Държавите от Еврозоната - тринадесетте страни, в които циркулира единната европейска валута, имат желанието след 2010 да не правят нови дългове. Това председателят на заседанието на финансовите министри Жан - Клод Юнкер е казал в края на срещата на Екофин, съобщава Тагесцайтунг от Берлин. 13те възнамеряват да използват свръхприходите си от конюнктурния подем за преодоляване на бюджетните дефицити.

„Трябва да се хване протегнатата ръка на пакта за стабилност и ръст", е казал Юнкер. През 2005 финансовите министри от Еврозоната взеха решение в икономически трудни периоди да не се пренапрягат - но за сметка на това обещаха в добри икономически времена да правят повече за премахването на дълговете. През 2006 годишната нова задлъжнялост на страните от еврото бе 1,75% от БВП. Пактът за стабилност и ръст позволява нова задлъжнялост до 3% на БВП.

Вчерашното решение ще даде на финансовия министър на ФРГ Пеер Щайнбрук аргументи срещу колегата му, икономическия министър Михаел Глос. В Германия сега трудно ще се прокара планът на Глос за понижение на данъците, както и трудно ще се заделят пари за нови проекти. Щайнбрюк иска да намали дефицита във федералния бюджет, но не се е ангажирал с конкретен срок. Европейското предписание за 2010 година се отнася за съвкупния държавен бюджет, състоящ се от бюджети на федерални провинции, на Федерацията, на общините и на социалните осигурителни дружества. Затова профсъюзите в Германия разкритикуваха решението на европейските финансови министри, обвинявайки го в липса на гъвкавост.

В момента в Берлин се провежда „алтернативен Екофин" от профсъюзи и организации за екология и развитие. Основното становище на участниците в своеобразния протест е, че обществените бюджети в Европа трябва да останат дейни и от тях да могат да се инвестират средства за социални услуги. „Европа страда под правилата на пакта за стабилност и ръст".

В алтернативния Екофин вземат участие 300 души, които ще представят концепцията си „Социален пакт за стабилност на Европа". В нея се предлагат общоевропейски правила срещу социалния дъмпинг и политиката на ниски заплати.