Това беше договорено на състоялите се в петък в Брюксел технически консултации между България и ЕК.
Аргументите на България бяха сметнати за достатъчно важни, за да бъдат разгледани от ЕК.
Припомняме, че по инициатива на министър Джевдет Чакъров бе подготвена единна позиция на държава и бизнес.
В преговорите от страна на ЕК участваха експерти от отдел „Изменение на климата и въздух" в главна дирекция „Околна среда", а от българска страна - експерти от МОСВ, МИЕ, Министерския съвет и представители на БСК, КРИБ, Българската асоциация на циментовата индустрия и Института по енергетика.
Тази седмица България трябва да внесе писмено по официални ред представените днес аргументи и след това ще се задвижи процедурата за разглеждането им.
Експертите на ЕК днес заявиха, че ако се открият чисто технически грешки - например в изчисления, в екселски формат и т.н., те веднага ще бъдат коригирани.
Abadbobata
на 26.11.2007 в 12:37:18 #1Понеже целите на протокола от Киото са обвързани със емисиите през 1990 година, когато (поне на хартия) България имаше някаква индустрия, а сега няма, ние бяме преизпълнили целите от протокола и имахме излишъци от СО2, които продавахме напред назад (естествено срещу комисионни). Сега когато 10-15 години нямахме съществено замърсяване и ЕК настояват квотите ни да се съобразени с това, нашите взеха да ревът. Е верно и сега уж се започва някакво производство тука, ама да не забравяме, че България има една от най-неефективните икономики в ЕС, над 5 пъти по-неефективна от Германия.