Пакет от мерки на стойност 750 милиарда евро одобриха финансовите министри на държавите от Европейския съюз. Чрез новите мерки се цели да се попречи на кризата в Гърция да дестабилизира икономиката в другите страни от еврозоната, съобщиха световните агенции.

ЕК участва в пакета с 60 млрд. евро. Остатъкът се формира от двустранни кредити и гаранции на страните от еврозоната, съобщава DW. МВФ ще предостави за целта до 250 млрд. евро. Частта, която се пада на Германия, е 123 млрд. евро.

Испанският министър на икономиката и финансите Елена Салгадо Мендес съобщи, че съгласно плана страните от еврозоната ще осигурят чрез двустранни гаранции подкрепа в размер на 440 милиарда евро.

Салгадо Мендес съобщи, че първият транш от международната помощ за Гърция ще бъде преведен до 19 май.

Управителният съвет на Международния валутен фонд одобри заем от 30 милиарда евро за Гърция, като част от спасителния пакет от 110 милиарда евро за затъналата в дългове държава, съобщава Дарик.

Това е най-едромащабният опит на ЕС и Еврогрупата да предотвратят разпространението на гръцката криза и да попречат на пазарите да атакуват държави с ниска ликвидност като Португалия, Испания и Ирландия.

Шведският финансов министър Андерс Борг нарече споразумението за антикризисен план за еврозоната като създаване на "вълчи пакт" за противодействие на атаките срещу еврото на валутните пазари, отбелязва БТА.

Преди началото на продължилото 11 часа заседание на министрите той заяви, че на финансовите пазари се наблюдава поведение като на "глутница вълци", които, ако не бъдат спрени, ще разкъсат по-слабите държави.

"Идеята е, че това може да бъде "вълчи пакт", че сега създаваме пакт, който е достатъчно силен, за да успокои пазарите и да създаде условия да се върнем към нормално състояние по отношение на пазарите на облигации", обясни Борг.

Финансовите министри на Испания и Германия заявиха, че страните от еврозоната ще ускорят усилията си, за да разрешат финансовите си проблеми.

Междувременно Европейската централна банка обяви, че ще закупи частни и държавни дългове от еврозоната заради кризата в Гърция. Предстои да се определи техния размер. ЕЦБ съобщи, че ще извърши операции за по-дългосрочно рефинансиране за три и шест месеца, и съобщи, че ще активира отново валутните суапови линии с Управлението на федералния резерв на САЩ.

Европейското законодателство забранява на ЕЦБ да купува директно дългове от правителства, така както направиха централните банки на САЩ и Великобритания, за да противодействат на финансовата криза. Тя обаче може да заобиколи забраната, като закупи от банки дългове втора ръка. Миналата година ЕЦБ обяви програма за закупуване на обезпечени облигации, но сега за първи път обявява намерение да закупи и държавни дългове.

Управлението на федералния резерв на САЩ (УФР) стартира програма за изпращане на щатски долари в Европа, за да се предотврати задълбочаване на финансовата криза на Стария континент заради гръцката криза, предаде Асошиейтед прес.

Други централни банки, сред които тези на Канада, Великобритания, Швейцария и Европейската централна банка, също обявиха, че ще се включат в усилията за стабилизиране на еврозоната. Японската централна банка също ще обмисли подобни действия в близко бъдеще.

УФР подновява програма, въведена през 2008 г., когато се разрази световната финансова криза. Тя предвижда САЩ да прехвърлят долари в Европа през чуждестранни централни банки, които на свой ред ще заемат тези пари на нуждаещи се от финансиране с долари частни бани в техните страни.