И все пак брутният вътрешен продукт (БВП) надмина 100 милиарда лева през 2017 година. Това е рекордно високо ниво за българската икономика и близо три пъти повече, отколкото през 1989 година, коментира в свой анализ, публикуван от "24 часа", икономистът Георги Ангелов.
По неговите думи преди време прогнозата за достигане на това ниво е била "прекалено оптимистична", но допълва, че публикуваните през тази седмица ревизирани данни на Националния статистически институт (НСИ) показват, че икономиката на страната е генерирала 101 милиарда лева през миналата година.
"БВП от 101 милиарда лева се равнява на близо 52 милиарда евро или 61 милиарда долара. Това е рекордно високо ниво за българската икономика и близо три пъти повече, отколкото през 1989 година (когато БВП беше под 22 милиарда долара) въпреки застаряването и намаляването на населението. За сравнение, съседна Сърбия, която има същото население като България, произвежда едва 41 милиарда долара през 2017 година", посочва Ангелов.
Експертът е на мнение, че разликата в полза на нашата страна се дължи най-вече на присъединяването към Европейския съюз. "Най-голямата промяна в данните е по отношение на външната търговия и потреблението. Износът на стоки расте с 8,3% - много по-бързо от първоначалната оценка за 6% растеж", допълва икономистът и дава още примери като ръст на експорта на услуги и потребление.
Георги Ангелов акцентира върху това, че последните години се оказват успешни за страната ни и в сравнение с други държави в ЕС.
"За последните 3 години Румъния и България отчитат най-висок икономически растеж на човек от населението сред всички нови страни членки на ЕС. Всъщност Румъния и България са в топ 3 в целия ЕС - само Ирландия има по-висок растеж, но той основно е движен от еднократна данъчна оптимизация", разяснява експертът.
Той обръща внимание на това, че в сравнение със съседните Румъния и Турция растежът на българската икономика към момента остава балансиран, като по държавния бюджет и текущата сметка има излишък, а инфлацията все още се запазва под нивото на реалния растеж.
"Важно е да се запази този балансиран и устойчив растеж на икономиката - тук особено важно е да се следи внимателно увеличението на банковия кредит. БНБ вече обяви, че повишава капиталовите изисквания за банките, вероятно ще има нужда от допълнителни мерки особено по отношение на потребителските и ипотечните кредити, които се ускоряват", пише Ангелов и допълва:
"Какво вървят нещата, през настоящата година България ще постигне още един рекорд - реалният доход на човек от населението на страната ще премине границата от 50% от средното в ЕС. Преди около 20 години реалният доход тук беше едва една четвърт от средния в ЕС, т.е. за две десетилетия се удвои в реално изражение.".
По оценката на Ангелов при запазване на темпа на растеж доходите ще могат да се изравнят с тези в Западна Европа след около още две десетилетия.
Meteriza
на 22.08.2019 в 00:56:00 #12Спори се за съвсем различни неща от участниците. Ако махнем троленето и жаждата за плюене, без значение от повода и аргументите, истината е малко по-различна. Какво имам предвид - За горната статия. "Money.bg" е що-годе сериозно издание, но автора не е напълно обективен. Не споменава обезценката на долара (която е общовалидна за целия свят) равняваща се на почти 100% за последните 30 години. Демек ония 22 милиарда от 89-та, сега са 44 милиарда. И при 60 милиарда $ БВП, растежа не е 3 пъти (300%), а е 0,5 пъти (50%). Шест пъти е раздул "успеха" на т.нар. "БГ демокрация". Соросоиден неолиберален подход и пропаганда... Не тъгувам за комунизма. Но не и така недодялано да се опитват да ни манипулират. Защото нито онова беше комунизъм, нито това е демокрация. Онова беше тоталитаризъм, сега това е клептокрация. При оня строй имаше усещане за социализъм благодарение на наливането на пари и ресурси от СССР, респективно - гарантирано изкупуване на всичко произведено от нашата икономика. В момента в който Горбачов започна перестройката и врътна кранчетата на Източния блок плюс братските соц. държави в Африка и Латинска Америка, започнаха дефицитите и опашките. От друга страна, усещането за демокрация се появи заради свободата всеки да говори публично каквото и колкото си поиска, както и свободно да пътува, и живее където реши. Само че в тази територия няма свобода, а има свободия. Има правосъдна система, няма реално правосъдие. Всички по-големи бизнеси се държат от протежета на някогашната "Държавна сигурност". На всеки значим пост във всяка от четирите власти е неминуемо човек от агентурата на ДС, негов син или негов внук. Сегашната ДАНС е пародия. Нейните функции се свеждат до защита на интересите на 20-те комунистически фамилии, управлявали България и преди, управляващи я и сега. Защитата става с нападане на неудобните или външните за системата хора, използване на държавния ресурс, власт и правомощия за поддържане на статуквото (известно още като #КОЙ, ДС, номенклатура, червени милионери и прочее). Сегашния обществен строй е основан на крадене. На всичко и на всички нива. Обществени поръчки, еврофондове, бюджети на ведомства. Всичко!
goro-georgiev
на 12.08.2019 в 13:29:24 #11не забравяйте че курс долар лев 1989 беше 1:1 в бнб, но реалността беше друга. Валутата беше страшен дефицит. Моряци и тираджии продаваха долар за 4.50 - 5 лв. под угроза за затвор. А хората ги купуваха за дънки, за касетофон или телевизор. 22 млрд. долара бвп е било само на книга и по сметки . В държавата доларите 'беха' кът. Жалко че днес младите не знаят а други които са живели и помнят правят пропаганда на комунизма.
dad
на 11.10.2018 в 21:26:27 #10Прочетете статията напроф.Иван Ангелов.Според него днес живеем 3.5 пъти по-бедно в сравнение с 1988 г.Т.е. един тогавашен долар днес струва 3.5 долара.Сметнал го е човекът,некато вас!
navy
на 11.10.2018 в 12:45:23 #9За какъв соц да милея? Само като се сетя как два пъти годишно ходихме на бригади, лятото за 40 дни за домати, а есента още толкова за грозде и ми се повръща чак. То това си беше робски труд, плащаха ни за 40 дни труд общо 15лв. при изкарана норма, а някои до плащаха ако не са работили достатъчно. Сега тинейджърите лятото са по гръцките острови, а ние тогава се превиваме на полето.
IvoAndonov
на 10.10.2018 в 17:45:48 #8Ей тва комунетата (коментатори) ще си измучат от *** аргументи още веднъж да възхвалят ТОТАЛИТАРИЗМА. Имало инфлация от тогава. Сравнението ви е в долари бе бастун. Да и аз като прочетох статията си помислих, че 20млрд долара през 89г не са толкова сега, но там инфлацията не е 3 пъти, колкото е разликата между абсолютните стойности. През комунизма не стига че няма стоки, услуги, тотален дефицит на каквито и да удоволствия и удобства, но и парите са по - малко.От 2018! Аз и всички мои познати (вишисти) намерихме начин да си изкарваме прилични доходи. Говоря от 2000лв нагоре на месец. Имам и приятели в страната, не са всички в София. Само мързеливците и хора с ниска степен на образование през 2018 не могат да живеят нормално. А те не са малко.
vili-rRs0YkeN
на 09.10.2018 в 21:44:24 #7до Mithrandir: Говори за себе си. Ако живееш бедно, явно не успяваш да се справиш с това да бъдеш ценен за пазара на труда. Което означава че трябва да пре-специализираш в сфера, която носи приходи. Така работи свободната пазарна икономика. Иначе, болшинството от познатите ми са с по 2 коли, смартфони за по 1000 лв, снимат се постоянно по почивки по ски курорти, морета, Гърция, Испания и прочие. Живота сега е доста по-богат от годините на соца и има доста по-голямо рарзнообразие и достъп до стоки и услуги и като цяло възможности. По това просто няма две мнения. Дори средната продължителност на живота сега е 75 години а през соца - 71 год.
Mithrandir
на 07.10.2018 в 21:03:38 #6Интересно защо тогава живеем 10 пъти по-бедно...
tetaka.te
на 05.10.2018 в 18:35:55 #5Ахахахахахахаа. Да добре звучи, ма да видим реалност. 1989 Хляб 20 стинки, ток киловата пак стинки, бензин 30 стинки, баничка с боза 25 стинки сега 2 лева и нещо. А сега на база инфлацията икономиката е поне 5 пъти по малка. Ма нного обичате да манипулирате цифрите ей. Чак смях ме хваща от такива анализатори.
Hatemachine
на 05.10.2018 в 17:01:49 #4Така подадени цифрите предизвикват уау ефект. Реално ако се сложи инфлацията за 29 години нещата са други. Грубо казано какво е можело да си купиш с един долар през 89-та и сега. БВП е надут заради еврофондовете и обществените поръчки не заради реално производство.
zhivko-stoykov-ItGbj5lB
на 05.10.2018 в 16:08:15 #3колко е инфлацията за същият период 97.7% в долари. https://www.usinflationcalculator.com/
psp_11
на 05.10.2018 в 15:49:06 #2По-голяма глупост само от ББ бях чувал..
ce
на 05.10.2018 в 15:02:20 #1колко е инфлацията за същият период