Гърция може да поиска заем от Международния валутен фонд (МВФ) през април, тъй като правителството на Георгиос Папандреу става все по-обезкуражително, че може да получи финансова помощ от Европейския съюз, събщи агенция Dow Jones Newswires, позовавайки се на гръцки високопоставен държавен служител, който не е пожелала да му се цитира името.
„Ние продължаваме да търсим решение на проблемите си в рамките на ЕС, но тази идея става все по-невъзможна. Ако не получим подкрепа след срещата на върха на ЕС на 25 март, ще трябва да пристъпим към друг сценарий. Един от тях е кредит от МВФ", казал чиновникът. Той допълнил, че една от основните причини за това е сериозното разминаване с позицията на Германия. „
След като беше огласена тази новина, еврото силно поевтиня спрямо долара, губейки 0,5%, до $1,3667 за едно евро.
Предположенията на гръцкия държавен служител бяха потвърдени от Михаел Майстер, говорител по финансовите въпроси на партията на канцлера Ангела Меркел. Цитиран от агенция Bloomberg, той казва, че ако Гърция трябва да бъде спасявана, то тя трябва да се обърне към МВФ. „Трябва да мислим за това кой разполага с инструментите да накара Гърция да възстанови пазара си, ако възникне нужда от това. Никой освен МВФ не разполага с такива инструменти", уточнява Майстер, който според немската преса винаги изразява позицията на Меркел.
Изказването на Майстер за пореден път показва опитите на Меркел да стои далеч от каквито и да било ангажименти за спасяване на Гърция. Подобно нещо се видя и вчера, когато немският канцлер призова за създаване на механизми за изключване на страни, които за дълъг период не се справят с покриването на критериите за членство в еврозоната.
Липсата на ясна позиция за финансова подкрепа от страна на ЕС пролича и след срещата на гръцкия премиер Георгиос Папандреу късно снощи с председателя на Еврокомисията Жозе Мануел Барозу, който каза, че Гърция не се нуждае от финансовата помощ на Евросъюза, за да се справи с проблемите си.
Барозу похвали госта си, като подчерта, че благодарение на мерките Гърция е на път да изпълни амбициозните цели за намаляване на бюджетния дефицит до 4% от БВП през тази година. Според гръцки икономисти обаче, това е невъзможно.
Сигурно заради това на пресконференцията след срещата си с Папандреу председателят на Еврокомисията се обърна към гръцкия народ, за да му каже, че „тези реформи са необходими, не защото ги иска Брюксел, европейските партньори или пазарите. Те на първо място и най-вече са за гръцките пенсионери, гръцкия обществен сектор, финансирането на училища и болници, за инвестиране на нови средства в икономическия ръст и за просперитета на страната."