„Трябва да се хване протегнатата ръка на пакта за стабилност и ръст", е казал Юнкер. През 2005 финансовите министри от Еврозоната взеха решение в икономически трудни периоди да не се пренапрягат - но за сметка на това обещаха в добри икономически времена да правят повече за премахването на дълговете. През 2006 годишната нова задлъжнялост на страните от еврото бе 1,75% от БВП. Пактът за стабилност и ръст позволява нова задлъжнялост до 3% на БВП.
Вчерашното решение ще даде на финансовия министър на ФРГ Пеер Щайнбрук аргументи срещу колегата му, икономическия министър Михаел Глос. В Германия сега трудно ще се прокара планът на Глос за понижение на данъците, както и трудно ще се заделят пари за нови проекти. Щайнбрюк иска да намали дефицита във федералния бюджет, но не се е ангажирал с конкретен срок. Европейското предписание за 2010 година се отнася за съвкупния държавен бюджет, състоящ се от бюджети на федерални провинции, на Федерацията, на общините и на социалните осигурителни дружества. Затова профсъюзите в Германия разкритикуваха решението на европейските финансови министри, обвинявайки го в липса на гъвкавост.
В момента в Берлин се провежда „алтернативен Екофин" от профсъюзи и организации за екология и развитие. Основното становище на участниците в своеобразния протест е, че обществените бюджети в Европа трябва да останат дейни и от тях да могат да се инвестират средства за социални услуги. „Европа страда под правилата на пакта за стабилност и ръст".
В алтернативния Екофин вземат участие 300 души, които ще представят концепцията си „Социален пакт за стабилност на Европа". В нея се предлагат общоевропейски правила срещу социалния дъмпинг и политиката на ниски заплати.