Руската компания "ЕвроХим" подписа договор с китайската CNCEC за проектиране, строителство и пускане в експлоатация на химически комплекс в Казахстан, се казва в изявление на руската компанията. Официалното подписване на договора е станало вчера в казахстанската столица Астана.
Химическият комплекс който ще бъде построен в град Жанатас, Жамбилска област, ще стане третият етап от крупен инвестиционнен проект. Стартирането на производството е планирано за 2027 година. Двете компании които ще реализират проекта в Казахстан, са от водещите в света в областта на химическата промишленост.
В рамките на първия етап на инвестиционния проект в известния с промишленото си развитие казахстнански град Жаната, вече е построен производствен комплекс за добив на фосфати.
През започналия втори етап се строи завод за производство на сярна киселина, който се планира да бъде пуснат в експлоатация през 2026 г.
По данни на Министерството на промишлеността и строителството на Република Казахстан, общата инвестиция при трите етапа на проекта е за над 1 млрд. долара, а броят на работните места, които ще бъдат създадени, е 2400.
"Общият обем на производството в новия химически комплекс в Казахстан ще бъде над 1 милион тона минерални торове и промишлени продукти годишно. Продуктите на новия комплекс ще имат пазар както в Казахстан и други страни от Централна Азия, така и в Русия, Китай и европейски страни", казва генералният директор на "Еврохим" Олег Ширяев, при подписването на договора с китайската компания.
Химическият комплекс в Казахстан ще работи по нова технология, при която страничният продукт от производството не е фосфогипс, а екологично чист синтетичен гипс и калциев хлорид - които материали могат да се използват при жилищното строителство, пътното строителство и добива на въглища. А фосфогипсът обикновено се складира на специални сметища, тъй като е слабо радиоактивно вещество.
Руската компанията "ЕвроХим" е от водещите в света производители на азотни, фосфорни и калиеви торове. Основните активи на компанита са разположени в Русия, където в заводите й работят 27 хил. от общо 32 хил. работници и служители. Има завод и в Бразилия. За последните 10 години "ЕвроХим" е инвестирала за развитие на производството си общо 11 млрд. долара.
Китайската CNCEC (Chinese National Chemical Engineering Company) е една от най-големите строителни и инженерни компании в света, с проекти в повече от 50 държави. Тя проектира и изгражда промишлени съоръжения за химическо и нефтохимическо производство и нефтопреработка. В Китай държавната CNCEC реализира 90% от проектите в химическата промишленост и половината - от нефтохимическата.
projekt
на 16.05.2024 в 10:13:54 #1спомням си как САЩ бяха направили опити за "цветна революция". как мирно протестиращи режеха глави на военни и полицаи. после руснаците за 1 седмица ги разчистиха, а САЩ и ЕС осъждаха действията на Русия и ни обясняваха как Русия ще окупира Казахстан и как няма да се изнесе. руснаците се изнесоха от Казахстан, но САЩ са още в Сирия, Либия, Ирак.....