На 24 ноември т. г. вицепремиерът и министър на външните работи Ивайло Калфин ще участва в срещата на правителствените ръководители на страните от Централно-европейската инициатива (ЦЕИ) в албанската столица Тирана.
Темата на форума е: "Към интеграция и по-тясно сътрудничество". На него ще бъдат изложени позициите на съответните страни по текущото състояние и новите насоки от дейността на ЦЕИ, в съответствие с актуалната политическа обстановка в региона, предстоящото приключване на Петото разширяване на ЕС и процеса на реорганизация на финансовите инструменти на ЕС.
Дневният ред на срещата включва приемане на Отчетния доклад на Генералния директор на Секретариата на ЦЕИ за 2006 г. в изпълнение на Плана за действие на Инициативата за периода 2004-2006 г., План за действие на ЦЕИ за периода 2007-2009 г., както и Заключителен документ, отразяващ резултатите от дискусията по време на пленарното заседание.
Годишната среща на министър-председателите ще бъде съпътствана от два допълнителни форума на ЦЕИ - Икономическия форум на високо ниво и Младежкия форум на ЦЕИ.
ЦЕИ е най-старата и широкообхватна регионална структура в Централна и Източна Европа, в която членуват 18 държави. Тя обхваща територия от 2,4 млн. кв. км и население от 255 млн. души. Основна цел на ЦЕИ е да съдейства за изграждането на единна Европа чрез създадените структури и на базата на политическия диалог, координацията, регионалното сътрудничество и взаимодействието на страните-членки с основните международни финансови институции.
България е пълноправен член на Инициативата от юни 1996 г. Участието ни в ЦЕИ е част от цялостната външна политика на страната, в която основен акцент е развитието на добросъседските отношения и сътрудничество в региона.
Страната ни успешно защитава проекти, финансирани от фондовете на ЦЕИ. Безвъзмездната финансова подкрепа от фондовете на ЦЕИ за осъществяване на български проекти от м. ноември 2004 г. до м. октомври 2005 г. е на стойност 161 712 евро. За периода до септември 2006 г. са финансирани още 8 български проекта на стойност 75 600 евро. Общата помощ по фонда за сътрудничество до настоящия момент е 237 312 евро.
Проектите са в областта на околната среда, енергетиката, туризма, статистиката, медицината, човешките права, културата, науката и образованието. Очаква се решение за финансиране на още четири български проекта. С тези резултати България се нарежда на второ място след Италия по активност при представянето на проекти. В документите на ЦЕИ се отчита, че през периода 2005-2006 г. страната ни значително е увеличила броя на предложените и утвърдени проекти.
България се подготвя да поеме председателството на ЦЕИ през 2007 г.