Германският министър на икономиката Зигмар Габриел въведе в експлоатация един от най-големите офшорни вятърни паркове край бреговете на Германия, предаде dpa.

Вятърният парк „Nordsee-Ost" („Северно море-Изток") на енергийния концерн RWE се намира на около 35 километра от остров Хелголанд и на 40 километра от остров Амрум. С инсталираната мощност от 295 мегавата годишно могат да се захранват с електричество около 320 000 домакинства. Всъщност освещаването трябваше да представлява кулминацията на срещата на министрите на енергетиката на страните от Г7 в Хамбург, но Габриел се яви на плаформата „HelWin Alpha" без колегите си от Г7.

В рамките на срещата на министрите на енергетиката от Г7 Габриел иска да агитира за германския подход, т.е. разширяване на възобновяемите енергийни източници като модел за по-малка зависимост от изкопаемите енергоносители като природен газ от Русия.

Съпротивата обаче е голяма, не е ясно дали ще бъде постигнато обвързващо споразумение. Европейският комисар по енергетиката Мигел Канете посъветва клуба на Г7 да действа бързо: „Нужно ни е качествено споразумение тази година." Срещата на върха по въпросите за климата във френската столица Париж през есента представлявала изключителен шанс. След въвеждането в експлоатация на вятърния парк в Хановер започна двудневна среща на министрите на енергетиката от Г7.

Кризата в Русия засили притесненията от несигурността по отношение снабдяването с газ. По данни на Европейската комисия страните от ЕС получават средно около 30% от вноса на природен газ и 35% от вноса на суров петрол от Русия. Въпреки дела на екологичния ток от вече почти 28% около една четвърт от енергийните нужди на Германия все още се осигуряват с руска помощ - освен газ в това число и нефт и каменни въглища.

В Хамбург страните от Г7 Германия, Франция, Великобритания, Италия, Япония, Канада и САЩ ще продължат да работят върху плана си от 13 точки за по-сигурно енергийно снабдяване. Концепцията беше приета през май 2014 г. в Рим като отговор на украинско-руската криза. Целта е чрез разширяването на транспортната инфраструктура, капацитетите за съхранение и терминалите да се засили вносът на течен газ от страните от Персийския залив , за да има повече алтернативи на доставките на газ от Русия.

В Хамбург около 60 демонстранти устроиха шумно посрещане на министрите на енергетиката и призоваха към бърз отказ от въглищата като енергоносител. Маскираните като държавните глави на страните от Г7 активисти от няколко организации скандираха: „Вода, вятър и слънце - въглищата на боклука".