Гърция, Италия и Португалия са на дъното в списъка на донорите в Западна Европа, осигуряващи помощи за развитие. Съюзът като цяло остава най-голям дарител в света и през миналата година е отпуснал повече помощи, отколкото е планирал първоначално - съобщава EUOBSERVER.

Според доклад на Организацията за икономическо съдействие и развитие (ОИСР), който ще бъде публикуван във вторник, през 2006 ЕС са дарили €48 млрд. или 0.42% от своят БВП.

Около една четвърт от тази сума се падат на еднократни отписвания на дълг на Ирак и Нигерия.

Помощите на ЕС дават 57% от помощта за развитие в света, а Япония (0.25% от БВП) и САЩ (0.17% от БВП) са доста по-стиснати от Европа.

Но и в рамките на Евросъюза има различия в даряваните суми. Старите страни членки от Западна Европа са си наложили индивидуални цели от 0.33% от БВП за помощи, новите членки заделят 0.17% до 2010 и 0.33% до 2015.

Южноевропейците са далеч под средната цел на ЕС за миналата година. Най-нисък е делът на даренията от бюджета в Гърция (0.16%), следвана от Италия и Португалия (0.21%).

Най-щедри дарители са Швеция (1.03%), Люксембург (0.89%) и Холандия (0.81%).

Европейската комисия напоследък призовава членките си към по-добра координация на дейностите по помощ за развитието, защото парите често се припокриват и не са достатъчно ефективно насочени. Твърде много агенции работят по едни и същи проекти и се фокусират върху малко страни, докато голям брой нуждаещи се са пренебрегнати.