"Връщането на пари при потребителите ще е силен стимул за икономиката", бяха думите на президента Буш вчера, по време на представянето на плана за справяне с икономическата криза.

Буш допълни, че изпълнението на залегналите в проекта точки, ще доведат до "директно и бързо данъчно облекчение за американските граждани". Планът на президента включва облекчения за домакинствата от $300 до $600. Общият проект се оценява на около 1% от БВП на САЩ, като за 2008 г. общата стойност на включените мерки ще е между $140 и $150 млрд. Президентът е допълнил, че въпреки слабото икономическо развитие днес, очаква икономиката да продължи да расте и през следващите тримесечия. Финансовият министър Хенри Полсън е споделил, че ако планът подейства правилно, това ще спомогне за създаването на близо половин милион нови работни места.

Американският капиталов пазар направи силно възходящо рали преди речта на Буш, но в крайна сметка приключи деня на червено. През изминалата седмица, Wall Street преживя най-слабото си тридневно представяне от пет години насам.

В четвъртък, президентът Буш, шефът на ФЕД Бернанке и политически лидери от Конгреса се обявиха за по-активна държавна намеса при справянето с икономическата криза. Буш проведе няколко консултативни разговора с демократите от Камарата на представителите, с които се споразумя за общ план, който трябва да предотврати навлизането в рецесия. На свой ред Бернанке предупреди Конгреса, да внимава какви промени ще направи във фискалната политика, за да имат те нужния ефект.

Планът на Буш си има и своите критици. Сенаторът от демократическата партия и настоящ кандидат за президент Хилари Клинтън, е споделила, че икономическите мерки в проекта не включват близо 50 млн. нуждаещи се американци. "Подходът на Буш не е ориентиран към милиони нископлатени американски граждани и пенсионери, които живеят с фиксиран доход и в момента са под огромно напрежение", сподели късно вчера Клинтън.

Директорът на центъра за бюджетна политика Робърт Грийн, пък е на мнение, че президентският икономически план ще подпомогне едва 40% от данъкоплатците в страната. Четиричленни семейства, които живеят с по-малко от $40 000 годишни доходи, ще получат едва половината помощ или изобщо никаква.

Една от големите американски бизнес групи се е обявила за налагането на постоянни потребителски и бизнес данъчни облекчения. "Един добър икономически план, ще върне парите в портфейлите на хората и така ще накара бизнеса отново да се завърти", коментира председателят на общността. Отделно от всичко това, последните икономически данни от САЩ, прогнозират сериозен спад в активността през първата половина на 2008 г.