Въпреки лекия си растеж, по време на търговската сесия днес бенчмарковите сортове петрол продължиха търговията с растеж, след като държавната публична компания на Саудитска Арабия - Saudi Aramco повиши цената си за доставките през юни, предаде Oilprice. Арабският лек петрол ще се доставя с 1,40 долара по-скъпо, като отстъпката му спрямо близкоизточният бенчмарк ще е 5,90 долара.

Египетски милиардер прогнозира цена на петрола от $100 до 18 месеца

Египетски милиардер прогнозира цена на петрола от $100 до 18 месеца

Според него ценовата война между Саудитска Арабия и Русия е "изчислено" усилие за убиване на шистовата промишленост в САЩ

Това доведе до поскъпване на американския лек петрол с 9,42% до 26,25 долара за барел и на петрола сорт брент - с 6,46% до 31,64 долара за барел. Първоначално очакваната отстъпка беше от 9,80 долара за барел под бенчмарка, а нейното свиване означава, че Саудитска Арабия прогнозира ръст на търсенето в Азия в средата на лятото.

Освен това, изглежда, че страната не може да издържи повече на започната от самата нея ценова война с Русия и американските шистови производители. Отстъпките за други региони, включително Европа и Средиземноморието, също вече бяха понижени. "Това изглежда като сигнал към Кремъл, след като Рияд и Москва се договориха отново да работят съвместно по време на срещата на ОПЕК+ миналия месец, на която беше поставен край на ценовата война", пишат от Oilprice.

Същевременно Саудитска Арабия понижи добива на петрол като част от същото съглашение за увеличаване на цената. Това е мярка, за която агресивно настоя и президентът на САЩ Доналд Тръмп. Споразумението е производството да се съкрати с 9,7 млн. барела дневно от 1 май.

Тръмп с ултиматум към Рияд: Съкращения на петролния добив или край на военната подкрепа

Тръмп с ултиматум към Рияд: Съкращения на петролния добив или край на военната подкрепа

Заплахата дошла на 2 април, 10 дни преди обявеното намаление на производството

Този ценови ход обаче също не е изключително изгоден за Саудитска Арабия, защото ще направи техният петрол относително по-неконкурентен на пазарите в Азия и в САЩ.