Някои страни от Европейския съюз, като Гърция, Португалия, Румъния и България, са на път да се превърнат в "нов Китай", като се има предвид, че минималната им работна заплата е по-ниска от тази в Китай.

Това пише румънският вестник "Капитал", като се позовава на годишния доклад на Европейския синдикален институт (ETUI), който подчертава разлома, предизвикан от финансовата криза от 2008 г., съобщи БТА.

Генералният директор на ETUI Филип Поше отбеляза, че макар Европейският съюз да е основан на идеята за социално и териториално обединение, сега се случва точно обратното - създава се Европа на различията. Според него това социално и икономическо разделение е причинено от политиките на строги икономии на ЕС.

На географско равнище докладът показва, че различията обособяват Европа на три скорости. Първата група е формирана от "страните кредиторки" около Германия, като Франция, Белгия, Холандия и Великобритания. В тези държави има иновативни компании и те контролират пазарите. След това идват страните, които Поше класифицира като подизпълнители първо качество. Това са страните, които "снабдяват" ЕС без да са лидери в иновациите. Групата включва страни като Испания, Италия, Ирландия и Чехия. Третата категория, наречена "нов Китай", включва страни като Гърция, Португалия, Румъния и България. В тези държави минималната работна заплата е под тази в Китай.

Например, според Патрик Ичерт от Европейската конфедерация на профсъюзите, сегашната минимална работна заплата в България е 137 евро и трудно може да се говори за социална защита.

Докладът е песимистично настроен за социалното бъдеще на Европа. Данните в доклада показват, че нивото на бедност е нараснало с 23 процента за осем години. Младите хора без работа струват на ЕС три милиарда евро седмично. Според Патрик Ичерт политиката на ЕС е бедствие, мерките за икономии "убиват" и носят рецесия. Авторите на доклада смятат, че трябва да се вземат мерки преди европейските избори през 2014 г., за да може Европа да промени посоката си и да предложи надежда на своите граждани.