Администрацията на Обама планира да представи на 17 юни своя план за ремонт на финансовите регулации, според източник от финансовото министерство, цитиран от Ройтерс.
Предложението ще послужи като рамка за законодателите, тъй като те трябва да се заемат с трудната задачата за преструктуриране на политиката за регулиране на функционирането на банки, хедж фондове, както и другите финансови посредници.
Финансовият министър Тимъти Гейтнер ще докладва на 18 юни пред сенатската Комисия по финансови услуги за предложението, според източника на Ройтерс.
Администрацията на Обама се стреми да приеме широка законодателна основа на реформата в сектора, до края на годината. След промените най-вероятно Федералният резерв ще отговаря за наблюдението на системния риск, а Федералната депозитно-застрахователна корпорация ще има нови правомощия за ограничаване на големи, проблемни финансови институции.
Особено трудно е да се реши проблемът с това, как да се рационализират четирите банкови регулатора - въпрос на битки между агенциите и конгресните комисии.
Фед може да загуби част от своите правомощия за защита на потребителите, които ще преминат към нова агенция, която да контролира финансовите продукти, като кредитни карти, ипотечни кредити и застраховките.
А в същото време централната банка би могла да се превърне в системен регулатор на риска с надзорни правомощия за брокери, дилъри, хедж фондове, деривативи.
Новото дружество за защита на потребителите няма да включва защитата на инвеститорите - която в момента попада в рамките на компетентност на Комисията по ценните книжа и борсите (SEC).
Защитата на инвеститорите и на интегритета на пазара вероятно ще бъдат настанени в една агенция, която ще бъде резултат от сливане на SEC и Комисията за търговия със стокови фючърси.
Новата агенция за защита на инвеститорите ще контролира всички инвестиционни продукти.
Според Ройтерс ще бъде създаден и консултативен комитет, нещо като резервно копие на Фед, за мониторинг на системния риск за всички финансови продукти и институции.