнат до 38-40 процента, подчерта министър Дончев. Той призна, че към момента няма ефект от искането на страната ни да се увеличи процентът на европейско съфинансиране за страните отличнички по финансова дисциплина.

„През есента на миналата година имаше инициатива за промяна на този текст именно за увеличаване на европейското финансиране на страните с временни бюджетни затруднения. България възрази срещу този текст и искаше включването на такива страни като България, които поддържат добра бюджетна дисциплина и именно заради това натискът по отношение на бюджетите им за съфинансиране е не по-малък от този на страните с временни бюджетни затруднения", припомни Дончев. Той обясни, че към момента няма практически ефект от несъгласието ни и от нашето искане.

В общия регламент за следващия програмен период е записано, че ако една страна надхвърли 3 на сто бюджетен дефицит, ще й се спрат всички недоговорени към съответния момент средства. Дончев допълни, че е притеснен от записаното в член 22, че страните с временни бюджетни затруднения могат да ползват по-високо съфинансиране, докато са в тези затруднения. България не подкрепя този текст и счита, че двата текста са в противоречие, обясни министърът по управление на средствата от ЕС.