Международният валутен фонд (МВФ) оряза прогнозата си за световния икономически растеж за тази година. Очакванията на организацията са за ръст на глобалния брутен вътрешен продукт (БВП) от едва 3,2% през тази година. Тази прогноза е с 0,2 процентни пункта под растежа, обявен от МВФ през януари.

Освен това от фонда остават скептици за световната икономика през 2017 г., като очакванията са тогава тя да се „забърза” минимално до 3,5 на сто. В началото на годината от МВФ залагаха такъв от 3,6 на сто.

От фонда посочват, че въпреки положителните резултати на световния БВП, неговият ръст ще бъде все по-разочароващ, като по този начин глобалният пазар остава изложен на рискове.

Слаба година за водещите световни икономики

Международната организация намали прогнозите си за повечето водещи икономики в света, включително за тази на САЩ, Великобритания и Япония. Очакванията са Щатите да достигнат ръст от 2,4 на сто през 2016 г. и такъв от 2,5 на сто през 2017 г.

Япония ще отчете скромните 0,5 на сто, а за идната година прогнозите са, че третата в света икономика ще изпадне в рецесия с БВП от минус 0,1 на сто. Растежът на държавите от Еврозоната ще бъде съответно 1,5% и 1,6%.

Според изчисленията на МВФ Китай ще успее да се справи със заложената от правителството цел за растеж от 6,5%. През 2017 г. обаче ръстът на БВП на азиатския тигър може да спадне до 6,2%.

2016 г. ще бъде тежка за две от основните членки на БРИКС – Русия и Бразилия. И двете ще отчетат отрицателен икономически растеж. Прогнозата на фонда е за спад от 1,8 на сто на БВП на Русия и за такъв от 3,8 на сто на Бразилия.  

Единствено Индия ще продължи да изненадва с бързорастящата си икономика, която се очаква да запази ръста си на ниво от 7,5% през тази и следващата година.

Нестабилност в САЩ и Европа

САЩ и Европа ще се сблъскат с доста негативни настроения по отношение на действията им в посока на международната икономическа интеграция. За това говори нарастването на евроскептицизма в рамките на ЕС и негативното отношение към имигрантите от страна на някои от кандидатите за президент на Щатите.

От МВФ предупреждават, че това заплашва свободната търговия. Същият риск е надвиснал и над държавите от Шенген в Европа, не само поради икономически причини, но най-вече заради бежанската криза.

Друг проблем, пред който ще бъде изправен ЕС през тази година, е референдумът във Великобритания. Според организацията има вероятност гражданите на Обединеното кралство да гласуват за напускането на съюза, което от своя страна ще причини „сериозни щети в регионален и глобален мащаб”.

Според експертите от фонда евентуален „Брекзит” и последвалите след него споразумения, свързани с излизането на Англия от ЕС, ще се отразят негативно върху доверието на инвеститорите. Това от своя страна ще предизвика „нарастваща нестабилност на финансовите пазари”.

Държави 2016 2017
Световна икономика 3.2% 3.5%
САЩ 2.4% 2.5%
Еврозона 1.5% 1.6%
Япония 0.5% -0.1%
Великобритания 1.9% 2.2%
Русия -1.8% 0.8%
Китай 6.5% 6.2%
Индия 7.5% 7.5%
Бразилия -3.8% 0.0%