"Връщането на пари при потребителите ще е силен стимул за икономиката", бяха думите на президента Буш вчера, по време на представянето на плана за справяне с икономическата криза.
Буш допълни, че изпълнението на залегналите в проекта точки, ще доведат до "директно и бързо данъчно облекчение за американските граждани". Планът на президента включва облекчения за домакинствата от $300 до $600. Общият проект се оценява на около 1% от БВП на САЩ, като за 2008 г. общата стойност на включените мерки ще е между $140 и $150 млрд. Президентът е допълнил, че въпреки слабото икономическо развитие днес, очаква икономиката да продължи да расте и през следващите тримесечия. Финансовият министър Хенри Полсън е споделил, че ако планът подейства правилно, това ще спомогне за създаването на близо половин милион нови работни места.
Американският капиталов пазар направи силно възходящо рали преди речта на Буш, но в крайна сметка приключи деня на червено. През изминалата седмица, Wall Street преживя най-слабото си тридневно представяне от пет години насам.
В четвъртък, президентът Буш, шефът на ФЕД Бернанке и политически лидери от Конгреса се обявиха за по-активна държавна намеса при справянето с икономическата криза. Буш проведе няколко консултативни разговора с демократите от Камарата на представителите, с които се споразумя за общ план, който трябва да предотврати навлизането в рецесия. На свой ред Бернанке предупреди Конгреса, да внимава какви промени ще направи във фискалната политика, за да имат те нужния ефект.
Планът на Буш си има и своите критици. Сенаторът от демократическата партия и настоящ кандидат за президент Хилари Клинтън, е споделила, че икономическите мерки в проекта не включват близо 50 млн. нуждаещи се американци. "Подходът на Буш не е ориентиран към милиони нископлатени американски граждани и пенсионери, които живеят с фиксиран доход и в момента са под огромно напрежение", сподели късно вчера Клинтън.
Директорът на центъра за бюджетна политика Робърт Грийн, пък е на мнение, че президентският икономически план ще подпомогне едва 40% от данъкоплатците в страната. Четиричленни семейства, които живеят с по-малко от $40 000 годишни доходи, ще получат едва половината помощ или изобщо никаква.
Една от големите американски бизнес групи се е обявила за налагането на постоянни потребителски и бизнес данъчни облекчения. "Един добър икономически план, ще върне парите в портфейлите на хората и така ще накара бизнеса отново да се завърти", коментира председателят на общността. Отделно от всичко това, последните икономически данни от САЩ, прогнозират сериозен спад в активността през първата половина на 2008 г.
Неделчо Съботинов
на 23.01.2008 в 12:08:11 #17Българин, М1 е агрегатът който е най-"тесен", т.е. показва валутното обращение и с колко се увеличава или намалява то. С две думи, това е измерителят на това колко долари излизат от печатницата и пълнят джобовете на американците и чужденците. За него, а и за по-широкия агрегат М2 има данни и до ден днешен, не го отричай. Прочетох повече по темата, защото наистина не бях запознат и се оказа, че М3 се движи пропорционално с М2, но е ужасно широк индекс включващ освен парите кеш и всички останали ниско-ликвидни активи. Той е изключително сложен и скъп за пресмятане, а и не носи кой знае колко по-голяма информация от М1 и М2 за движението на парите, така че са го спрели. Ако наистина се интересуваш от паричното предлагане на доларите, дадох ти линк, ако просто си говориш, това е друга работа.
Неделчо Съботинов
на 21.01.2008 в 09:41:18 #16Българин, понеже до сега все пишеш как САЩ са спрели да публикуват данните си за паричното обращение, реших да ти покажа как това не е точно така. ФЕД спря през лятото на 2006 г. да изнася данни за най-широкия показател за парите (М3), който обаче както може би знаеш, почти не се различава от М2. ФЕД никога не е спирал да изнася данните си за М1 и М2 паричното предлагане. Ето ти сведения за парите в обращение в момента. Разлика при М1 поти няма. http://www.federalreserve.gov/releases/h6/current/
hellwitch
на 21.01.2008 в 08:41:19 #15shakalaka-Man-U ============ Първо Американската икономика няма как да "рухне" - рецесия означава че няма да расте, а пълномащабна криза е напълно изключена освен ако наистина не почнат да печатат долари без покритие. Иначе мен лично една няколко месечна рецесия ще ме засегне поради това че петрола най-накрая ще почне да поевтинява, а от там и насъщния бензин тук в БГ. Второ очакванията са в БГ една американска криза почти да не се усети поради много малките обеми на търговията ни с САЩ. Това което може да ни засегне е, че на запад ще дават по трудно кредити - а от там евентуално по малко инвестиции за нас. Но това е косвена връзка
shakalaka-Man-U
на 21.01.2008 в 06:00:20 #14А бе този план на буш ми звучи като икономическата му програма от 1999 година по време на първата му предизборна кампания. Резултата е налице цял свят да му се радва. Според моето скромно мнение """"бързите и точните"""" икономически стимули трябва да са следните. 1. Буш да бъде пенсиониран на момента поради некадърност и тотална некомпетентност. 2. Прекратяване на войната в Ирак 3. Разработка и внедряване на алтернативни енергийни източници. 4. Щатите да минат на валутен борд.. Да точно така. Не се майтапя. Печатането на долари без покритие да бъде добавено в конституцията като "измяна към родината и престъпление срещу интересите на държавата". "Забележка" Валутният боард не е задължително да е контролиран от международният валутен боард тъй като не е ясно колко доверие може да му се има и на него.. Най добре този "валутен борд" да е подчинен на вътрешна (американска) комисия от независими икономически експерти. 5. Да се назначи "емърджънси президент" на Щатите. няма значение дали е републиканец или демократ но да е някой нормален човек а не малоумн и алкохолизирано питекантропспко изчадие като Бушмена... ABB (anyone but Bush sort of strategy) 6. Налагане на ембарго на всякакви военни конфликти в следващите 3000 години. Или ако ще се воюва да се воюва по съвременни военни стратегии. Тотално унищожаване на врага (ако наистина има такъв). Това означава Въздушни и ракетни атаки и изтребване на всичко което мърда. Ако имаш проблем с Ирак.. Бум .. Няма го Ирак.. Ако имаш проблеми със Сириа... Бум .. и т.н . Да не се харчат излишни пари за създаване на изкуствени демокрации и тем подобни химерни, утопични и нереалистични идеи. Това е верният път. Всичко останало е бла-бла-бла дрън-дрън-дрън. П.С. Отделям специално внимание на псевдо-патриоти и автентични бай-ганьовци като булгар, булгар1, булгар2, 3,4,5, и т.н , Българин, Циганин, Тъпак и прочие. Братлета размърдайте си ферментиралите мозъци ако все още е възможно и си задайте въпроса какво толкова печелите лично ако Америка рухне???? Наистина ли сте толкова интелектуално ограничени за да повярвате че рухването на Америка за вас ще е само едно реалити шоу което ще гледате по БТВ и Нова ТВ, което няма да ви засегне лично???? Отговорете си сами на себе си ... На мен няма смисъл да ми отговаряте защото аз отговора го знам..
Kihano4
на 21.01.2008 в 00:48:56 #13Неделчо, Благодаря за отговора! Това за хилядите го видях, ама за курса лев-долар не важи шото ще излезе, че ,иналата година сме плащали по 1500 лв за долар. Просто тая таблица са я ос...и. Ама има един друг линк на бнб за курса на долара, там всичко си е наред. И деноминацията е на място. Що се отнася до САЩ, да велика страна са и действително имат голям успех за 200 години, в икономиката в науката и във влиянието си върху света. Ама голяма част от успеха си дължат на агресивна външна политика ориентирана към грабителство в третия свят. Освен това двете световни войни им идват като шестица от тотото.
Точно обаче тоя бърз растеж ги кара да се възгордяват, да се държат арогантно и да смятат, че света е техен. Това ще им изяде главите. А и вече е трудно да се говори за американски интереси. Под американски интереси се разбира на интересите на все по стесняващ се кръг от едри магнати. (Време е да потърся статистики за състоянието на средната класа в САЩ и ЕС. Обзалагам се че обеднява!) Ако тия магнати могат да спечелят от икономическото рухване на САЩ, считай го сторено.
Неделчо Съботинов
на 20.01.2008 в 21:22:47 #12Kihano, забравих да обясня, как така сме плащали по 0.07070 лв. за $1 през декември 2005 г. Просто виж отгоре над таблицата, където пише, че всички стойности в нея са в "Хиляди лева". Тоест 0.07070 * 1000 = 70.7 лв. за долар. Останалите сметки по същия начин.
Неделчо Съботинов
на 20.01.2008 в 21:18:04 #11Кихано, само накратко да ти обясня какви са тези парични агрегати, тъй като май го постави като въпрос. Става дума за това, че парите са всичко, приемано като средство за размяна (звучи като от лекция в Икономическия). Основно паричните агрегати пресмятат наличните валутни активи (банкноти и монети) както и парите държани в банкови депозити. Тук има класификация на отделните видове парични активи, според тяхната ликвидност (колко бързо могат да бъдат прехвърлени в реални пари - банкноти). Така имаме три категории (за България) - М1, М2 и М3. М1 - (Тесни пари) - това са всички пари в обращение и безсрочните депозити в банките (това са сметките, които веднага се изплащат при поискване). Това са най-вече напечатаните от правителството пари. М2 - (Широки пари) - В България М2 и М3 са на практика почти еднакви, като тук се включват парите от М1 плюс спествоните и срочните депозити (сметки, които се изплащат след определено предизвестие или на падеж). М3 - най-широкото определение за пари. Към М3 се включват М2 плюс всички институционални парични фондове, дългосрочни депозити и държавни ценни книжа. Колкото до това, че Софиянски продължи да печата пари, да това е факт, но при него хипер инфлацията постепенно бе овладяна, за да влзезем след това в Борд. Печатането на пари не е проблем и по време на паричен съвет (Борд), като преди това БНБ се съветва с надзорния орган. Условието е валутните ни резерви задължително да покриват всичките пари в обращение, така че един ден ако българите масово започнат да обръщат левовете си в евро, ще има за всички, че и отгоре. Златното покритие на долара приключва с края на Бретънуудската система през февруари 1973 г. Това се налага, тъй като САЩ, а и останалите световни централни банки, не могат да отговарят на нуждите на разрастващата се световна икономика и зарязват златното покритие.
bulgAR
на 20.01.2008 в 19:43:01 #10Неделчо,свали розовите очила и разбери,че САЩ от много отдавна,не са това което са били.Падението на САЩ започва в 30 години на 20 век,когато четири богати еврейски фамилии създават федералния резерв на САЩ и започват да печатат долари без златно покритие.Гледай http://zeitgeistmovie.com
Kihano4
на 20.01.2008 в 19:06:29 #9Неделчо, не бях се интересувал за дефицита на САЩ. Явно не им е проблем. Благодаря за линка към БНБ. Порових се малко в данните за паричните агрегати М1 и М2, както ми каза макар и да не знам какво точно значат. Излиза следната работа. М1,М2 и паричната база се движат почти пропорционално от дек 1995 до януари 2007. Затова сам оценявал само М1. От дек 95-та до януари 97ма М1 се увеличава 5.1 пъти (спрямо дек 95та)! Ако това значи че Виденов е печатал пари, да така е. Обаче, на 12 февруари 1997 Поема Софиянски. До края на 1997 М1 се увеличава 2.1 пъти (спрямо февр 97ма). Значи и Софиянски е попечатвал.
Растежа на М1 забележимо намаля едва през януари 1998, а борда е въведен през юли 1997. От януари 1998 насам М1 се увеличава експоненциално 5.3 пъти. Това какво значи? Че печатат пари и през борда пропорционално на марката/еврото? Защо швабите спазват тая експонента? А 2002 година са й сменили наклона...
Странен ми е и хода на курса лев за долар. През февруари 97ма има един пик на около 2лв за долар и оттогава числата са което всички познаваме. Преди това обаче са едни дребни ... А и не виждам деноминациите, не помня колко бяха, май Костов прави една през 99та (1000 пъти!) има нещо гнило ... това трябва да са някакви преизчисления със задна дата, ама с малките числа пак не става.
Кога сме плащали 0.07070 лв. за 1 щ. д.?

Неделчо Съботинов
на 20.01.2008 в 15:18:06 #8Кихано, ето ти статистика за паричното предлагане в България, данните са на БНБ. Избери си период и гледай М1 и М2 паричните агрегати да видиш в онези бурни години 96-97' как се покачват парите в обращение. http://www.bnb.bg/bnb/dd/new_mb_msm.nsf/fsWebIndexBG
Неделчо Съботинов
на 20.01.2008 в 14:44:36 #7Kihano, когато говориш в измерения като "огромен" и "гигантски" за бюджетен (не търговски) дефицит, имаш ли представа колко е той? Направих си труда да извадя най-скорошната статия на Блумбърг и виж за какви стойности става въпрос. American Budget Deficit Falls To Lowest Level in Five Years The American government posted the smallest budget deficit in five years as tax revenue reached a record and spending rose at the slowest pace in President Bush's presidency. The deficit narrowed to $162.8 billion in the fiscal year that ended September 30, 2007 the third straight annual decline and lowest since $158 billion in 2002, the Treasury Department said yesterday in Washington. Total spending rose 2.8% for the year, compared with an average annual increase of 6.8% since 2001, the year Mr. Bush took office. Revenue in 2007 increased 6.7%, helping to reduce the annual budget gap more than one-third from $248.2 billion last year. Значи за последната фискална година, той е в рамките на $162.8 млрд. Това е близо 1.2% от БВП, това "огромен" дефицит ли е. Погледни моля те, бюджетните дефцити на страните от Еврозоната, повечето от тях са между 2 и 3%.
Неделчо Съботинов
на 20.01.2008 в 14:34:57 #6Българин, недей да се пениш толкова и не изопачавай думите на хората. Да, историята на САЩ е малко повече от 200 години, но от "каторжници" и каквито там ги наричаш, станаха за два века водеща икономическа, политическа и културна сила. Факт е, че днес целият свет замлъква, когато шефът на американския Федерален резерв коментира лихвеното ниво на САЩ, както и следи всяка икономическа новина идваща от там. Наистина много интересно, за 200 години от една гола земя, сега там живеят 300 млн. души и умовете от цял свят някак си са причвлечени от "ужасните" условия в Америка. Чудна работа...
Kihano4
на 20.01.2008 в 13:24:26 #5Неделчо , въпроса ми е по скоро как Буш с намаляване на данъците ще покрие огромния бюджетен дефицит. Ама САЩ това не ги вълнува много, ще спрат още социални програми или ще го протакат както и досега. А, като отваряш дума за Виденов. Знаеш ли как обикновен гражданин може да провери, дали и колко левове е напечатал Виденов? Все някъде трябва да има документи, а кой знае защо никой не се е сетил да ги извади.
govedo
на 20.01.2008 в 03:57:47 #4Бу6 пак 6те го цуцорка-да му е сладко!
Неделчо Съботинов
на 19.01.2008 в 23:14:48 #3Парите, които Буш предлага да "раздаде" с плана си, няма да дойдат от печатниците, а както си пише в статията от данъчни облекчения. Просто, няма да се вземе пълния размер на дължимите данъци, а с $300-$600 (дори $800) по-малко, като идеята е повече пари да останат в реалната икономика. Тези пари СЪЩЕСТВУВАТ и ще се завъртят в стопанството, което ще накара бизнесът да се възстанови много по-бързо. Идеята на държавата в случая е да подпомогне хората като не им взима пълния данъчен сбор, а те с потреблението си да стимулират бизнеса. Тъй като говорим за общо $150 млрд., това си е доста силен стимул за икономиката. Тия хора са измислили бизнеса, не ги мислете, че лесно ще се предадат и ще правят грешките на социалистическото правителство - "Виденов".
mc solaar
на 19.01.2008 в 20:06:16 #2браво ,да им дава пари на хамбургероядците, ама не в долари.... купони, примерно- за кисело мляко и кренвирши
Kihano4
на 19.01.2008 в 14:20:19 #1Някой компетентен няма ли да коментира, щото тоя план "на Буш" нещо много "антиикономически" ми се струва. САЩ няма ли огромен дълг, откъде ще вземе Бушката тия пари, 1% от БВП, та да ги раздава почти "на калпак". Защо БГ не може да направи същото, след като даже имаше излишък? Нима Бушката няма да предизвика инфлация, като раздава пари? А и каква е тази "по-активна държавна намеса" какво стана със саморегулирането на свободния пазар (най- свободния в света! Дайте да се разберем!)
