Помните ли коя беше топ-новината преди една година? Гръцкият фалит. Днес вече почти никой не говори за него. А това е погрешно, защото по всичко изглежда, че банкрутът на Гърция не е предотвратен - той бе само отложен.

Това, което Гърция преживява в момента, е един вид шокова терапия. Нещо като операция на отворено сърце, но без машина "сърце-бял дроб". Операцията има и име: намаляване на дълговете. И тя протича с успех. Като никоя друга страна, Гърция успя за две години да намали бюджетния си дефицит наполовина - от 15 процента през 2009 на 7.4 на сто през тази година. Постепенно обаче въздухът на пациента не достига. Защото операцията струва много скъпо.

Свиване на квадрат

От една страна гърците трябваше да преглътнат съкращаване на възнагражденията и на пенсиите с до 20 процента. От друга страна те пъшкат под планина от дългове, която въпреки техните спестявания продължава да расте. Според МВФ държавните задължения на Гърция в края на годината ще бъдат 150 процента над икономическите възможности на страната. Поради което много експерти се съмняват, че Гърция е в състояние да изплаща дълговете си.

В действителност гръцката икономика за трета поредна година се свива, с опустошителни последствия за държавните финанси. Данъчните постъпления за януари и февруари са намалели с 9 процента. Безработицата се е покачила до 14 на сто. Освен това инфлационната квота е сред най-високите в ЕС - 4.2 процента.

Неизлечима ли е болестта?

Структурните реформи в страната ще дадат плодове едва след няколко години. А намерението на правителството да събере 50 милиарда евро от приватизация, се натъква на ожесточена критика. Или с други думи: за да излезе от кризата, Гърция се нуждае от помощ. Първата стъпка в тази посока вече е направена. Европейските държави се споразумяха да намалят лихвите по гръцките кредити от 5.2 на 4.2 процента и да удължат действието на спасителния фонд от три на седем години и половина.

Дали това е достатъчно? Надали. Защото знаем, че когато някой лежи в интензивното отделение, той има нужда от изкуствено хранене. В случая с Гърция това биха били инвестиции. Пациентът има освен това нужда от кислород - в този случай това би била ликвидността. Но в момента гръцкият пациент нито се храни, нито има кислород.