Индия се превръща във все по-голям конкурент на Китай за сделките на руския пазар. Страната е напът да сложи ръка и върху част от сибирските находища на нефт, от където идват доставките на петрол за втората по-големина икономика в света, пише Bloomberg.

Руският енергиен гигант „Роснефт” е сключил сделка с индийски държавни компании в индустрията, според която те са получили по-голям дял и влияние върху газопровода Източен Сибир – Тихия океан. Споразумението вероятно ще има директен ефект върху Китай, който е най-големият купувач на руски петрол.

Индия прогнозира най-висок растеж от големите икономики и през 2016-а

Индия прогнозира най-висок растеж от големите икономики и през 2016-а

В следващите две години той може да се ускори  над 8%

Скоро обаче Индия може да се превърне в по-голям консуматор на черно злато на фона на бързорастящата си икономика, която изпревари китайската.

Самият министър председател Марендра Моди обяви като свой приоритет гарантирането на енергийна сигурност на ръководената от него държава, която внася 80% от потребявания от нея петрол.

Инвеститори от Персийския залив обръщат погледа си към Индия

Една страна може да спаси производителите на петрол от срива на цените

Те са готови да бъдат по-силно изложени към най-бързоразвиващата се голяма икономика в света

“Енергийната сигурност не означава, че физически трябва да имаш петрол и газ. Ти можеш да продаваш своите дялове в находища и да вземаш пари за това. На първо място обаче трябва да имаш ресурси”, обяснява идеята на сделката Судхир Васудева, който е шеф на индийското държавно енергийно дружество Oil & Natural Gas Corp.

Според споразумението консорциумът от трите държавни компании от Индия, включващ Indian Oil Corp., Oil India Ltd. и Bharat PetroResources Ltd., е увеличилил комбинирания си дял в дъщерната фирма на „Роснефт” – „Таас-Юрах Нефтогаздобив” до 29,9% от пакета акции.