Четвъртата най-голяма икономика в света и първата по размер на брутния вътрешен продукт в Европа (БВП) - Германия, навлиза за втори път в пълна блокада през тази година заради разрастването на пандемията в страната. А новото затваряне може да ѝ коства влизането в рецесия, пише CNN Business.
От средата на тази седмица през целия празничен период в Германия влизат в сила строги мерки, според които магазините, които не продават хранителни стоки и такива от първа необходимост, училищата и детските градини ще бъдат затворени. Също така събиранията покрай Коледа ще бъдат ограничени до 10 души на едно място или до 5 души от две различни домакинства.
Тази новина дойде в момент, в който страната отчете близо 30 000 нови случая на заразени с коронавирус и почти 600 смъртни случая в рамките на 24 часа.
В интервю вчера икономическият министър Петер Алмайтер побърза да успокои, че предприетите от правителството мерки ще предотвратят влизането в нова рецесия. "Възможно е, ако действаме умно, за пореден път да запазим икономиката на страната", посочва той, но подчертава, че това "зависи от по-нататъшния ход на събитията".
Въпреки неговите коментари много от икономистите в страната са притеснени от последствията от новото блокиране на страната. "Германия ще трябва да се подготви за втора рецесия", смята главният икономист на Commerzbank д-р Йорг Кремер.
"След като беше сред относително успешните истории в Европа при първата вълна, Германия беше изправена пред трудности през последните няколко седмици", коментира колегата му от Deutsche Bank Джим Рейд. По неговите думи блокирането в краткосрочен план ще срине доверието и икономическата активност, дори при очакванията, че масовото ваксиниране може да започне скоро.
coment
на 16.12.2020 в 14:31:58 #1Въпреки почти сигурното влизане в рецесия глобалните финансисти са взели мерки—според тях за справяне,чрез наливане на нови стотици милиарди евро просто чрез печатането им и чрез изкупуването от ецб на дългови книжа—към 1,3 трл. евро са предвидени.Като това решение е взето преди 6 дни,но то важи май само за еврозоната и голяма част от парите ще отидат към Франция,като втора икономика.Въпросът е дали с нещо ще помогнат за индустрията, защото колкото и пари да се наливат,даже и при нулевите лихви по кредитите,тези пари не отиват в реалния сектор,а на фондовите пазари,където се надуват инфлационни балони и там са печалбите от преувеличените капитализации.И както преди казвах,това е все едно да лекуваш наркоман с нова доза наркотик—в един момент изхода е летален за пациента.